10 Najlepších CMS Zadarmo

cms, redakčné systémy

CMS  je skratka pre content management system, čo by sa dalo preložiť ako „systém správy obsahu“. V slovenčine sa používa aj označenie „redakčný systém“.

CMS je softvér, ktorý sa stará o vytvorenie a prevádzkovanie webových stránok. Najväčšou výhodou CMS systémov je ich jednoduchosť, ktorú ocenia najmä bežní používatelia internetu.

K väčšine CMS nie sú potrebné žiadne znalosti programovania. Niektoré zložitejšie systémy vyžadujú orientačné  znalosti PHP, html či iných programovacích jazykov. Väčšina populárnych CMS beží na PHP a MySQL.

 

Joomla

Joomla vznikla  na projekte Mambo, čo je ďalší populárny CMS.  Z tímu Mambo sa vyčlenila určitá časť ľudí, ktorí založili nový projekt. Ten v septembri 2005 nazvali Joomla. Tento názov pochádza zo swahilčiny, kde „jumla“ znamená „spolu“. Prvá verzia CMS Joomla bola k dispozícii 16. septembra 2005. Od tohto dátumu po dnešok bola Joomla stiahnutá viac ako 20 milión krát.

Joomla beží v PHP, dáta ukladá v MySQL a je distribuovaná zadarmo ako open source softvér. Funkčnosť Joomly je naozaj široká, avšak táto vlastnosť ide na úkor jednoduchosti ovládania. V tomto smere sa Joomla nemôže porovnávať s CMS, ako je napríklad WordPress. CMS Joomla je vhodná predovšetkým do podnikateľskej sféry, do riešení eshopov, možno ju však použiť aj v bežných osobných stránkach.

 

WordPress

WordPress bol prvý krát ponúknutý verejnosti ako open source riešenie v máji roku 2003. Pôvodne bol WordPress zameraný výlučne na blogy, avšak v súčasnosti je jeho použitie ďaleko širšie.  Wordpress je jednoducho ovládateľný redakčný systém, ktorý využíva bohatú architektúru založenú na šablónach a zásuvných moduloch. Tento CMS zaznamenal desiatky miliónov stiahnutí. Iba verziu 3.0 si stiahlo viac ako 32 miliónov užívateľov. Ak si chcete prácu s Wordpress-om uľahčiť a tvoriť pekné web stránky jednoducho, určite si pozrite tento článok.

Drupal

Drupal je po WordPresse a Joomle tretím najpoužívanejším CMS vo svete. Na tomto systéme bežia takmer 2 percentá všetkých webových stránok. Drupal je spočiatku pomerne komplikovaný systém, ktorému je potrebné venovať určitý čas na pochopenie. Zoznamovanie sa s týmto CMS však prebieha veľmi rýchlo. Možnosti využitia Drupalu sú ďaleko väčšie, ako tomu je pri Wordpresse. V Drupale bežia fóra, blogy či webové prezentácie firiem.

 

PHPBB

PHPBB vznikol už v roku 2000 a je to CMS používaný na vytváranie rôznych diskusných fór. Názov tohto CMS je odvodený od „PHP Bulletin Board“, kde Bulletin Board sa dá preložiť ako „panel pre správy“.  PHPBB je možné jednoducho integrovať so vstávajúcimi webovými stránkami.

 

Oscommerce

Oscommerce je špecializovaný CMS, ktorý sa zameriava na budovanie internetových obchodov. Celý projekt bol spustený v Nemecku v marci roku 2000. Systém je napísaný v PHP, distribuovaný ako open source a je dostupná aj jeho slovenská jazyková verzia.

 

MediaWiki

Mediawiki bol pôvodne vyvinutý pre wikipédiu, avšak neskôr sa stal dostupným aj pre verejnosť. Tento CMS slúži na vytváranie stránok, ktorých obsah vzniká podobne ako na wikipédii, teda vzájomnou spoluprácou užívateľov.

 

Mambo

CMS Mambo vznikol v roku 2000 v Austrálii. V roku 2005 sa z neho vyčlenila skupina vývojárov, ktorí založili projekt Joomla. Vývoj systému Mambo bol zastavený v roku 2008.

 

CMS Made Simple

CMS Made Simple je jednoduchý systém schopný výnimočných výsledkov. Tento CMS umožňuje „SEO friendly“ url adresy, atraktívnu navigáciu, zaujímavé rozšírenia, a hodí sa pre rôzne typy webových stránok.

 

PrestaShop

Prestashop je CMS určený pre tvorbu internetových obchodov. Projekt vznikol v roku 2007 vo Francúzsku. Prestashop je distribuovaná zadarmo ako open source. Prestashop je napísaný v PHP. Tento CMS je často používaným riešením pre eshopy na Slovensku, pretože Prestashop je preložený aj do slovenčiny.

 

PHP Link Directory

Pre rôzne katalógy je najlepším CMS riešením PHP link directory. Tento systém ponúka množstvo funkcií vrátene plateného vkladania do katalógu.

 

Ponuka CMS je veľmi široká. Uvedených bolo iba desať redakčných systémov, ktoré sú dostupné na internete zadarmo ako open source. V ponuke je však aj množstvo platených komerčných verzií redakčných systémov, ktoré môžete použiť pre vytvorenie akéhokoľvek webu.