Tipy ako znížiť riziko infekcie v práci

 

V minulosti sme si s príchodom jesene nástup chrípky ani neuvedomovali. Dnes je ale všetko iné, pretože vírusy sú čoraz silnejšie a naša imunita slabšia. A nielen preto, aby sme ochránili seba, udržali v obehu ekonomiku, ale mysleli aj na staršie generácie a chronicky chorých ľudí, je dôležité dbať na správnu ochranu tela.

Vírus sa šíri prostredníctvom kvapôčok, ktoré sa tvoria, keď infikovaná osoba kašle alebo kýcha. Okrem toho sa môže šíriť cez kontaminované povrchy, ako sú kľučky dverí či iné kontaktované povrchy. Po ich dotyku sa stačí dotknúť očí, úst alebo nosa, aby ste sa vystavili riziku ochorenia.

Spomaliť šírenie vírusu môže  napríklad fyzický odstup, čo je dnes vďaka mnohým formám online podnikania naozaj jednoduché. Chod spoločnosti a ekonomika je ale založená aj na odvetviach, ktoré sa cez počítač riadiť a obsluhovať nedajú. Ako zaistiť pracovníkom ochranu v takýchto prípadoch a prevádzkach?

Preventívne opatrenia, ktorých sa netreba báť

Pravdepodobnosť nákazy vírusom je dosť vysoká, priebeh závisí od toho, ako dobre fyzicky je jednotlivec vybavený a schopný vírusom odolávať. Mnohí si toho, že sú nakazení, ani nevšimnú. To ale nie je dôvod, prečo by sa to malo zľahčovať, určite nie do doby, než sa nájde pre ohrozenú skupinu ľudí účinný liek.

Hygiena rúk a ochranné kombinézy

V priemere môže jedna infikovaná osoba nakaziť ďalších troch ľudí. Preto je veľmi dôležité dodržiavať všetky predpísané opatrenia. Najdôležitejším z nich je nepochybne hygiena, najmä hygiena rúk.

Zatiaľ nie je na sto percent jasné, ako dlho nový vírus na povrchoch a predmetoch pretrváva. Možno do niekoľkých hodín, ale podľa štúdií v niektorých prípadoch tento údaj dosahuje niekoľko dní. Preto je dôležité, aby ste tieto plochy pravidelne ošetrovali dezinfekčnými prostriedkami.

Použite hygienickú utierku alebo si dôkladne umyte ruky mydlom a vodou. Venujte osobitnú pozornosť tomuto procesu pred prípravou a konzumáciou jedla a po návrate domov. Po použití toalety si vždy umyte ruky. Svoj zmysel majú určite aj špeciálne ochranné kombinézy, ktoré sa oplatí mať v zálohe vždy.

Kvalitné respirátory

Ochrana tváre a dýchacích ciest je v mnohých zamestnaniach povinnou rutinou už niekoľko desaťročí. Dnes sa ale význam používania respirátorov zväčšil, pretože vstupnou bránou pre vírusy do nášho tela je najmä nos a ústa.

Nový respirátor KN 95 zodpovedá americkému FDA N95 a európskej norme CE FFP2 a je určený na ochranu dýchania pred nebezpečnými časticami, ako sú rôzne aerosóly, baktérie, mikróby, vírusy alebo spóry. Skladá sa z viacerých vrstiev a je schopný zadržať 95 % častíc, preto je vynikajúcim pomocníkom počas vírusových epidémií, pri kontakte s toxickými aerosólmi alebo pri prácach vyžadujúcich si osobitnú ochranu.

Vďaka svojmu dizajnu je respirátor aj „pohodlný“ na nosenie. Skladá sa z filtračných vrstiev vyrobených z vysoko kvalitnej bavlny, netkaného textilu a netkanej textílie. Pri ich prechode je vzduch vyčistený od 95 % pevných častíc, vďaka čomu sa model respirátora KN95 môže pochváliť vysokou triedou ochrany FFP2. To znamená, že je schopný zadržať jemný prach aj väčšinu biologických častíc. Preto sa odporúča používať aj počas epidémií.

Miesto pravidelne vetrajte

V interiéroch môže počet vírusov vo vzduchu dramaticky stúpať. Pravidelné vetranie (trikrát až štyrikrát denne počas desiatich minút) tomu zabraňuje a znižuje riziko infekcie zároveň. Zlepšuje tiež vnútornú klímu a zabraňuje vysušeniu slizníc úst a nosa. Čerstvý vzduch tiež okysličí váš mozog, čím získate na prácu viac energie.

Majte zamestnancov pod kontrolou

Aby ste si boli istí, že vaši zamestnanci všetky stanovené opatrenia dodržiavajú aj počas vašej neprítomnosti alebo pri cestách, je dobré ich mať pod kontrolou. Ako? Vyskúšajte zaviesť vo vašej firme online knihu jázd, vďaka ktorej môžete všetko riadiť z počítača alebo mobilu. Nebude to len o kontrole spotrebe paliva, nákladov a plnenia povinností, ale aj dodržiavania iných dôležitých opatrení, vďaka ktorým sa vyhnete riziku a vaši zamestnanci ani podnikanie nebude tak ohrozené.

 

Zdroj obrázka:Cineberg/Shutterstock.com