Je Lepšie Kúpiť, Alebo Prenajať E-shop?

Pri výbere eshopového riešenia, ktoré bude najlepšie pre vás a vašich zákazníkov, máte na výber z dvoch možností. Môžete si prenajať hotový sériový eshop, ktorý spravuje a hosťuje nejaká spoločnosť, alebo si môžete kúpiť, alebo dať vyrobiť vlastný eshop. Obidve možnosti majú svoje výhody aj nevýhody.

Prenájom eshopu má zopár výhod. Asi najvýznamnejšou je to, že na spustenie a prevádzku eshopu nepotrebujete nejaké veľké odborné znalosti. Nemusíte sa starať o webhosting, ani o iné technické záležitosti. Skoro o všetko sa postará spoločnosť, ktorá vám eshopové riešenie poskytuje. Internetový obchod tak môžete mať spustený behom krátkej doby a môžete sa zameriavať už iba na naplnenie tovarom a na predaj a marketing.

Nevýhodou takého riešenia je to, že musíte platiť pomerne vysoké mesačné poplatky za prenájom hotového riešenia, prípadne ešte iné poplatky ak chcete, aby váš eshop mal nejaké extra funkcie.  Pri rozbehu internetového obchodu nemáte spočiatku veľké zisky, ale máte vysoké náklady na skladové zásoby, reklamu a marketing a keď sa do toho pripočítajú ešte vysoké poplatky za prenájom eshopu, rýchlo sa môžete dostať do straty. Keď prestanete platiť, eshop vám jednoducho zrušia.

Ďalšou nevýhodou prenajatého eshopu je to, že okrem spravovania obsahu nemáte veľkú kontrolu nad ostatnými vecami súvisiacimi s obchodom. A v prípade, že spoločnosť ktorá vám eshop prenajíma skončí svoj biznis, budete si musieť dať vyrobiť celý eshop nanovo u nejakej inej firmy.

Keďže máte menšiu kontrolu nad eshopovým riešením, máte aj menej možností a môže sa stať, že vám nebudú niektoré veci vyhovovať. Napríklad funkcie, web dizajn a podobne. Ak sa rozhodnete pre hosťované riešenie, uistite sa, že hostingová spoločnosť nebude zasahovať do vášho eshopu, alebo ho ináč využívať pre propagovanie ich vlastného biznisu, alebo na propagáciu používať vašu databázu kontaktov. Pre istotu si dôkladne overte ich podmienky používania.

Webhostingové spoločnosti ako hostgator umožňujú minútovú inštaláciu opensource eshopov ako napríklad OS Commerce, Zen Cart, alebo CubeCart, takže vlastný eshop môžete mať spustený behom niekoľkých minút.

Vlastný eshop vyrobený na mieru a hosťovaný na vlastnom webhostingu má viacero výhod. Najdôležitejšou výhodou takého riešenia je to, že máte plnú kontrolu nad svojim eshopom, ale aj plnú zodpovednosť.  To znamená, že budujete svoj vlastný eshop, ktorý si môžete upravovať ako chcete a nieste závislý od hosťovskej spoločnosti a jej riešení. Môže sa síce stať, že hostingová spoločnosť tiež ukončí svoj biznis, ale to je veľmi málo pravdepodobné a navyše svoj eshop môžete presunúť inde.

Ak si vytvoríte svoj eshop na základe nejakého riešenia, ktoré ponúkajú webhostingové spoločnosti, môžete si vytvoriť vlastný eshop jednoducho, rýchlo a lacno. No aj toto riešenie obnáša určité nevýhody, napríklad to, že za celé riešenie zodpovedáte vy sami.

Niektoré eshopy sú jednoduché a umožňujú veľmi jednoduchú inštaláciu a niektoré vyžadujú určité technické znalosti. Počiatočné náklady na spustenie vlastného eshopu sú síce vyššie, ale prevádzkové náklady sú zvyčajne nižšie, takže z dlhodobého hľadiska je to úspornejšie riešenie.

Samotná prevádzka jedného, alebo druhého typu eshopu je v podstate taká istá. Takže je len na vás ktoré riešenie vám viac vyhovuje. Pred tým ako si nejaké vyberiete sa poriadne oboznámte s možnosťami každého z nich a zvážte jednotlivé možnosti aj z dlhodobého hľadiska.