Vymeňte prekladač za dobrú znalosť cudzích jazykov, ktoré pomáhajú vašej kariére

 

 jazykové znalostiJazykové znalosti sú v súčasnosti obrovskou výhodou. Schopnosť hovoriť, vysvetľovať a vyjednávať v inom jazyku vás robí zamestnateľnejšími, zvyšuje vašu sebadôveru a môže viesť k vyššiemu platu alebo väčším úspechom v biznise. Ak svoje jazykové znalosti získate štúdiom v zahraničí, získate aj množstvo mäkkých zručností, ktoré sú pri pohovore ďalší veľký bonus. 

Znalosť iného jazyka (a inej kultúry) bude skrátka prínosom pre váš osobný a pracovný život, bez ohľadu na to, v ktorej krajine alebo odvetví pracujete. Treba si však vybrať ten správny. 

Aj keď neexistujú žiadne pravidlá, pokiaľ ide o výber jazyka, existujú určité oblasti, v ktorých môže byť jeden jazyk užitočnejší ako ten druhý. 

Ktorý cudzí jazyk bude teda pre vás a váš úspech ten pravý?

Angličtina

Znalosť anglického jazyka je dnes dôležitá nielen pre ľudí, ktorí chcú pracovať v zahraničí. Aj u nás doma na Slovensku nájdete čoraz viac firiem, v ktorých je používanie tohto jazyka nevyhnutné. Rozvoj medzinárodného obchodu je napriek aktuálnej kríze stále väčší. 

Ak ste sa preto nestihli na škole naučiť všetko potrebné, prípadne vám absencia cudzieho jazyka spôsobila v jeho používaní medzery, je na čase a pre vašu lepšiu kariéru i sľubnú budúcnosť sa ho doučiť na kvalitnom kurze angličtiny v Žiline. 

Je to tiež dôležitý jazyk v akademickom prostredí a môže vám poskytnúť prístup k univerzitám, najlepším stredným školám v zahraničí, ako aj znalostiam a možnostiam vzdelávania po celom svete. V neposlednom rade vám angličtina môže pomôcť pri cestovaní alebo oddávaní sa čomukoľvek, čo súvisí s popkultúrou – život predsa nie je len práca.

Francúzština

Možno budete prekvapení, ale ďalší veľmi žiadaný jazyk z pohľadu kariéry je ten francúzsky. Francúzština je úradným jazykom v 29 krajinách a hovorí ňou viac ako 220 miliónov ľudí, z ktorých väčšina žije v západnej Európe a Afrike. 

Je to pracovný jazyk v medzinárodných organizáciách, ako sú OSN, UNESCO, NATO, FIFA alebo WHO. Olympijské hry používajú francúzštinu ako jeden zo svojich oficiálnych jazykov a EÚ si ju zvolila ako jeden z ich procedurálnych jazykov. 

Ak sa venujete kariére v diplomacii, medzinárodných vzťahoch alebo chcete pracovať na projektoch v Afrike, učiť sa francúzsky je nevyhnutnosťou. Na ľahšiu nôtu, nezabúdajme, že francúzština je aj jazykom špičkovej módy.

Nemčina

Je asi 100 miliónov rodených nemecky hovoriacich ľudí, vďaka čomu je nemčina najrozšírenejším materinským jazykom v Európe. Nemecká ekonomika je najväčšia a najsilnejšia v Európe a štvrtá najväčšia na svete. Ak preto chcete byť súčasťou úspechu tohto jazyka, môžete spojiť svoje nemecké štúdiá s kariérou vo vede, financiách/bankovníctve, literatúre/publikácii a inžinierstve. 

Mandarínska čínština

Ako iste viete, aj Čína sa môže pochváliť jednou z najväčších ekonomík na svete, čo znamená množstvo obchodných a pracovných príležitostí. Učenie sa mandarínskej čínštiny ako druhého jazyka je skvelá kombinácia s titulom v oblasti obchodu alebo cestovného ruchu a môže tiež posilniť váš životopis pri práci vo výrobe.

Taliančina

Znalosť taliančiny môže zlepšiť vaše vyhliadky na zamestnanie pri kariére v oblasti umenia, módy, dizajnu, (klasickej) hudby, luxusného tovaru a čohokoľvek kulinárskeho. To všetko sú neskutočne príjemné veci, o ktorých môžete diskutovať s približne 70 miliónmi rodených hovorcov. 

Japončina

Napriek rozlohe krajiny je Japonsko jednou z najväčších a najinovatívnejších ekonomík na svete – preslávené najmä svojím spotrebným elektronickým a automobilovým priemyslom. Všetko, čo súvisí s výrobou, strojárstvom alebo výskumom a vývojom, so znalosťami japonského jazyka zvyšuje aj vaše šance na úspech. Keďže krajina vyváža a dováža množstvo tovaru, existuje veľa príležitostí, ako sa spojiť s japonskou spoločnosťou – a zapôsobiť na ňu svojimi japonskými zručnosťami.

Takže ako vidíte, okrem výberu vhodných spoločenských šiat, je dobré sa na pohovor pripraviť aj dostatočnými znalosťami niektorého z vyššie spomenutých jazykov.

 

Zdroj obrázka: pathdoc/Shutterstock.com