Web 1.0, Web 2.0, Web 3.0 – Čo To Je a Aký Je Medzi Nimi Rozdiel

 

web1.0 2.0 3.0

Internet sa vyvíja veľkou rýchlosťou a s ním aj rôzne výrazy, či názvy. Za zmienku určite stoja aj Web 1.0, web 2.0 a Web 3.0, pretože sú to názvy, ktoré definujú verzie webu. Je to označenie “generácií“ webu a nielen internetový podnikatelia a marketéri by mali vedieť, čo tieto pojmy znamenajú a aký je rozdiel medzi Web 1.0, Web 2.0 a Web 3.0.

 Web 1.0

Na začiatku internetu v 90tych rokov neexistovali výrazy ako Web 1.0, Web 2.0 či Web 3.0. Bolo to preto, lebo ani neexistovali také weby a technológia ako dnes. Celý internet bol iba o jednoduchých statických web stránkach. Tieto web stránky tak ako dnes ponúkali obsah, ktorý ste si mohli prečítať, no to bolo všetko.  Web 1.0 (čiže základná verzia web stránok a internetu) umožňoval používateľom iba pasívne prezeranie obsahu stránok, ale neumožňoval komunikáciu používateľov s majiteľom webu, alebo používateľmi medzi sebou.

Príkladom webu 1.0 sú obyčajné statické stránky, firemné statické stránky, katalógy stránok atď.

 

Web 2.0

Názov Web 2.0 vznikol v roku 2004, kedy začal boom blogov,  sociálnych sietí a iných webov, ktoré majú dynamický obsah a umožňujú zdieľanie obsahu a interaktivitu medzi návštevníkmi webu. Web 2.0 umožňuje používateľom pridávať na web svoj vlastný obsah, nad ktorým majú kontrolu. Web 2.0 nie je postavený len na obsahu, ktorý vytvorí jeho majiteľ, ale aj na obsahu, ktorý vytvára komunita používateľov webu. Takže Web 2.0 je o dynamicky sa meniacom obsahu, o zdieľaní obsahu, sociálnych sieťach a o komunite ľudí. Čiže presný opak webu 1.0, ktorý bol iba pasívny a jednosmerný.

Príkladom webu 2.0 sú blogy, sociálne média ako facebook, google+, twitter , youtube, digg…

 

Web 3.0

Čo to je Web 3.0? Zatiaľ iba málo ľudí pozná odpoveď na túto otázku. V každom prípade však ide o tretiu generáciu webu, ktorý opäť posúva používanie webu na vyššiu úroveň. Pre web 3.0 je charakteristických viacero znakov. Web 3.0 má spoločné znaky s webom 2.0, no je viac sofistikovanejší po technologickej stránke. Na internete sa objavujú rôzne služby a aplikácie na zdieľanie obsahu. Reklamné spoločnosti vám vedia zacieliť reklamu podľa vašich záujmov aj bez toho, aby ste vypĺňali nejaké dotazníky atď. Mení sa tiež spôsob vyhľadávania, pretože budete dostávať výsledky vyhľadávania šité na mieru pre vás a nie iba všeobecné. Firmy ako Facebook alebo Google sa snažia získať čo najviac informácií o vás, aby vám vedeli poskytnúť čo najlepší obsah a pobyt na internete, a aby vás neotravovali s necielenou reklamou o ktorú nemáte záujem.

Web 3.0 je tiež viac o jednotlivcoch a individualite. Ľudia trávia na webe značnú časť svojho času a internet sa stáva ich domovom. Vytvárajú si na webe svoj vlastný priestor-svoj druhý domov. Preto je web 3.0 viac zameraný na jednotlivcov a používanie internetu. Web 3.0 má viacero typických funkcií, ktoré umožňujú ľuďom používať web s ľahkosťou a kdekoľvek. Web 3.0 je aj o prenosnosti, pretože internet máte dnes dostupný prakticky kdekoľvek, respektíve ho nosíte všade so sebou. Web 3.0 je tiež viac virtuálny ako web 2.0(ľudia si vytvárajú virtuálny svet v ktorom sa cítia dobre). Možno to nie sú nejaké konkrétne funkcie, ktoré by neboli v čase webu 2.0, ale aj tak je na internete cítiť zmenu. Web 3.0 je skrátka web novej generácie.

 

Ak si zoberiete, že internet začal niekedy začiatkom 90tych rokov a pozriete sa kde je dnes, je to až neuveriteľné, ako rýchlo sa rozšíril a dostal do dnešnej podoby. Ešte len nedávno začala éra a boom webu 2.0 a už sme sa dostali do ďalšej-tretej generácie webu, ktorý začína vládnuť internetu. Nie nadarmo sa hovorí, že jeden rok na internete je ako sedem rokov v normálnom svete.