Ako si vytvoriť kanceláriu v domácom prostredí

 

domaca-kancelariaDomáca kancelária sa pre mnohých z nás stala novou realitou. Veľmi rýchlo sme ale zistili, že pracovať v prostredí, ktoré sme v minulosti využívali viac menej len na zábavu a relax, je naozaj veľmi náročné.

Čo robiť, keď vašu klasickú kanceláriu nahradil priestor spálne, obývačky alebo detskej izby?

Máme pre vás niekoľko jednoduchých odporúčaní, pomocou ktorých to zvládnete bez veľkých problémov a zlyhaní.

Rozdeľte si priestor na zóny

Pracovisko v domácnosti sa odporúča navrhnúť tak, aby bolo spojené iba s prácou. Ak sa nenaučíte rozlišovať medzi prácou a odpočinkom, produktivita bude klesať. Pokiaľ ale na potrebné oddelenie pracovného priestoru od zvyšku domácnosti nemáte priestor a voľné metre štvorcové, stačí jednoduchá priečka, ktorou môže byť čokoľvek – kvety, knižnica, záclona alebo iný transformačný nábytok s univerzálnym nábytkovým kovaním. Niekedy stačí správne otočiť aj obyčajný pracovný stôl. 

Zaobstarajte si kvalitnú techniku a pracovné pomôcky

Napriek tomu, že dnes môžete podnikať a riadiť všetko cez internet, predsa len potrebujete k práci aj ďalšie nevyhnutné pomôcky a výbavu. Okrem počítača alebo mobilu to môžu byť aj náhradné náplne do tlačiarne. 

Určite oceníte aj kvalitné osvetlenie, kde je tým najlepším denné svetlo. Preto sa odporúča usporiadať pracovisko oproti oknu alebo vedľa neho. Jasné denné svetlo zvyšuje vašu produktivitu.

Potrebujete aj množstvo úložných priestorov, pohodlnú klávesnicu a myš. Aj keď pracujete z pohodlia svojho domu, neznamená to, že podmienky na prácu by ste mali podceňovať. Zabezpečte si kvalitný fotopapier, kalendár a myslite na to, aby bol v blízkosti pracovného stola dostupný zdroj elektrickej energie a Wi-fi.

Vyberte si dobrú stoličku

Sedavý životný štýl nie je pre naše zdravie prospešný. Aby ste sa vyhli negatívnym dopadom sedavej kancelárskej práce, je dôležité zvoliť si správnu ergonomickú pracovnú stoličku. Dobrá stolička by mala mať lakťové opierky, synchronizáciu, správny uhol sedadla, nastavenie jeho hĺbky a odporu operadla. 

Skryte všetky káble

A to nielen v prípadoch, ak máte doma malé deti. Nabíjanie telefónu, tabletu, počítača, slúchadiel, reproduktorov, hodiniek, fitness náramkov – si vyžaduje prítomnosť množstva káblov, ktoré ale zaberú ďalšiu časť priestoru.

Ako ich môžete skryť? Vložte káble do krabice pod stolom, objednajte si špeciálny “vešiak” alebo využite univerzálne systémy, pomocou ktorých tieto časti zariadení jednoducho pripevníte k stolu alebo inému nábytku či stene. 

Uvidíte, že práca vám pôjde potom od ruky.

Zdroj obrázka: Srijaroen/Shutterstock.com