Prvé kroky smerom k úspešnému podnikaniu


02-zalozenie-spolocnostiZaloženie vlastnej spoločnosti a otvorenie nového podniku dnes už možno až tak náročné nie je, avšak väčšina začínajúcich podnikateľov má problém s tým, že nevie, z ktorej strany sa do toho pustiť.

Úspech v podnikaní ale často stojí práve na takýchto rozhodnutiach, ktoré je potrebné urobiť rýchlo a v daný okamih, a aj v neľahkých situáciách vedieť nájsť a implementovať ziskovú stratégiu.

Samozrejme, že je toho oveľa viac a na začiatok niekedy až príliš, ak popri tom ale využijete dostupné a výhodnejšie postupy, môže to byť oveľa jednoduchšie. Niektoré z nich vám preto v tomto článku predstavíme.

Ak chcete začať, vyberte si smer

Jednoducho sa to píše, ale ťažko realizuje. Viete, aké kritériá vám pri výbere správneho predmetu podnikania pomôžu?
Po prvé, musíte stavať na vašich osobných vedomostiach a skúsenostiach, alebo aspoň na svojich záujmoch. Po druhé, je dôležité si určiť geolokáciu – metropolu, regionálne mesto alebo mestečko, v ktorom budete ako podnikateľ pôsobiť. Po tretie, stojí za to premýšľať o pohlaví, pretože existujú oblasti podnikania zamerané čisto na mužov alebo naopak ženy a deti.


Okrem toho nezabudnite ani na on-line technológiu – moderné podnikanie dnes môže byť vykonávané offline aj on-line. Z času na čas budete ale potrebovať náplne do tlačiarní, čo je  viac menej už len drobnosť, ktorej sa môžete venovať neskôr.

Živnosť alebo s.r.o.

Bez ohľadu na spomínané skutočnosti, nesmiete zabudnúť, že to celé musíte ošetriť zákonom a určitými normami. Ideálnym spôsobom je výber právnej formy. V tomto smere si zasa musíte urobiť prehľad vo všetkých výhodách, ktoré vám a v podstate všetkým záujemcom o podnikanie tieto konkrétne typy prinášajú. Výška základného imania, počet spoločníkov, daňový systém, odvody a mnohé iné podmienky, ktoré vás a podnikateľskú činnosť budú po tomto rozhodnutí ovplyvňovať.

Na základe dôkladnej analýzy a prieskumu sa potom zrejme budete rozhodovať medzi živnosťou alebo s.r.o., čo sú u nás dve najviac využívané právne formy podnikania. Jednu z nich by ste si teda mali vybrať.

Správne zvolený systém registrácie

Správne zvolený systém registrácie spoločností je prvým krokom na ceste k úspešnému podnikaniu. Osvedčenie o štátnej registrácii právnickej osoby môžete získať v priemere do 5 pracovných dní! Aj tu sa ale musíte naučiť, ako to urobiť. Ak ste naozaj nováčikom a nemáte dostatočné povedomie o všetkých potrebných dokumentoch, ktoré k tomu potrebujete doložiť, mali by ste zvážiť pomoc. Požiadať o založenie spoločnosti odborníkov. S úplnou právnou podporou a vykonaním registrácie.

Pri výbere odvetvia stojí za to ešte vedieť, že podnikanie je rozdelené do 3 základných sfér:

  • výrobnej sféry
  • obchodnej sféry
  • a sféry služieb

Vyberte si to, čo je najbližšie k vám, k vašim schopnostiam a zároveň dostupným možnostiam. Tiež sa riaďte tým, aký druh príjmu plánujete dosahovať.

Keď sa rozhodnete pre on-line verziu

Čo sa týka internetového obchodu, jeho organizovanie je relatívne jednoduché a výhodné. Už niekoľko rokov sa medzi najvýnosnejšie druhy podnikania v tomto smere zaraďujú: cestovný ruch, predaj domácich spotrebičov a výrobkov, autodielne, elektronika, potraviny, oblečenie a obuv. Na internete dnes ale nájdete už takmer všetko, takže ani vaše podnikanie nebude v tomto smere obmedzované.

Ako sme už však povedali na začiatku, je nutné si len vedieť správne vybrať a podľa toho bude potom vyzerať aj vaša cesta smerujúca k vrcholu.