Affiliate Marketing – Čo To Je a Aké Má Výhody?

affiliate marketing

Čo to je affiliate marketing? Affiliate marketing je spôsob sprostredkovania predaja produktov, služieb, alebo elektronických produktov, pri ktorom sprostredkovateľ (affiliate partner) dostáva určitú províziu za sprostredkovanie predaja, respektíve províziu z uskutočneného predaja, alebo inej akcie.

U nás má affiliate marketing niekoľko názvov, pod ktorými ho ľudia poznajú. Affiliate marketing je tiež známy ako partnerský program, alebo provízny program, alebo partnerský systém pomocou ktorého si môžete zarobiť peniaze cez internet.

Je to jednoduchý systém, ktorý keď je dobre nastavený, získavajú ním obidve strany – obchodník (prevádzkovateľ) a aj sprostredkovateľ. Funguje to na podobnom princípe ako dropshipping, alebo ešte lepší príklad je realitná kancelária a jej makléri. Maklér je zvyčajne platený od výkonu, čiže od uskutočnených predajov. Presne tak to funguje aj pri affiliate marketingu, iba s tým rozdielom, že affiliate marketing funguje cez internet.

Pri affiliate marketingu však nemusíte mať svoj vlastný e-shop (aj keď môžete), ale stačí vám obyčajná webstránka, alebo blog, prostredníctvom ktorého môžete produkty, alebo firmy propagovať. Taktiež je možné pri affiliate spolupráci efektívne využiť sociálne siete alebo email marketing.

Ak ste ešte náhodou doteraz o affiliate marketingu nepočuli, tak sa možno pýtate ako to funguje. Affiliate marketing na internete je založený na cookies, čo sú dáta, ktoré dokážu zaznamenať prekliky cez odkaz, alebo reklamný banner a zaznamenať uskutočnený obchod, na základe ktorého potom získate províziu z predaja.

Ak patríte medzi prevádzkovateľov online predaja a radi by ste vybudovali sieť affiliate partnerov / predajcov Vášho produktu alebo služby, potom budete potrebovať technické riešenie, ktoré bude zaznamenávať všetky sprostredkované predaje a umožní partnerom registrovať sa do Vášho affiliate programu. Takýmto riešením je napríklad affiliate software AffilPie.com, ktorý zastreší všetko potrebné pre vybudovanie vlastnej siete affiliate partnerov.

Ak sa zapojíte do Affiliate programu, získate svoj unikátny link (URL), alebo si môžete vybrať banner s vašim unikátnym odkazom. A ak cez tento odkaz pošlete na predajcov web zákazníka, ktorý si niečo kúpi, alebo urobí inú akciu (záleží od affiliate programu), vy za to dostanete určitú províziu. Zvyčajne ide o províziu vo výške od 5% do 20%, ale nájdu sa aj programy, ktoré ponúkajú aj 50% z predajnej ceny. Samozrejme zákazníka to nestojí ani cent navyše, pretože províziu vypláca partnerom obchodník zo svojho zisku.

Výhody affiliate marketingu

  • Pomocou affiliate marketingu môžete zarábať peniaze na internete pomerne jednoduchým spôsobom. Množstvo ľudí v súčasnosti už zarába peniaze sprostredkovaním predaja cez affiliate marketing.
  • Prvou a najdôležitejšou výhodou affiliate marketingu je to, že nemusíte mať svoj vlastný tovar, alebo produkt na to, aby ste mohli zarobiť peniaze.
  • Nepotrebujete žiadne skladové priestory ani skladové zásoby. Produkty, ktoré propagujete skladuje a doručuje predajca, takže vy sa staráte iba o marketing a reklamu.
  • Nemusíte sa starať o zasielanie tovaru zákazníkovi a ani o žiadne reklamácie. V prípade reklamácií sa vám iba odpočíta z účtu vrátená provízia, ale nemusíte sa starať o celý proces reklamácie.
  •  Nemusíte riešiť ani zákaznícku podporu, pretože vy iba sprostredkujete obchod, ale nie ste predajca produktov, alebo služieb.
  • Na to, aby ste začali zarábať peniaze s affiliate marketingom nepotrebujete v podstate žiadne peniaze a je to pomerne nenáročný spôsob zarábania na internete.
  • Pre predajcov a firmy môže byť affiliate marketing vhodný spôsob, ako dosiahnúť návštevnosť a zvýšiť predaje.

Affiliate marketing je už osvedčený nový marketingový model (hlavne v zahraničí), ale pritom ide o jeden z dobre fungujúcich spôsobov, ako môžete zarobiť peniaze na internete.

Pomocou affiliate marketingu sa predávajú rôzne produkty od fyzických až po digitálne, vzdelávacie kurzy , www domény a webhosting alebo aj služby, dovolenky, letenky, návody, knihy alebo ebooky a pod., v podstate affil. marketing má takmer neobmedzené možnosti použitia.

>> Mohlo by vás tiež zaujímať: Ako Zarobiť cez internet pomocou Affiliate

.