Ste Prepracovaný? – Ako to Zistiť?

Dlhodobá práca šesť či sedem dní v týždni, “násť“-hodinové pracovné dni a práca pod neustálym stresom. Chcete toho zvládnuť ešte viac a viac až zrazu cítite, že niečo nieje v poriadku. Máte vybité baterky, pretože ste sa prepracovali. Nieje to nič nezvyčajné a stáva sa to mnohým ľuďom.

Ako zistíte, že ste prepracovaný a že potrebujete pauzu? Tu je sedem znakov, podľa ktorých to môžete zistiť.

Strata potešenia. Ak začnete mať nechuť chodiť do práce, alebo robiť na biznise, ktorý bol pre vás kedysi potešením a cítite sa byť preto nešťastný, je pravdepodobné, že si potrebujete dať pauzu. Stáva sa to zvyčajne práve vtedy, keď ste najviac zaneprázdnený, alebo keď biznis ide slabo a vy si vravíte, že práve teraz nemôžete odpočívať. Ale práve vtedy je dôležité si odpočinúť a načerpať energiu.

Nedostatok sústredenia a kreativity. Väčšina ľudí sa nedokáže dlhodobo naplno sústrediť  na plný výkon. Aj športovci, či hudobníci potrebujú odpočívať, aby mohli dosahovať dobré výsledky. Ak by tak nerobili, dostali by sa do fázy pretrénovania a vyhorenia.

Dlhodobý pocit preťaženia. Ak máte pocit, že nič nestíhate a práce je stále viac a viac a cítite, že veci nemáte pod kontrolou, je to jasným znakom, že si potrebujete dať pauzu.  Uvedomte si, že tým, že budete 10 hodín robiť veci, ktoré by vám mali trvať 5 hodín iba strácate čas. Tým, že si dáte pauzu a vypustíte z hlavy stresujúce myšlienky, sa budete môcť pozrieť na svoj biznis z inej perspektívy a robiť lepšie rozhodnutia.

Podráždenosť. Cítite sa byť nervózny a podráždený? Môže to byť znakom stresu, depresie, alebo iných problémov spôsobených prepracovaním. Dajte si pauzu predtým ako si narušíte vzťahy s klientami, alebo  blízkymi.

Nespavosť. Nespavosť je jedným z ďalších znakov toho, že môžete byť prepracovaní. Ak ste v neustálom strese a navyše sa málo pohybujete na slnku, určite to neprispeje ku kvalitnému spánku.

Zdravotné problémy. Z prepracovanosti máte stres a zo stresu, nespavosti a zlého režimu vznikajú aj zdravotné problémy. Prepracovať celé dni môže byť na jednej strane pre niekoho uspokojujúce, ale ak vás trápi chronická nespavosť, žaludočné alebo inézdravotné problémy je to jasným znakom prepracovania.

Varovania od rodiny a priateľov. Ak vás vaši najbližší upozorňujú na to, že by ste sa mali šetriť, alebo že sa práci venujete príliš, asi majú pravdu. Vždy je dobré vypočuť aj názor ostatných a v tomto prípade obzvlášť, pretože vzťahy s najbližšími ľuďmi sú to najdôležitejšie. Práve čas strávený s najbližšími je ten najlepší relax.

 

Ako si nabiť baterky?

Ak ste zistili, že váš život obsahuje známky vyhorenia z prepracovanosti, neváhajte si dať pauzu a odpočiňte si. Nemusí to byť mesačná dovolenka pri mori, aby ste si dobili baterky a opäť získali energiu a sústredenie, ale stačí ak si dáte jeden, alebo pár dní voľna a pokúste sa meditovať a porozmýšľať nad vecami s kľudnou mysľou. Nájdite si niečo čo robíte radi, alebo si vychutnávajte čas s ľuďmi, ktorých máte radi a relaxujte. Aj pravidelný krátky relax a odpočinok môže urobiť vo vašom pracovnom živote veľkú zmenu.

Tags: , ,

Category: Rôzne