Ako si vybrať špedičnú firmu? Nákladná doprava je výhodná!

 

špedičná firmaPotrebujete prepraviť tovar, či už v rámci štátu alebo do zahraničia? Nákladná doprava je dnes dostupnejšia ako kedykoľvek predtým. Vďaka veľkej konkurencií firiem a špeditérov, už nie je problém poslať náklad aj niekoľko stoviek kilometrov ďaleko. Ako si vybrať kvalitnú špedičnú firmu, ktorá vás o všetkom informuje, zariadi a postará sa o vašu spokojnosť? 

Viete, čo potrebujete?

Bez nakupneho zoznamu strávite v potravinách oveľa viac času ako s ním. Rovnako to platí aj pri vyberaní špedičnej firmy. Spíšte si všetky požiadavky, predstavy, potreby a hlavne množstvo, ktoré plánujete prepraviť. Následne tieto informácie poskytnite špedičnej firme.

Kvalitná špedičná spoločnosť sa vás pokúsi nasmerovať tým správnym smerom. Je dôležité si uvedomiť, že dobrí špeditéri sa o svoje kontakty starajú. Potrebujú poznať vaše silné a slabé stránky. Len tak dokážu optimalizovať svoju prácu a zvýšiť vašu spokojnosť.

Skúsenosti so špecifickým tovarom

Práca špedičnej spoločnosti znamená zvoliť správnu prepravu pre váš náklad. Nie je však každý tovar rovnaký a existujú aj špeciálne kategórie, pri ktorých sa pristupuje špecifickým spôsobom. Jedným z príkladom je aj nadrozmerná preprava alebo preprava výbušnín.

Do ADR spadá Nákladná doprava výbušnín, horľavín a ďalších druhov tovaru. Pri nich je potrebné, aby spoločnosť mala medzi svojimi službami tento druh prepravy. Okrem toho, vodiči musia mať za sebou špeciálne školenia a spoločnosť na to musí mať pripravený vozový park.

Ak s týmto druhom tovaru nemá špedičná spoločnosť skúsenosti, môže vám to vytvoriť komplikácie a stratu drahocenného času. Je preto na mieste, keď sa pri zoznamovaní so špeditérmi opýtate na ich predchádzajúce skúsenosti s tovarom, ktorí plánujete prepraviť.

Myslíte do budúcnosti

Ak plánujete len jednu prepravu za čas, potom vás tento krok nemusí zaujímať. Stačí, ak s ich službami a prístupom budete spokojný. Avšak, ak hľadáte špedičnú firmu na dlhodobú a pravidelnú spoluprácu, je dobré si zistiť, či je schopná prispôsobiť sa vašej spoločnosti.

Predstavte si situáciu, že sa vám zadarí a ako firma expandujete. Nákladná preprava sa u vás začne využívať vo veľkom. V tomto prípade sa vám špedičná firma musí prispôsobiť, ak s ňou chcete pokračovať v spolupráci. Je to jednoduchšie ako si znovu hľadať nových špeditérov.

Nehovoriac o tom, ako dôležité je, aby ich kontakty boli po celom svete. Pokiaľ nepoznajú spoločnosti, ktoré sú blízko vašich dodávateľov a zákazníkov, bude lepšie sa im vyhnúť. Znovu ušetríte množstvo času a peňazí. 

Proaktívnosť

Medzinárodná preprava nikdy neposkytuje 100 % garanciu, že sa zásielka dostane do cieľa. Vždy je tam riziko udalostí, ktoré môžu nastať. Dôležité je, aby špedičná spoločnosť bola proaktívna a navrhla vám spôsoby, ako krízové udalosti riešiť. 

Medzi otázky, ktoré by ste sa špedičných spoločností mali pýtať, je aj portfólio poistení. Akú kompenzáciu získate, ak sa niečo s vašou zásielkou stane? Získate tak čiastočné odškodnenie, čo je vždy lepšie ako na preprave úplne prerobiť.

Neustále k dispozícií

Tento bod z časti dpadá aj k spomínanej proaktivite. Od špedičnej spoločnosti je nutnosť vyžafovať, aby bola k dispozícií a otvorená vaším návrhom či otázkam. Váš špeditér by mal ponúkať sledovanie zásielky, včasné upozornenia a odpovedať na vaše hovory a správy.

Licencie

Licencie, osvedčenia, povolenia možno aj diplomy. To všetko musí mať každá špedičná spoločnosť, aby mohla poskytovať svoje služby. Všetky povolenia a dokumentácia im umožňuje manipuláciu s vaším nákladom. Uistite sa, že váš špeditér má príslušné licencie.