Úvod do sveta virtuálnej meny Bitcoin

Bitcoin - virtuálna mena

Určite ste už počuli slovo Bitcoin alebo virtuálna internetová mena. No nie každý presne vie o čo sa vlastne jedná. V nasledujúcich riadkoch sa bližšie pozrieme na túto virtuálnu menu, čo je bitcoin, ako funguje, na čo a kde sa dá použiť.

Bitcoin je internetová (virtuálna) open-source mena (platidlo), ktorú v roku 2009 vytvoril vývojár Satoshi Nakamoto. Jeho najúžasnejšou vlastnosťou je hlavne anonymita transakcií. Bitcoin je úplne decentralizovaný a funguje na princípe “peer to peer” (P2P). V preklade to znamená, že bitcoin nevyužíva webové servery, teda nemá žiadne centrálne úložisko. Nachádza sa len v internetovej sieti, ktorú vytvárajú počítače fanúšikov (tzv. miner-ov).

Títo ľudia (mineri) to robia najmä zo zištných dôvodov a sú za to odmeňovaní. Za vyšší odovzdaný HW výkon pri spracovávaní bitcoin transakcií ste pochopiteľne odmenený lepšie ako miner, ktorý vlastní takzvané “wooden pc” alebo základný počítač, ktorý zvláda maximálne prehliadanie internetu, emailov a facebooku. Naopak chorobní hráči počítačových hier s kvalitným hardvérovým vybavením majú na takéto ťaženie bitcoinou priam skvelé podmienky. Možno práve váš syn vlastní výkonný počítač, ktorý ste mu kúpili na Vianoce a ani netušíte čo sa v tej plechovej bedni skrýva. O skutočnom ťažení bitcoin budeme písať neskôr, teraz si ešte preberieme základné informácie.

Bitcoin – Táto krypto mena je navrhnutá tak, aby ju nikto nemohol ovplyvniť, kontrolovať alebo dokonca zabaviť váš účet. Nedokážu to jej autori z východného bloku, ale túto moc nemá ani  žiadna vláda. Práve preto sa Bitcoin a ďalšie kryptomeny v médiách často spájajú aj s “čiernym trhom” ktorý ich môže využívať na prevod peňazí.

Na tieto účely však stvorený nebol a BTC samotný ani taký úplne anonymný nie je, ako sa to prezentuje. Dnes existuje už veľa internetových aj klasických kamenných obchodov, kde si práve už aj za bitcoin môžete nakúpiť neuveriteľné množstvo produktov a služieb. Vďaka kolísajúcemu kurzu bitcoinu voči € a $, by ste tým mohli pekne ušetriť, ale samozrejme aj poriadne preplatiť kabát pre vašu polovičku. Preto treba pri platbe bitcoinom dôkladne sledovať aktuálny kurz – no je to skôr ako tipovanie, či zajtra nebude o 100€ vyšší alebo nižší.


TIP: Ako ľahko a dlhodobo získavať BTC zadarmo? 👉 Stačí zmeniť webový prehliadač na CryptoTab v ktorom je implementovaný ťažobný modul, ktorý využíva nevyužitý výpočtový výkon vášho PC na ťažbu Bitcoinu pre vás (overené v praxi) ✨


Ak ešte nevlastníte žiadny bitcoin, môžete si ho kúpiť priamo za EUR alebo USD cez spoľahlivé online zmenárne ako napr. KRIPTOMAT (web majú aj v slovenčine), Coinbase alebo Coinmate. Platbu im pošlete prevodom z bankového účtu, alebo platobnou kartou príslušná suma BTC vám bude pripísaná na vašu BTC adresu. Odtiaľ si potom môžete bitcoiny preposlať napr. do svojej krypto-peňaženky alebo na krypto-burzu.

U bitcoinu aj iných kryptomien je potrebné ešte upresniť, že nemusíte naraz kúpiť celú virtuálnu mincu, ale kľudne aj jej časť, napr. 0,05 BTC. >> tu je návod ako kúpiť bitcoin.

Vaše kúpené, prípadne zarobené bitcoiny sa sústredia do vašej bitcoin peňaženky, ktorú môžete mať uloženú na harddisku, alebo môžete využiť jej online podobu, ktorá funguje rovnako ako e-mailové schránky alebo paypal. Výborným príkladom je coinbase.com alebo blockchain.com. Vytvoríte si tam účet rovnako ľahko ako napríklad na gmaile. Mailom vám bude pridelený bezpečnostný kód ktorý môžete použiť pri prípadnej strate hesla alebo pri podozrení, že bol váš účet napadnutý.  Ak vlastníte smartphone, tak si môžete aktivovať vyšší stupeň bezpečnosti vášho účtu cez 2-úrovňovú verifikáciu pri prihlasovaní do účtu – je na to aplikácia „Authy“ alebo  Google 2FA.

Účet bitcoin má zaujímavú podobu, napr. náš účet je:  3J62kk1G8D85KWXjMVBz7kCcQZqY8jR5Az (ak nás podporíte nejakou malou čiastkou v BTC určite sa budeme tešiť)


Jednoduchý Nákup a predaj Bitcoinov – KRIPTOMAT

Popisek

Pri používaní internetových bitcoin peňaženiek sa niekedy môže stať, že vám z vášho účtu zmiznú bitcoiny vďaka nejakému šikovnému hackerovi, ktorý sa rozhodol, že by rád išiel na večeru, ktorú si zaplatí z vašich peňazí.  Toto sa ale občas stáva aj pri používaní klasického internet bankingu, no väčšinou je to spôsobené vlastnou chybou užívateľa, ako napr. slabé heslo, alebo uloženie údajov o účte na nedostatočne chránenom mieste (SIM karta v mobile, email, textový súbor v PC a pod.). No v dnešnej dobe je už bezpečnosť peňazí na internete omnoho vyššia ako to bolo pred pár rokmi, ale stále je to riziko vyššie, než keď máte svoje bitcoiny uložené priamo vo vašom počítači a do obehu ich pošlete len s pripojením na internet.

Murphyho zákony tvrdia že nič nie je predvídateľné a tak sa môže stať, že o bitcoiny prídete aj vlastnou chybou. Známy je prípad jedného z prvých minerov, ktorý si dokázal ešte v začiatkoch vývoja tejto meny vyťažiť niečo okolo 5 000 bitcoinov a uložil ich na externý harddisk ktorý hodil do šuplíka a následne na nich zabudol. Keď bitcoin prekročil hranicu 1000 eur za jeden jediný bitcoin, spomenul si že kdesi tento harddisk predsa len má. Bohužiaľ ho nenašiel a pravdepodobne ho tento nešťastník vyhodil. No len si to predstavte – takmer milionár a reálne nič z toho… Toto sa Vám teraz už určite nestane 🙂

A čo na to burza?
Obchodníci na burzách často využívajú kolísanie kurzu eura alebo dolára na investície a tvorbu zisku. Kurz bitcoinu sa ešte dlhodobo neustálil, takže by to mohlo naďalej prinášať pekný zárobok pre investorov a burzových maklérov.

Medzi obľúbené kryptoburzy patria napr. Binance, KuCoin, BitMex, Bittrex alebo Poloniex.

Kurz BTC v septembri 2013 prvýkrát prelomil hranicu 1000 dolárov za jeden jediný bitcoin a potom zase klesol a následne zase po pár mesiacoch niekoľkonásobne stúpol. Mohli by sme to obrazne nazvať najdrahšie “nič” na svete.

V Bratislave bol inštalovaný prvý bitcoin bankomat v strednej Európe! Nachádzal sa v bratislavskej pasáži medzi ulicami Laurinská a Gorkého v centre mesta a umožňuje zamieňať Euro bankovky za virtuálnu menu bitcoin (viď. foto). Dnes je už BTC-matov viac a postupne pribúdajú aj možnosti, kde sa dá kryptomenami platiť či už online alebo aj v bežných obchodoch a prevádzkach.

Ako na BITCOIN krok za krokom sa môžete dozvedieť v zaujímavom online kurze. Získate tu množstvo praktických informácií a zrozumiteľnou formou sa zoznámite nielen s princípmi fungovania bitcoinu, ale aj s možnosťami jeho využitia – bitcoin pre vás môže byť platobným prostriedkom, investíciou, alebo tiež zdrojom príjmov. Tento online kurz je vhodný pre začiatočníkov ale aj skúsenejších v oblasti BTC a kryptomien.

Svoje bitcoiny môžete aktuálne použiť v rôznych reštauráciach, obchodoch alebo e-shopoch. Miesta kde prijímajú platbu v Bitcoin nájdete napr. aj tu:

Ako získať bitcoin zadarmo?

A na záver je tu niekoľko linkov, kde môžete reálne bitcoin získať aj zdarma za klikanie na reklamy, resp. sledovanie rôznych stránok s reklamami. Nečakajte od toho samozrejme žiadne zbohatnutie, ale ak každý deň pár minút “poklikáte”, nejaké drobné sa dajú získať…

    • Ako ľahko a dlhodobo získavať BTC zadarmo? 👉 Stačí zmeniť webový prehliadač na CryptoTab v ktorom je implementovaný ťažobný modul, ktorý využíva určitý výpočtový výkon vášho PC na ťažbu Bitcoinu pre vás (overené v praxi !) ✨ Podrobnejšie informácie k programu CryptoTab nájdete v tomto článku
      .

  • Moonbit.co.in – Do poľa označeného “sign in” vložíte svoju btc adresu, na ktorú budete chcieť dostávať bitcoiny. Na stránke začnú automaticky nabiehať „satoshi“, bez akejkoľvek ďalšej aktivity, dokonca aj keď vypnete okno prehliadača, alebo počítač. Stačí byť prihlásený pod svojou BTC adresou a raz za čas kliknúť na “claim now” na stránke, aby sa vám “zarobené” satoshi pripísali.
  • BTCClicks – každý deň je pripravených cca. 10 – 20 linkov, vďaka ktorým “nabiehajú” bitcoiny zdarma pomerne rýchlo. Po registrácii (príde vám potvrdzovací e-mail) zobrazíte reklamy v záložke “Surf Ads”, u každého prekliku sa zobrazuje čas trvania reklamy. Po kliknutí na link sa otvorí nové okno – po pozretí reklamy vyplníte jednoduchý kontrolný prvok a kliknete na Submit, okno s reklamou sa zavrie a milibitcoiny sa ihneď pripočítajú.

BTCClicks - bitcoins zdarma