Ako si Vybrať Najlepší Webhosting?

Výber webhostingu môže byť jednoduchý, ale aj zložitý.  Záleží na tom, či viete aký webhosting, alebo server pre vašu web stránku potrebujete. Veľa ľudí si vyberá webhosting na základe referencií a skúseností druhých ľudí, podľa ceny, alebo jednoducho podľa toho ako im padne hostingová spoločnosť do oka. Niekedy to môže byť chyba, pretože každá web stránka a webmajster majú iné požiadavky.

Množstvo ľudí si vyberá pre svoju stránku webhosting na základe  kritérií ako je cena a neskôr zistia, že ich webhosting nespĺňa požiadavky a nie sú s ním spokojní. Niekto sa s tým zmieri, íný zase hľadá nejaký lepší webhosting, ktorý bude spĺňať ich požiadavky a musia svoje webstránky presúvať ku inej hostingovej spoločnosti, čo obnáša zbytočné problémy a stratu času.

Lepšie je si vybrať najlepší webhosting hneď na začiatku a predchádzať tak zbytočným nepríjemnostiam. Výber webhostingu je jednou zo základných vecí pre úspešnú prezentáciu na internete. A nie len to. Okrem toho, že vám kvalitný webhosting zabezpečí stálu dostupnosť a bezpečnosť vašej stránky, môže vám tiež ušetriť kopec času a ponuknúť nadštandardné služby.

Najlepšie web hostingy na svete sú tie v USA. Okrem kvalitných a výkonných serverov vám poskytnú množstvo funkcií, ktoré vám uľahčia prácu a ušetria dosť času. To čo ste predtým považovali za zdĺhavú prácu, môžete mať pomocou užitočných aplikácií hotové pomocou pár klikov. Hlavná výhoda je v cPaneli – ovládacom rozhraní, ktoré používajú. Na Slovensku sa nájde tiež zopár kvalitných webhostingov, ale nie sú až na takej úrovni ako najlepšie zahraničné webhostingy. Aspoň nie pomerom ceny a funkcií a služieb, ktoré za ňu dostanete.

Webhosting by ste si mali vyberať podľa toho, čo vyžaduje vaša web stránka, alebo čo potrebujete vy. Ak máte vysoko navštevovaný web, alebo väčšie množstvo webov, tak môžete zvážiť virtuálny server, alebo dedikovaný server, čo je server vyhradený iba pre vás a na ktorom sa nemusíte deliť o miesto s inými webmi.

Záleží to aj od návštevnosti a veľkosti web stránok. Kvalitný zdieľaný(neobmedzený) webhosting môže bez problémov zvládnuť aj niekoľko desiatok menších web stránok. Je síce dobré mať celý server iba pre seba ako je to v prípade dedikovaného serveru, ale toto riešenie je pre obyčajné web stránky, alebo blogy zbytočne drahé.

Vyhradený server je aj niekoľko násobne drahší ako obyčajný zdieľaný webhosting a tiež je náročnejší na údržbu, pretože sa musíte o server, nastavenia a iné veci starať sami. Na klasickom zdieľanom webhostingu funguje väčšina webstránok na internete, takže s najväčšou pravdepodobnosťou bude stačiť(aspoň na začiatku) aj Vám.

Pokiaľ však chcete postaviť nejakú prvú webstránku alebo vytvoriť skúšobnú stránku na ktorej vám veľmi nezáleží, môžete použiť aj webhosting zadarmo a nemusíte hneď platiť celoročný poplatok. Je viacero webhostingových spoločností, ktoré ponúkajú priestor pre vašu webstránku zadarmo, ale iba veľmi málo ich je kvalitných. Toto riešenie vám naozaj neodporúčam ak to myslíte prezentáciu a podnikaním na internete vážne. Pretože skôr či neskôr zistíte, že potrebujete lepší webhosting. Cenou za webhosting zadarmo sú väčšinou neželané reklamy na vašej stránke, slabé funkcie, veľmi obmedzený prenos dát a miesto na disku, poplatky za prekročenie limitov, slabá dostupnosť a/alebo veľmi slabé služby a iné nevýhody. Preto je určite lepšie použiť platený hosting, najlepšie webhosting na mieru, pri ktorom platíte iba za to, čo použijete, takže hosťovanie malej stránky vás výjde na pár centov mesačne.

Ak chcete mať jeden blog, alebo jednoduchú webstránku s priemernou návštevnosťou, tak si môžete vybrať v podstate akýkoľvek kvalitný zdieľaný webhosting a určite pokryje vaše potreby. Ale aj tak je tu pár kritérií ktoré by ste mali brať pri výbere webhostingu do úvahy.

Dostupnosť stránok

Dostupnosť je doba počas ktorej je vaša stránka dostupná na internete pre ľudí. Ideálna dostupnosť je 100% a niektoré webhostingové spoločnosti aj garantujú 100%-nú dostupnosť. Väčšina kvalitných webhostingov garantuje dostupnosť 99,9% čo znamená, nedostupnosť maximálne okolo 40 minút mesačne. Predstavte si že niektoré nekvalitné webhostingy majú dostupnosť 97,98%, to už je dosť veľa času počas ktorého návštevníci vašu stránku nenájdu. Keď bude vaša stránka nedostupná príliš často môžete prichádzať o zákazníkov a určite to vám, alebo vašej firme nepridá na reputácii. Stránka však nebude nedostupná len pre fyzických návštevníkov, ale aj roboty vyhľadávačov. Keď pár krát príde robot na vašu stránku a nájde ju nedostupnú, môže ju zhodiť v poradí výsledkov vyhľadávania, alebo ju celkom vyradiť.

Výkonnosť webhostingu

Ďalšie základné kritérium pri výbere webhostingu je jeho výkonnosť, čiže to ako rýchlo funguje. Rýchlosť načítania web stránky je dôležitá, ale nemusí závisieť len od webhostingu. Aj tak si ale vyberte webhosting, ktorý je výkonný.

Parametre

Dnes už väčšina najlepších hostingových spoločností ponúka neobmedzený webhosting. To znamená že máte neobmedzený prenos dát, neobmedzený priestor dát uložených na disku, neobmedzený počet domén, neobmedzený počet emailov a podobne a to všetko v jednej cene. Používajú to väčšinou americké webhostingy, ale určite to bude neskôr aj u nás za prijateľnú cenu. Ak chcete najlepší neobmedzený webhosting za výbornu cenu, tak vyskúšajte Hostgator.

Samozrejme nič nemôže byť celkom neobmedzené a toto používajú spoločnosti skôr ako marketingový ťah, ale aj tak taký hosting ponúkajú, pretože sa spoliehajú na to, že zákazníci nebudú mať stovky webstránok, emailov a podobne aj keď majú túto možnosť. V každom prípade ide o to aby ste mali webhosting, ktorý vyhovuje vašim potrebám a určite je vždy lepšie mať  neobmedzený webhosting ako taký, pri ktorom musíte rozmýšľať koľko máte ešte voľného miesta a trafiku, a že máte iba 5 domén a podobne a všetko naviac je za veľký príplatok…

Zákaznícka a technická podpora

Ak čokoľvek potrebujete vyriešiť, či už po technickej, alebo inej stránke, je dobré mať kvalitnú zákaznícku podporu. Ak webhostingová spoločnosť používa iba emailový kontakt, alebo aj telefonický, ale iba v obmedzený čas a navyše im odpoveď na váš email trvá dva dni, tak to nie je nič moc. Preto si vyberte webhosting, ktorý má kvalitnú zákaznícku podporu a viaceré spôsoby komunikácie ako chat, email, telefón a najlepšie 24 hodín denne.

Funkcie webhostingu

Ďalšia vec, ktorú treba zvážiť je to, či daný webhosting podporuje rôzne skripty, alebo programovacie jazyky. Niektoré webstránky sú programované v jazykoch, ktoré vyžadujú špecifické servery a funkcie a preto sú na trhu aj rôzne druhy webhostingov, ktoré ich podporujú. Ak viete čo potrebujete resp. čo potrebuje váš web, uistite sa, že daný webhosting to má, alebo podporuje. Pri kvalitnom hostingu určite odceníte aj rôzne doplnkové funkcie, ktoré ponúka napríklad cPanel. Sú rôzne funkcie ktoré sa vám zídu a pri dobrom webhostingu by mali byť štandard. Nájdu sa aj také webhostingy, pri ktorých musíte kontaktovať zákaznícku podporu napríklad keď chcete zmeniť DNS pre doménu, alebo iné drobnosti. To je zbytočná strata času. Napríklad vo webhostingu s cPanelom máte k dispozícií rôzne funkcie a aplikácie, ktoré vám uľahčia a urýchlia prácu.

Cena

Cena je tiež kritériom pri výbere webhostingu ale mala by byť až na poslednom mieste. Samozrejme že nikto nechce platiť za hosting zbytočne veľa, ale ako vidíte sú aj podstatnejšie kritéria ktoré je lepšie uprednostniť pred cenou. Niektoré hostingy na Slovensku majú prehnané ceny a neponúkajú za ne ani zlomok toho, čo môžete za rovnakú, alebo nižšiu cenu dostať pri zahraničných webhostingoch. Zahraničné hostingy majú však aj nevýhodu a tou je to, že majú servery vzdialené tisícky kilometrov, čo môže trochu spomaliť načítanie stránok a nepoužívajú Slovenčinu. Rozhodnite sa sami.

Ak ste začiatočník a hľadáte kvalitný webhosting pre váš blog, alebo webstránku, tak vás môžem uistiť, že vám bude stačiť ktorýkoľvek kvalitný webhosting, ktorý bude mať vysokú dostupnosť-aspoň 99,9%, bude výkonný, tak aby ste nemuseli čakať 2 minúty, kým sa načíta stránka, a bude mať kvalitnú zákaznícku podporu a funkcie, ktoré vám pomôžu a urýchlia prácu. Na cenu pozerajte až keď sa uistíte o týchto veciach, pretože vyberať hosting na iba základe ceny nieje dobrý nápad.

Odporúčame: WebsupportEXOhosting –  Hostgator