Nesprávnym sedením v práci k trvalej invalidite

 

Kancelárske práce, okrem iného, zaťažujú aj váš chrbát. Pri nesprávnom sedení na bolesť krku, chrbtice, hlavy a krížov dlho čakať nemusíte. Ochráni vás a pomôže vhodná stolička, ergonomická myš a správne vzdialenosti medzi telom a počítačom. Kúpte si výškovo nastaviteľný kancelársky stôl a uistite sa, že operadlo ergonomicky tvarovaného kresla sa prispôsobuje pohybu tela pri sede.

Myslíte si, že je to nezmysel? Ochorenie a bolesť chrbta vás môže pripútať na lôžko v priemere na 2 až 12 týždňov, čo je pre tých, ktorí si potrebujú zarobiť na živobytie a strechu nad hlavou nepríjemná správa. Rovnako aj fakt, že až 80 % populácie je aspoň raz v živote postihnutých intenzívnymi bolesťami chrbta.

Dôvodom je nesprávne zaťaženie chrbtice a tela pri práci a príliš málo pohybu v každodennom živote. Našťastie to môžete a máte šancu ešte zmeniť. Ak tak neurobíte, vaše telo si svoju daň za nesprávne sedenie časom určite vyberie.

Zvoľte si na sedenie dobrý kancelársky nábytok

Správny kancelársky nábytok, najmä kvalitné zdravotné stoličky, prispieva k predchádzaniu a sprievodnej liečbe existujúcej bolesti chrbta rozhodujúcim spôsobom. A to aj napriek jeho vyššej cene. Úspory hľadajte na inom mieste.

Počiatočná investícia do správneho nábytku sa oplatí vždy, no najmä vďaka zníženej práceneschopnosti.

Zvážte umiestnenie obrazovky na pracovnej ploche

Či už sedíte za pracovným stolom alebo v blízkosti zaujímavej prezentačnej steny na výstave, bez obrazovky počítača sa dnes nezaobídete takmer nikde. Aby pri dlhodobom sedení a sledovaní monitora váš chrbát netrpel, dbajte na jeho umiestnenie v správnej výške a úrovni očí, ako aj optimálne nastavenie jasu.

Integrujte do každodenného kancelárskeho života pohyb

Pýtate sa ako? Možností je naozaj niekoľko. Prestávky a prechádzky počas nich určite pomôžu. Rovnako aj chôdza po schodoch, či zmena polohy vďaka výškovo nastaviteľnému stolu. Určite fyzickú aktivitu nepodceňujte.

Ani to najlepšie držanie tela pri sedení sa z dlhodobého hľadiska pre telo neodporúča, pretože to pre telo nie je v podstate ani prirodzená poloha. Fyzická aktivita je jediný spôsob, ako posilniť svaly a pľúca, podporiť trávenie a kardiovaskulárny systém. Ak sa preto dokážete popri práci motivovať k športovaniu, vytvoríte si tým najlepšie podmienky pre energiu na nasledujúci pracovný deň. Cielené začlenenie cvičenia do každodenného života má však pre vás zmysel vždy.

.