Autoblogy – Blogy o Autách, Alebo Stroj Na Peniaze?

 

Čo to je autoblog, alebo autoblogovanie? Ľudí, ktorým nie je internetové podnikanie veľmi blízke, asi napadne blog o autách. Môže sa jednať aj o blogy zamerané na tému áut, no podstata autoblogu je o niečom inom. Ak niekedy budete počuť o automatizovanom príjme z internetu, je pravdepodobné, že ide o autoblogovanie.

Už z názvu si môžete domyslieť, že ide o automatizáciu blogu a blogovania. Ako je to možné a ako autoblog funguje?

Autoblogy fungujú tak, že namiesto originálneho obsahu je na nich umiestňovaný obsah z iných blogov, alebo zdrojov z internetu. To znamená, že majiteľ autoblogu netvorí pracne vlastný obsah, ale používa obsah z iných blogov, a aby to bolo celkom jednoduché, používa na to softvér, ktorý všetko automatizuje. Ide o softvér, ktorý sťahuje obsah z RSS feedu z rôznych online zdrojov a automaticky ho publikuje na špeciálne vytvorenom blogu.

Aby prinášal autoblog úžitok pre majiteľa aj pre návštevníkov webu, je vhodné zamerať autoblog na určitú špecifickú tému, ku ktorej sa bude na blogu zobrazovať relevantný obsah. Napríklad si majiteľ autoblogu zvolí tému chudnutia, tak bude na blogu publikovať články, videá, produkty a pod., ktoré majú s témou chudnutia priamy súvis. Takto ponúkne návštevníkom dobre cielený obsah z rôznych zdrojov na jednom mieste.

Autoblogy slúžia hlavne na zarábanie peňazí. Majiteľ autoblogov zvyčajne nemá iba jeden blog, ale má desiatky, alebo aj stovky autoblogov, ktoré fungujú v podstate samé, pretože pre nich nemusí tvoriť obsah. Niektorí ľudia vytvárajú jeden autoblog za druhým a úspech je, ak dokáže každý autoblog generovať aspoň 50 centov, alebo euro denne. Keď postupne vytvoríte napr. 50 autoblogov a každý zarobí za deň len 50 centov (na reklame alebo affiliate programoch), tak je to denne spolu 25€.

Názory ľudí na autoblogy sa rôznia, pretože pre niekoho to je neetické porušovanie autorských práv a pre niekoho (väčšinou pre majiteľa autoblogu) to je dobrý spôsob, ako zarobiť peniaze na internete pomerne ľahko a “za odmenu“ propagovania iných blogov a web stránok, z ktorých je pôvodný obsah. Dalo by sa povedať, že aj jeden aj druhý pohľad na autoblogy je oprávnený, ale iba v prípade, že na autoblogu sa nachádza odkaz na zdroj pôvodného obsahu. Ak sa dodržujú autorské práva a obsah sa na autoblogu zverejňuje podľa publikačných pravidiel zdroja obsahu, tak je všetko v poriadku.

 

Fakty o autoblogoch:

  • S autoblogmi môžete na internete zarobiť peniaze.
  • Na to, aby ste zarobili, potrebujete viacero autoblogov. (aspoň niekoľko desiatok)
  • Ak sú autoblogy správne použité, tak nie sú penalizované vyhľadávačmi za duplicitný obsah.
  • Z autoblogov má výhodu aj majiteľ pôvodného obsahu. (Spätný odkaz na pôvodný obsah)
  • Behom krátkej doby sa dá vybudovať viacero blogov, ktoré fungujú a zarábajú automaticky.

 

Ako zarobiť peniaze s autoblogmi?

Na to, aby ste na autoblogoch zarobili peniaze potrebujete viacero blogov. Čím viac, tým lepšie. Jediný autoblog nikdy nebude generovať taký príjem, ako normálny blog, ale ak máte desiatky, alebo stovky autoblogov, ktoré generujú pár centov, alebo eur denne, vtedy môžete zarobiť celkom slušné peniaze. Nie je to však také náročné, ako to znie, pretože keď vytvoríte jeden blog za deň, ktorý potom funguje v podstate bez údržby, tak za rok môžete mať viac ako 300 blogov, ktoré generujú pasívny príjem.

  • 1. Na vytvorenie autoblogov potrebujete kvalitný neobmedzený webhosting, ktorý tiež ponúka nástroje na rýchlu inštaláciu blogov (Quick install, Fantastico deluxe). S tým máte blog kompletne nainštalovaný za minútu. Najlepší hosting pre celosvetové použitie, ktorý sa mi osvedčil je HostGator, alebo pre slovenské stránky WebSupport.
  • 2. Celosvetovo najobľúbenejší online publikačný systém pre blogy je WordPress. Je to redakčný systém (tzv. CMS) ktorý umožňuje jednoducho vytvárať webstránky podobne ako v textovom editore MS Word. Ak s tým ešte skúsenosti nemáte, pozrite si tento článok “9. Krokov ako vytvoriť web s CMS WordPress“. Hlavne pre weby ktoré používajú WordPress sú k dispozícii rôzne moduly a softvér, ktoré sú vhodné na tvorbu autoblogov.
  • 3. Kľúčový nástroj, ktorý budete potrebovať je autoblogovací softvér, na ktorom je celý autoblog postavený. Slúži na získavanie obsahu z internetu a automatické publikovanie na vašich autoblogoch. Na trhu je viacero nástrojov ale asi najpoužívanejší je  WP robot, ku ktorému sú momentálne k dispozícii aj extra bonusy. K softvéru je aj príručka (manuál) s tipmi a trikmi pre vybudovanie úspešných autoblogov, ktoré dokážu generovať zárobok legálnym spôsobom.

 

WProbot - autoblog sofrware

 

Ak sa rozhodnete rozbehnúť tento “online biznis”, tak musíte počítať s tým, že aj keď sú to autoblogy, aj tak to nie je celkom bezpracné zarábanie na internete a tiež vyžadujú určitý čas, kým začnú generovať zisk a tiež priebežne občasnú kontrolu funkčnosti a údržbu webu. Dôležité je hlavne zvoliť si atraktívne oblasti a tematické zameranie blogov, kde je dostatočný potenciál klientov aj inzerentov a tiež je potrebné vopred špecifikovať, či sa chcete zamerať na slovenský a český trh, alebo na konkrétny jazykový smer ako napr. anglicky, nemecky, španielsky hovoriace krajiny a pod.