Online alebo Offline Podnikanie?

Pri zakladaní nového podnikania si iba málo ľudí vytvorí skutočný podnikateľský plán, ktorý by bral do úvahy rozvoj podnikania v budúcnosti. Do toho skutočne patrí aj prezentácia na internete. V dnešnej dobe je to nevyhnutnosť pre väčšinu biznisov, pretože ak chcú uspieť musia využiť aj potenciál internetu. Podnikanie na internete nie je nič nové, no určite  má ešte stále obrovský potenciál.

Možno práve Vy chcete začať podnikať a možno zvažujete aj podnikanie na internete, alebo kombináciu online a offline podnikania. Dnes máte na výber veľa možností a nielen to v čom podnikať, ale máte na výber aj formu podnikania. Nedá sa hodnotiť či je lepšie podnikanie cez internet, alebo podnikanie mimo internetu, pretože obidva druhy biznisov majú svoje výhody aj nevýhody a navyše každému vyhovuje niečo iné. Ale ak neviete v čom podnikať, zvážte najskôr výhody alebo nevýhody obidvoch možností.

 

Offline podnikanie

Klasické podnikanie mimo internetu, alebo offline podnikanie je zatiaľ stále synonymom podnikania. Keď sa povie podnikanie veľa ľudí si predstaví “kamenný“ obchod, alebo nejaké “skutočné“ služby.

Tento typ podnikania vzbudzuje v ľuďoch dôveryhodnosť, pretože je to niečo skutočné a hmatateľné, ľudia vidia, že to naozaj existuje. Podvedome to v ľuďoch vzbudzuje dojem, že firma je finančne stabilná, keď majú svoju prevádzku, alebo kanceláriu. Klasické podnikanie má v tomto výhodu, pretože vždy budú produkty a služby, ktoré sa budú dať predávať, alebo poskytovať iba offline. Ako napríklad reštaurácie,  autoservisy, stavebníctvo, poľnohospodárstvo a rôzne iné podnikania.

Ďalšou výhodou offline podnikania je, že ľudia radi nakupujú v skutočných obchodoch tovar, ktorý môžu vidieť a vyskúšať. Aj keď môže byť nakupovanie cez internet jednoduché a pohodlné, vždy budú ľudia radi využívať aj “offline” služby a nakupovanie. Za výhodu offline podnikania by sa dalo považovať aj to, že veľa služieb a produktov, ktoré sa poskytujú a predávajú mimo internetu sa dajú podporiť aj online marketingom, alebo predajom.

Offline podnikanie má tiež výhodu v tom, že ak otvoríte napríklad obchod na dobrom mieste, tak máte zákazníkov prakticky ihneď a zadarmo. Na internete je to podobne ako v normálnom svete respektíve podnikaní, kde platí pravidlo, že správna adresa je základ. V offline podnikaní keď postavíte kvalitnú prevádzku, alebo obchod na dobrej adrese, tak máte zákazníkov okamžite aj bez veľkého marketingu. (Nevýhodou je cena za priestory). Na internete je kvalitná doména(adresa) tiež jednym zo základných kritérií, ale nezaručuje automaticky návštevnosť ako dobrá adresa pri offline podnikaní.

Nevýhodou klasického podnikania môže byť to, že produkty a služby sú cenovo trochu drahšie, pretože máte náklady spojené s nájmom, nehnuteľnosťami a ďalšími nákladmi, ktoré pri internetovom podnikaní nemusíte mať.

 

Online podnikanie

Podnikanie na internete má viacero výhod. Na internete môžete zarábať peniaze viacerými spôsobmi. Tak ako pri offline podnikaní, tak aj pri podnikaní na internete máte veľa možností. Dá sa povedať že ešte viac ako pri klasickom podnikaní.

Milióny ľudí surfujú po internete a preto je to ideálne miesto pre biznis. Čím ďalej tým viac ľudí nakupuje tovar na internete a v dnešnej dobe je to už bežný spôsob nakupovania. Internet ľuďom poskytuje nové zaujímavé možnosti, takže vytvárajú na internete obrovský dopyt a možnosti pre podnikanie s rôznymi druhmi služieb.

Veľa ľudí si myslí, že podnikanie  a zarábanie na internete je o tom mať eshop a predávať nejaký tovar ako oblečenie alebo elektroniku, alebo mať webstránku a umiestniť na ňu reklamy, alebo napríklad poskytovať služby ako tvorba webstránok či programovanie.

Predávanie tovaru, alebo reklamnej plochy, alebo poskytovanie služieb je síce podstata zarábania peňazí na internete, ale keď objavíte internetové podnikanie, tak zistíte, že je aj veľa iných spôsobov, ako zarobiť peniaze na internete a ako podnikať. Internet poskytuje obrovské možnosti. Môžno si poviete že pri klasickom podnikaní máte oveľa viac možností, ale aj podnikanie na internete ich ponúka veľa.

Jednou z výhod podnikania na internete je, že môžete začať pomerne jednoducho a bez vysokých vstupných nákladov. Ak máte potrebné skúsenosti, alebo ich chcete získať, tak podnikať na internete môžete začať aj s pár desiatkami, alebo stovkami eur. Ak chcete objaviť možnosti internetového biznisu a získať návod, ktorý vám umožní začať zarábať peniaze na internete jednoducho a rýchlo, potom vám odporúčam tento produkt.

Výhodou online podnikania je, že ak viete čo robíte, tak tiež môžete získať návštevníkov pomerne rýchlo.

Ďalšou neodmysliteľnou výhodou podnikania a zarábania na internete je to, že veľa podnikateľom a ľuďom ktorí si chcú napríklad vytvoriť vedľajší príjem umožňuje internet pracovať z domu, alebo v podstate z akéhokoľvek miesta kde je internetové pripojenie.

Podnikanie cez internet má aj svoje nevýhody, ktoré možno ani nie sú nevýhodami, ale určite stoja za zmienku.

Tou prvou by mohlo byť to, že musíte ovládať viac technických vecí spojených s online biznisom ako pri bežnom podnikaní. Ak chcete postaviť úspešné podnikanie, alebo začať skutočne zarábať peniaze na internete, musíte do toho investovať čas, byť trpezlivý a učiť sa nové veci. Vlastne v ktorom podnikaní to netreba…Druhou nevýhodou by mohlo byť to, že na internete je veľké množstvo možností, ktoré vás môžu rozptyľovať a máte snahu začínať viac vecí naraz čo nieje dobré.

 

Online aj offline podnikanie

Skombinovanie podnikaní je asi najideálnejšia, ale aj najnáročnejšia forma podnikania, pretože musíte budovať klasický biznis a tiež vedieť ako podnikať na internete. Ak máte dostatok finančných prostriedkov, tak je to asi najideálnejšia forma biznisu. Prináša viacero výhod, pretože pri tomto type podnikania môžete spojiť výhody obidvoch foriem biznisu. Ak máte vytvorené podnikanie a značku mimo internetu, tak pomocou internetu iba rozšírite svoj podiel na trhu. Podnikaním na internete môžete získať zákazníkov pre offline podnikanie a naopak.

Každému vyhovuje niečo iné. Niekto zo “starej školy“ by možno ani za nič nechcel podnikať iba cez internet, a niekto si možno nevie predstaviť podnikanie inde ako na internete. Využitie internetu pre váš biznis je v dnešnej dobe priam nevyhnutné a určite môže byť veľkým prínosom.