Najlepšie CMS Pre Vytvorenie Blogu.

Na trhu je viacero blogovacích softvérov, ktoré môžete použiť pre vytvorenie vášho vlastného blogu. Sú to desiatky rôznych CMS(Content Management System), ale asi nemá zmysel spomínať všetky, pretože iba málo z nich vám ponúka najlepšie riešenie pre vytvorenie blogu. V tomto článku nájdete 5 najlepších open source softvérov na vytvorenie blogu, ktoré majú najlepšie možnosti a majú podporu aj na Slovensku.

WordPress

WordPress je číslo jedna. Je to najznámejší a najlepší blog s obrovskou podporou. WordPress má svojú hosťovanú verziu na wordpress.com, ale hlavne vlastnú na WordPress.org, ktorá je veľmi populárna. WordPress má doslova neobmedzené možnosti, na výber máte tisíce šablón pre dizajn, tisíce doplnkových modulov pomocou ktorých si môžete upraviť vzhľad a funkcie vášho blogu a samozrejme má aj obrovskú podporu po celom svete, ktorá vždy rastie.  WordPress má všetko čo potrebujete pre vytvorenie kvalitného blogu, a keďže je to open source, je úplne zadarmo. Ak si chcete prácu s Wordpress-om uľahčiť a tvoriť pekné web stránky jednoducho, určite si pozrite tento článok.

Joomla

Joomla je podobné CMS ako WordPress, no nieje až tak rozšírené. Je to podobný, ale predsa trochu iný systém, a takisto ho ľudia používajú dosť často na vytvorenie webstránok a blogov. Má tiež svoje špecifické vlastnosti a funkcie, ale nemá až takú podporu a toľko možností ako wordpress. S týmto softvérom môžete vytvoriť blog, alebo klasické webstránky pomerne jednoducho. Používa sa skôr na tvorbu obyčajných webstránok, ale má všetky potrebné funkcie na vytvorenie plnohodnotného blogu. Aj Joomla má veľkú podporu a veľa možnosti úprav vzhľadu a funkcií. Tak ako aj wordpress aj Joomla je open source, takže je tiež zadarmo.

Drupal

Drupal je ďalší špičkový CMS, niečo podobné ako Joomla. Dal by sa skôr porovnávať s Joomla ako s Wordpress. Dosť často sú WordPress, Joomla a Drupal porovnávané, ale na vytvorenie blogu je jednoznačne najlepší WordPress. Drupal je vytvorený skôr pre tvorbu  “technickejšich“ webstránok a portálov, ale má aj všetky funkcie pre vytvorenie kvalitného blogu. Je to softvér skôr pre skúsenejších ľudí, ktorý dokážu využiť skutočný potenciál Drupalu pre seriózne webové projekty. Drupal je trochu rozšírenejší ako Joomla a má aj trochu lepšiu podporu. Drupal je veľmi kvalitný open source softver s veľkými možnosťami, ale pre začiatočníkov je trochu náročnejší.

B2evolution

B2evolution je ďalší z popredných free blogovacích platforiem. Je to kvalitný klasický blog, ktorý obsahuje všetky potrebné veci, ktoré má blog mať. Nemá ale dobrú Slovenskú podporu.

Typo 3

Typo 3 je tiež kvalitný systém, ktorý umožňuje jednoduché a kvalitné blogovanie. Má celkom dobrú podporu, ale nie veľmi na Slovensku. Je to tiež open source, takže je zadarmo.

 

To je 5 najlepších blogovacích systémov, ktoré môžete použiť pre vytvorenie vlastného blogu. Sú to najlepšie riešenia pre vytvorenie blogu, a majú aj Slovenskú podporu(hlavne prvé tri). Pod Slovenskou podporou myslím, že majú preklady do Slovenčiny a komunitu ľudí, ktorí ich používajú, takže v prípade nejakých problémov skoro vždy nájdete pomoc na internete. Takže pre vytvorenie blogu je najlepší wordpress, ktorý je aj najjednoduchší a a v podstate zameraný iba na vytvorenie blogu. Ale samozrejme je výber iba na vás a záleží od toho, ktorý systém vám najviac vyhovuje. Všetky tieto softvéry sú zadarmo a jediné čo potrebujete pre vytvorenie blogu je doménakvalitný webhosting.