Zlozvyky, Ktoré Môžu Brzdiť Vaše Podnikanie z Domu

Podnikanie, alebo práca z domu môže byť výhodná pre veľa ľudí, ale iba niektorí si uvedomujú aj “nevýhody“. Áno aj podnikanie z domu má svoje nevýhody. Ľudia, ktorí podnikajú, alebo pracujú z domu, musia hospodáriť s vlastným časom a ovládať svoje návyky. Ak podnikáte, alebo pracujete z domu, tak viete, že máte úplnu kontrolu nad svojim časom. Keď sa vám nechce pracovať, tak nepracujete, ak chcete ísť von, tak môžete ísť na ako dlho chcete. Ak si chcete dať voľno, tak môžete kedykoľvek. Ak chcete spať 12 hodín denne, tak môžete. Ale ak chcete skutočne dosiahnúť nejaké výsledky, musíte sa zbaviť zlozvykov, ktoré brzdia, alebo dokonca ruinujú váš biznis a vašu osobnosť. Tu je 5 najbežnejších:

 

Dlhý spánok

Samozrejme, že spánok je zdravý, ale niekedy keď to preháňate môže byť aj vo  váš neprospech. Je iba minimálne percento ľudí, ktorí potrebujú spať 4-6 hodín denne. Ostatní ľudia potrebujú spať 7-8 hodín a pár výnimek aj 10-12 hodín denne. Sú ale niektorí ľudia, ktorí spia aj keď nemusia. Ak zarábate z domu, tak máte túto možnosť a takisto aj možnosť si vybrať kedy chcete isť spať a kedy budete vstávať. Ja som vyskúšal rôzne režimy, aj krátky aj dlhý spánok, vstávanie poobede, ale aj veľmi skoro ráno. Možno to znie ako axtrém a extrém to aj je. Zistil som, že to absolútne neprospieva nielen môjmu biznisu, ale aj zdraviu. Príliš dlhý spánok vytvára automatický návyk a nakoniec zistíte, že môžete spať aj 12 hodín denne, takže zvyšok dňa je 12 hodín. Keď spíte 8 hodín denne, tak máte o 4 hodiny viac času nielen na prácu, ale na život, a to nie je zanedbateľný čas, hlavne pri podnikaní.

Pravidelný režim a skoré vstávanie má viacero výhod. Ak máte pravidelný režim, nepreháňate to zo spánkom a vstávate skoro, tak sa to odzrkadlí aj na vašich výsledkoch. Keď vstávate skoro, tak máte dostatok času si v kľude premyslieť deň a byť pripravený. A samozrejme, že máte viac energie a ste produktívnejší.

 

Jedenie na rozptýlenie

Ak pracujete z domu, tak to určite poznáte. Tento zlozvyk nemusí mať priamy vplyv na vašu prácu, ale môže mať vplyv na vaše zdravie. Keď dlho pracujete, potrebujete sa rozptýliť. Prvé čo vás napadne je si dať kávu, alebo niečo na jedenie. Na to vlastne nemusíte ani pracovať. Keď ste doma, tak jednoducho jete aj keď nemusíte. Také nekontrolované jedenie je tiež nezdravé a môžete pribrať pár zbytočných kíl ani neviete ako. Ja osobne som s tým mal tiež problém, ale snažím sa toho vyvarovať. Ak máte tento zlozvyk, a uvedomujete si, že by ste s tým mali niečo urobiť, tak sa to pokúste napraviť. Ide o to mať zdravý životný štýl, čiže jesť pravidelne a zdravo a nepravidelné jedenie len tak pre rozptýlenie tomu určite neprospieva.

 

Neurčitá pracovná doba

Jednou z vecí, ktoré neprospievajú vášmu podnikaniu z domu je, že nemáte určenú pracovnú dobu. Možnosť práce z domu vám dáva voľnosť a možnosť určenia vlastného pracovného času, ale práve preto s tým má veľa ľudí problém. Podnikanie, alebo práca z domu je taká istá ako každá iná v tom zmysle, že musíte niečo robiť. Ak nemáte určenú pracovnú dobu, alebo dokonca ani podnikateľský plán, tak nemôžete pracovať efektívne.

A nejde len o to pracovať efektívne, ale ide o to žiť aktívne. Ak nemáte určenú pracovnú dobu, môžete pracovať dve hodiny denne, alebo 14 hodín denne. Pri tých dvoch hodinách je to celkom príjemný pracovný deň, ale takisto môžete pracovať aj 12 a viac hodín denne, čo môže byť škodlivé. Škodlivé preto, lebo keď pracujete každý deň príliš dlho, tak nemáte čas na nič iné. Nemáte čas na zdravé stravovanie, nemáte čas na fyzickú aktivitu, nemáte čas na kvalitný odpočinok. To všetko sa môže prejaviť na vašom zdraví v neskoršom veku, čo určite nestojí za to. A nielen na zdraví, ale aj na tom, že sa izolujete od okolitého sveta. Preto ak máte takýto “zlozvyk“, tak si určite pracovnú dobu a doprajte si relax. Nielenže budete pracovať efektívnejšie a za kratšiu dobu toho stihnete viac, ale budete zdravší.

 

Málo fyzickej aktivity

Ak vstanete o desiatej ráno a pracujete 12 hodín, tak kedy by ste si mali nájsť čas na nejaký šport, alebo inú fyzickú aktivitu? Nielenže nemáte čas na fyzickú aktivitu, ale na žiadnu inú okrem práce. Tento zlozvyk má vplyv skôr na vaše zdravie, ale v konečnom dôsledku aj na pracovné výsledky. Možno to nie je váš prípad, ale verte, že je veľa takých ľudí, ktorí aj keď pracujú z domu a majú plnú kontrolu nad svojim časom, pracujú 10 a viac hodín denne. Pri takom životnom štýle z dlhodobého hľadiska môžete pribrať pár kíl a stratiť kondíciu, alebo dokonca prísť o zdravie. Fyzická aktivita a športovanie je základ zdravého životného štýlu. Zdravie je nepochybne na prvom mieste a preto to netreba podceňovať. Pokúste sa športovať ráno pred prácou, alebo po práci, alebo ideálne mať pohyb aj ráno aj večer. Uvidíte, že sa budete cítiť oveľa lepšie.

 

Obmedzenie sociálneho kontaktu

Niektoré práce za domu vyžadujú dosť veľa času. Ale samozrejme je len na vás ako si svoj čas rozdelíte. Niektorí ľudia sú ale tak ponorený do práce, že strácajú kontakt z ľuďmi a nevychádzajú zo svojich domovov. Je to ďalší extrém a zlozvyk, ktorému môžu ľudia pracujúci z domu ľahko prepadnúť. Izolácia od okolitého sveta je z dlhodobého hľadiska tiež zlozvykom, ktorý môže obmedzovať váš život a tiež výsledky vašej práce. Tým, že sa izolujete od okolitého sveta a strácate kontakt s ľuďmi sa tiež môže prejaviť na vašom vystupovaní na verejnosti a na vašej psychike. Komunikácia nie je len o komunikovaní prostredníctvom internetu. Keď začnete pociťovať takéto stavy, dajte si voľno, doprajte si relax a rozptýlenie a choďte medzi ľudí…

 

Týchto 5 zlozvykov môže zbytočne brzdiť váš biznis a môžu mať negatívne následky aj na vaše zdravie a psychiku. Ak máte niektorý z týchto zlozvykov, pokúste sa ich odstrániť a uvidíte, že to stojí zato. Zmeniť tieto zlozvyky nevyžaduje žiadne mimoriadne veľké úsilie a keď ich zmeníte, tak uvidíte, že sa budete cítiť lepšie a zdravšie a to sa prejaví aj na vašich pracovných výsledkoch.