Ako Vytvoriť Web Stránku?

 

ako vytvorit webstrankuNikdy neboli webstránky dostupné pre každého tak, ako je to v dnešnej dobe. Každý mohol mať svoju webstránku aj predtým, ale musel na to ovládať aspoň najzákladnejší programovací jazyk HTML a iné veci potrebné na to aby sa webstránka na internete objavila.

Samozrejme aj dnes potrebujete ovládať aspoň základy z týchto vecí, ako FTP a MySQL, ale vytvoriť webstránku, alebo blog je dnes veľmi jednoduché aj keď neviete čo tieto výrazy znamenajú. Je to jednoduché hlavne vďaka CMS (Content Management System) a WYSIWYG editorom môžete mať webstránku na internete behom pár hodín, alebo dokonca minút aj bez toho aby ste ovládali programovanie.

Na to aby ste mohli začať podnikať a zarábať peniaze na internete, potrebujete jednoznačne mať svoju vlastnú webstránku. Samozrejme môžete zarábať aj bez webstránky, ale ak to myslíte vážne, skôr či neskôr ju budete potrebovať. V tomto článku vám predstavím finančne nenáročné možnosti a tipy pre postavenie a spustenie webstránky o ktorých ste možno nevedeli a ktoré vás vyjdu lacno, alebo skoro zadarmo. Nesnažte sa hľadať riešenia ktoré sú celkom zadarmo, pretože vždy prinášajú nejaké nevýhody, ktoré sa väčšinou nevyplatia. Čítajte ďalej a dozviete sa ako mať vlastnú webstránku na počkanie a ušetriť pritom peniaze.

Máte viacero možností, ktoré môžete použiť, ale predovšetkým začnite s výberom typu webstránky. Načo ju chcete používať? Čomu sa chcete venovať, alebo v čom podnikať? Na to aby ste si mohli vybrať najlepšie riešenie, by ste mali vedieť čo od webstránky očakávate a na čo má byť použitá. Niektoré riešenia prinášajú viac funkcií a možnosti použitia ako iné. Ak máte vybrané zameranie, kúpte si doménu a webhosting.

Kúpa domény

Nemusíte mať svoju vlastnú doménu, ale tým pádom nebudete mať ani svoju vlastnú webstránku. Výber domény je dôležitá vec, pretože je to adresa na ktorej budete mať svoju webstránku a meno, ktoré vás bude reprezentovať.

Kúpa webhostingu

Budete potrebovať vlastný webhosting. V prípade, že neviete čo je webhosting, tak je to služba, ktorú ponúkajú webhostingové spoločnosti. Za poplatok vám prenajímajú a spravujú servery na ktorých je vaša stránka umiestnená. Výber kvalitného webhostingu je dôležitý krok, ktorý sa neoplatí podceňovať.

Možnosti pre vytvorenie webstránky

Ak ste doteraz premýšľali nad vlastnou webstránkou, pravdepodobne prvá vec ktorá vás napadla bola dať si ju urobiť. Toto riešenie je dobré v prípade ak nemáte čas a máte dosť peňazí na zaplatenie firmy, alebo človeka, ktorý vám ju urobí. Na trhu je veľmi veľa firiem a jednotlivcov, ktorí vám urobia webstránku, ale toto riešenie vás môže výjsť zbytočne draho. Samozrejme záleží čo za webstránku chcete mať a aké má mať funkcie a niekedy je lepšie si dať web urobiť na mieru. Ale ak chcete, môžete si vytvoriť vlastnú webstránku aj sami.

Jednoduché webstránky môžete vytvárať keď máte webhosting, ktorý má tzv. sitebuilder čo je softvér na tvorenie rýchlych webstránok pomocou wysiwyg editora. Sitebuilder je softvér, ktorý umožňuje tvorbu a spravovanie webstránky aj bez ovládania programovacieho jazyka (HMTL, PHP) a databázových systémov. Užívateľ pri vytvorení stránky prejde pomocou virtuálneho sprievodcu 5 krokmi, v ktorých si sám určí charakter stránky, design stránky, štruktúru stránky (t.j. menu a obsahové bloky), samotný obsah stránky a publikuje stránku na svoju doménu. Skoro všetky dobré webhostingy v USA a pár sa ich nájde aj na Slovensku majú k dispozícií sitebuilder ako doplnkovú službu ak máte u nich konto. Je to jeden z najjednoduchších spôsobov ako si vytvoriť webstránku.

S použitím sitebuildera môžete vytvoriť jednoduché webstránky na princípe klikania a písania pomocou WYSIWYG editora (What You See Is What You Get – t.j. nástroj na písanie textov vlastnosťami podobný Word-u, kde písaný text a formátovanie je zachované na stránke tak ako ho vidíte), vkladania prvkov do stránky (obrázky, formuláre, skripty, videá….) a správy obsahu jednoduchým prepísaním.

Ak chcete vytvárať kvalitné webstránky, pre zarábanie peňazí, alebo prezentáciu a to aj bez znalostí programovacích jazykov, tak zrejme jeden z najlepších na trhu je MioWeb. Ide o softvér pomocou ktorého môžete vytvoriť plnohodnotné webstránky v rekordne krátkom čase. Je to WordPress šablóna s množstvom modulov a editačných možností určená aj na tvorbu profesionálnych webstránok, ale aj začiatočník to zvládne po zhliadnutí základných videonávodov dostupných v rámci podpory MioWebu.

Sú aj rôzne spoločnosti na internete, ktoré sa zameriavajú iba na tvorbu webstránok týmto spôsobom. Napríklad Webnode je asi najlepší sitebuilder na trhu. Umožňujú vám postaviť jednoduchú webstránku zadarmo, alebo za poplatok. Ako som písal vyššie, pri riešení ktoré vám poskytne webstránku úplne zadarmo môžete očakávať rôzne nevýhody ako napríklad obmedzený priestor a prenos dát, nemožnosť vlastnej domény, reklamy na vašej stránke, skryté poplatky a podobne.

Ďalší spôsob ako vytvoriť webstránku je použitie CMS. Je to skratka pre Content Management System a je to plnohodnotný spôsob pre vytvorenie webstránky. Tieto softvéry umožňujú ľahké pridávanie a spravovanie obsahu na webe cez administrátorsky panel aj bez znalosti programovania. Sú väčšinou zadarmo, ale to neznamená, že nie su kvalitné.

Práve naopak, pretože na ich vývoji pracujú programátori na celom svete a stále sa zdokonaľujú. Potrebujete svoju vlastnú doménu a webhosting a za pár minút môžete mať blog, webstránku, diskusné fórum, či jednoduchý eshop. Medzi najznámejšie u nás patria wordpress.org, drupal.org, joomla.org, phpbb.

Ďalšou možnosťou je kúpiť hotovú webstránku. Cenovo to vyjde trochu drahšie ako keby ste si dali postaviť novú stránku na mieru, ale môžete získať už zabehnutý web, čo je veľká výhoda. Ak nemáte nejaké špecifické požiadavky na webstránku a chcete sa vyhnúť rozbiehaniu nového webu, tak to môže byť najlepšia voľba. Má to ale jeden háčik, a to, že je ťažké nájsť webstránku na predaj, ktorá by presne vyhovovala vašim požiadavkám.

Teraz keď viete o viacerých jednoduchých možnostiach pre vytvorenie webstránky si stačí vybrať  jeden, ktorý vám najviac vyhovuje a postaviť vašu webstránku. Keď ju budete mať, nezabudnite jej budovať návštevnosť, pretože bez toho je aj tá najlepšia webstránka zbytočná.