6 základných zručností webového dizajnéra

zrucnosti-weboveho-dizajneraJednou z hlavných podmienok pre jednoduchšie obchodovanie a podnikanie je dnes vlastniť www doménu. Internetovú stránku s konkrétnou adresou, na ktorej budú všetky potrebné informácie o vás, vašej spoločnosti a v prvom rade o tom, čím chcete zaujať potenciálnych zákazníkov.

Takýto web musí byť teda dobre premyslený a disponovať skutočne hodnovernými informáciami, príjemným dizajnom a intuitívnym ovládaním pre návštevníkov. Jeho správne fungovanie vám ale nezaručí len tak niekto. Mal by to byť profesionál v oblasti tvorby internetových stránok. Ak ho hľadáte aj vy, mal by disponovať týmito základnými zručnosťami.

1. Upútať

Je to veľmi dôležitá zručnosť, ktorú musí dizajnér zvládnuť, pretože je to základná vec, ktorá stojí medzi ním a predajom vašich produktov alebo služieb. Schopnosť prísť s najlepším návrhom je vec, ktorú by mal takýto človek mať, pretože je dôležité zanechať trvalý dojem na osobu, ktorá sa bude nachádzať na vašom webe.
Ide o správne využitie písma, farebnej kombinácie, obsahu a samozrejme aj konkrétnych obrázkov. Z toho všetkého potom vznikne unikátna titulka, ktorá sa postará o najviac návštevníkov. Pri plánovanej tvorbe web stránky na to teda nezabudnite.

2. Vedieť kódovať v CSS a HTML

CSS a HTML sú dva z najzákladnejších „jazykov“ používaných pri návrhu webových stránok. Preto by mal každý web dizajnér vedieť na nich kódovať, bez ohľadu na to, či je profesionál alebo práve začína v tomto odbore pracovať. Poznať niektoré zo základov HTML, ako je čítanie, úpravy a odstraňovanie problémov.

Mal by byť schopný pracovať aj s CSS a ľahko meniť štýly. Dobrá vec je, že všetky tieto schopnosti sú veľmi ľahko zvládnuteľné, takže je nepravdepodobné, že bude mať s tým na samom začiatku veľa problémov. Ak si na to netrúfate ani vy alebo vám tieto pojmy nič nehovoria, no webovú stránku chcete, nechajte si vypracovať webdizajn od profesionálov, ktorí to majú všetko v malíčku.

3. Vedieť upravovať obrázky

Aký by bol dizajn bez obrázkov? Nestačí ich však na konkrétny web len vložiť. Dobrý webdizajnér by ich mal vedieť správne modifikovať podľa aktuálnych potrieb. Orezanie, zmena veľkosti alebo kvality, to a mnohé iné patrí k práci dobrého dizajnéra internetovej stránky.

4. Musíte byť schopní pracovať s tlačou

Aj keď je trendom byť neustále online, na všetko si s webom vždy nevystačíte. Každý web dizajnér by mal byť preto schopný pracovať aj s letákmi, plagátmi a podobnými formami klasickej reklamy, ktoré budú požadované v tlačenej podobe. Kľúčové zručnosti v tejto oblasti zahŕňajú použitie rôznych rozlíšení pre rôzne typy médií a dobrú voľbu farieb v závislosti od toho, na čom pracujete. Samozrejme, že vám nesmú chýbať ani dobré náplne do tlačiarní, ktoré sa z času na čas zídu azda v každej kancelárii.

5. Ísť s dobou

Jazyk webového dizajnéra by mal byť zrozumiteľný v akejkoľvek situácii. To znamená, že by si mal byť vedomý najnovších trendov, ktoré sa aktuálne pri vytváraní webovej stránky používajú. Len tak bude schopný viesť návštevníkov a zákazníkov správnym smerom a na konkrétne miesto na stránkach.

6. Vedieť vytvoriť záložné kópie

Veľmi dobre vieme, ako to na internete dnes funguje, že z času na čas môže niečo vypadnúť alebo sa nesprávne aktualizovať. Dôvodov je samozrejme viac, a preto by mal takýto človek vedieť zálohovať všetky potrebné údaje, aby ste o nič neprišli. Ešte lepšie bude, ak si zapamätáte, kam sa konkrétny súbor uložil.
Ako vo všetkých profesiách, ani pri webdizajne to nie je až tak jednoduché. Dôležité je si osvojiť základné vedomosti a zručnosti v tomto smere, ktoré budú pre vás užitočné aj v budúcnosti, bez ohľadu na to, ako funguje technický pokrok.