Porovnanie CMS – WordPress, Drupal, alebo Joomla?

Každý kto sa zaujíma o webstránky vie, že medzi najlepšie CMS (Content Management System, alebo redakčný systém) na vytvorenie webstránok patria WordPress, Joomla a Drupal. Sú to tri najpoužívanejšie redakčné systémy, na ktorých beží väčšina webstránok  na internete.

Nielenže tieto CMS patria medzi najlepšie a najrozšírenejšie CMS na svete, ale sú dokonca zadarmo. Preto niet divu, že sú najpoužívanejšie.

Ak s nimi nemáte skúsenosti a neviete sa rozhodnúť ktorý systém si vybrať, tak pre Vás je tento článok, v ktorom sa dozviete pre a proti jednotlivých CMS a pomôže Vám vybrať si.

 

WordPress

WordPress (SK) je najlepšie a najpoužívanejšie CMS hlavne pre tvorbu blogov. WordPress je vytvorený hlavne na blogovanie, ale dnes už má veľmi veľa rôznych možností použitia. Je to open source, takže je zadarmo, ale to nemení nič na tom, že je vynikajúcej kvality, pretože na vylepšovaní wordpressu sa podieľajú tisíce ľudí po celom svete. WordPress je asi najjednoduchší z týchto troch CMS čo sa týka ovládania a pridávania obsahu na web.

Ak nemáte skúsenosti z tvorbou webstránok, alebo CMS, tak pomocou wordpressu si vytvoríte blog, alebo webstránku najjednoduchšie. Môžete s ním vytvoriť statickú webstránku, blog, diskusné forum, alebo rôzne iné druhy webstránok pomerne jednoducho pomocou pluginou. Má veľmi jednoduché a intuitívne ovládanie, takže na to aby ste sa ho naučili používať vám stačí veľmi krátka doba.

Ak si chcete prácu s Wordpress-om uľahčiť a tvoriť pekné web stránky jednoducho, určite si pozrite tento článok.

WordPress má obrovskú podporu po celom svete, čo sa odzrkadľuje aj na jeho možnostiach. Možnosti wordpressu sú skôr ukryté v pluginoch(prídavných moduloch) ako v samotnom CMS. Môžete si vybrať vzhľad z tisícov šablón, funkcie môžete upravovať a pridávať pomocou tisícov prídavných modulov a ak máte nejaký problém, tak na internete môžete nájsť riešenie, pretože ho už niekto pred vami z najväčšou pravdepodobnosťou mal a riešil. WordPress umožňuje jednoduché vytvorenie kvalitného blogu, alebo webstránky, ktoré sú priateľské voči používateľom a aj vyhľadávačom.

Drupal

Drupal (SK) je ďalšie špičkové CMS, ktoré je takisto open source, čiže je zadarmo a má tiež obrovskú podporu. Drupal používajú pre svoje weby jednotlivý webmajstri, ale aj veľké firmy po celom svete. V porovnaní s wordpressom sa jedná o trochu iné CMS. Drupal je obľúbený hlavne u ľudí, ktorí vedia programovať a vedia využiť jeho potenciál. Tiež môžete použiť množstvo prídavných modulov, alebo šablón na upravenie vzhľadu a funkcií, ale nie je ich až toľko ako má k dispozícií wordpress.

Drupal ponúka veľké možností úprav, a skôr úprav v zdrojovom kóde, ako množstve modulov, alebo šablón. Je to ale veľmi kvalitné CMS, ktoré môžete použiť na vytvorenie aj blogu, ale lepší pre náročné webstránky. Drupal je náročnejší pre ľudí, ktorí s ním nemajú skúsenosti, pretože je zložitejší a nie je taký prehľadný ako napríklad wordpress. Ak si vyberáte medzi wordpressom a drupalom, tak by ste mali zvážiť či chcete stráviť veľa času učením sa ho používať. Drupal je síce veľmi kvalitné CMS a má obrovské možnosti pre vytvorenie kvalitného webu, ale oproti wordpressu je trochu ťažkopádny a povedal by som nevhodný pre začiatočníkov, ktorí si chcú sami vytvoriť jednoduché webstránky.

 

Joomla

Joomla (SK) je niečo medzi WordPressom a Drupalom. Joomla je tiež dobré a kvalitné CMS, ktoré ponúka užitočné funkcie, či už pre vytvorenie kvalitnej webstránky, blogu, alebo aj eshopu. Tiež je to celosvetovo známe CMS s veľkou podporou a obľúbenosťou. Jednoduchosťou, dizajnom a priateľskosťou používania je Joomla alternatívou medzi Wodrpressom a Drupalom. Joomla sa často používa na vytvorenie jednoduchých, ale kvalitných webstránok, viac ako blogov. Takisto máte k dispozícií veľké množstvo tém a prídavných modulov, ale v porovnaní s wordpree by som ju dal na tretie miesto, pretože má ešte pár múch ktoré treba vychytať.

 

Takže tu máte zhrnutie troch najpoužívanejších redakčných systémoch pre vytvorenie webu. Všetky tri systémy sa dajú použiť ako pre vytvorenie blogu, tak pre vytvorenie iných druhow webstránok, ale každé CMS je zamerané trochu inak. Ak chcete vytvoriť blog, tak najlepší je WordPress. Ak chcete vytvoriť webstránku, alebo portál, tak môžete použiť Joomla, alebo Drupal. Ktoré CMS používate najviac? Viete o iných kvalitných CMS s podporou na Slovensku?