Blog alebo Webstránka?

 
Blog alebo webstranka

Aj blog je len webstránka, nie? Áno je, ale je to skôr určitý druh webstránky. V čom je teda rozdiel medzi blogom a webstránkou a čo si vybrať? Túto otázku rieši hlavne veľa začiatočníkov, ktorí si nie su istý rozdielom medzi blogmi a statickými webstránkami a ich použitím. Aj keď pre blog a webstránku môžu existovať rôzne definície, berme to ako jednoduché rozdelenie ako blog a statická webstránka.

Blog je dynamická webstránka, ktorá je pravidelne aktualizovaná s novým obsahom a umožňuje interaktivitu medzi blogerom a návštevníkni blogu.

Statická webstránka zobrazuje statický obsah, ktorý nie je pravidelne aktualizovaný aj keď možnosť pridávať nový obsah, alebo stránky je. Statická stránka by sa dala nazvať aj pasívnou. Pozrime sa bližšie na charakteristiky blogov a statických webstránok.

 

Čo to je blog?

-blogy sú pravidelne aktualizované s novými článkami a obsahom. Ľudia očakávajú, že blogy budú aktualizované pravidelne a práve to je ich charakteristická vlastnosť. Pretože blogy sú postavené na to, aby boli aktualizované často, sú urobené tak, že vkladanie nového obsahu a upravovanie a administrácia blogu je veľmi jednoduchá.

-keďže blogy sú pravidelne aktualizované s novým obsahom, majú aj pravidelných čitateľov a odoberateľov noviniek.

-blogy nie su pasívne a vyžadujú pravidelnú aktualizáciu, čo znamená, že autor blogu musí pridávať nový obsah často a mal by byť aktívny, kreatívny a motivovaný témou a písaním.

-Blogy majú väčšinou veľa nového obsahu a preto čím staršie sú tým viac sa stráca starší obsah. Nemajú dobrú navigáciu a starší obsah nie je celkom dobre vyhľadateľný. Starší obsah býva zvyčajne uložený v archívoch a ľuďom sa môže zdať neaktuálny.

-Blogy sú väčšinou osobné a reprezentujú človeka, alebo viacero ľudí ktorí ich tvoria. Blogy ale používajú aj firmy, alebo organizácie a môžu byť použité pre rôzne účely. Blogy tvoria dnešnej dobe najväčší podiel z webstránok na internete.

 

Čo to je statická webstránka?

-Statické webstránky nevyžadujú toľko údržby a aktualizácie po ich vybudovaní. Postavíte ich, vytvoríte obsah, vybudujete im návštevnosť a môžete na nich v podstate zabudnúť. Ak vám ide hlavne o vytvorenie pasívneho príjmu, tak statické webstránky môžu byť lepšou voľbou.

-Navigácia na statických webstránkach je väčšinou jednoduchá a prehľadná, pretože zvyčajne obsahujú menej podstránok ako blogy a preto máte väčšiu istotu, že návštevník stránky nájde to čo hľadá, alebo čo chcete vy aby si všimol.

-Statické webstránky väčšinou nie su osobné a nemajú charakter ako blogy, že “za nimi niekto je”. Statické webstránky sa používajú najčastejšie pre nestarnúci obsah, alebo informačný obsah(webstránky firiem, reštaurácií a podobne).

 

Takže čo si vybrať, blog alebo statickú webstránku?

Záleží to iba na tom čo od toho očakávate a či máte vzťah k písaniu respektive ku blogovaniu. Ja osobne si myslím že blogovanie nie je pre každého. Blogovanie je o prinášaní nových zaujímavých informácií, postrehov, alebo nápadov a svojích myšlienok, alebo pravidelného publikovania nejakého obsahu.

Ak vám ide o zarábanie na internete, tak čo sa týka peňazí, nedá sa povedať, že vo všeobecnosti s blogom zarobíte viac ako so statickou webstránkou alebo naopak. Ak sa rozhodujete medzi blogom a klasickou webstránkou, počítajte s tým, že aj keď budete mať rovnaké množstvo obsahu na blogu, alebo webstránke, blog vám zaberie trochu viac času na údržbu.

Ak si chcete prácu s tvorbou webstránky uľahčiť a tvoriť pekné weby jednoducho a rýchlo, určite si pozrite tento článok.

Ak cítite že chcete pravidelne a často prinášať pre ľudí nový obsah, a písanie vám robí radosť, začnite blogovať.  A ak cítite, že pre vás a váš obsah bude lepšia statická stránka tak vytvorte webstránku. Alebo môžete vytvoriť oboje, ale najlepšie postupne a nie naraz, pretože najlepšie je sa sústrediť iba na jednu vec a tú robiť poriadne.