Výhody Úzkeho Zamerania

Internetové podnikanie je v podstate také isté ako klasické podnikanie, iba s tým rozdielom, že produkty a služby sa predávajú cez internet. V dnešnej dobe je trh na internete pomerne naplnený, takže je ťažké konkurovať veľkým firmám. Skúsení marketéri vedia, že lepší spôsob ako zarobiť peniaze na internete je sa zamerať na špecifický segment trhu a nesnažiť sa konkurovať veľkým firmám, internetovým obchodom, alebo portálom.

Podnikanie na internete ponúka okrem iných tri veľké výhody a tými sú:

1. na “jednom mieste“ sú každodenne milióny ľudí.

2. Na internete môžete pomocou štatistík a rôznych nástrojov na počkanie zistiť, čo ľudí zaujíma, čo hľadajú a potrebujú a preto im môžete rýchlo a cielene ponúknuť práve to čo potrebujú.

3. S vašou ponukou môžete osloviť presne cielených zákazníkov, takže vaša kampaň môže byť oveľa lacnejšia a efektívnejšia.

Ak chcete dnes na internete zarobiť peniaze pomerne rýchlo, tak buď musíte vymyslieť skvelý podnikateľský nápad, ktorý sa bude po internete šíriť ako vírus, alebo rýchlo reagovať na premenlivý trh a na potreby ľudí a ponúknuť im čo potrebujú. Tou druhou možnosťou je zameranie na úzky segment trhu. Dnes sa internetový podnikatelia a marketéri zameriavajú na niche trhy, pretože  práve to je cesta k rýchlemu zárobku na internete.

Predstavte si napríklad dva diskusné fóra. Jedno obrovské, ktoré by zahŕňalo všetky témy od a po z, a druhé úzko zamerané iba na jednu špecifickú tému. To menšie fórum by pravdepodobne malo menšiu návštevnosť, ale necítitli by ste sa v ňom stratení, ako v tom obrovskom diskusnom fóre a navyše v malom by ste našli viac konkrétnych informácií o téme, ktorá vás zaujíma a všetci jeho členovia by mali záujem o jednu rovnakú oblasť. A s najväčšou pravdepodobnosťou pri vyhľadávani v googli by ste to malé fórum našli na určité zamerané výrazy na prvej stránke v google a veľké fórum by ste na tie isté výrazy našli na piatej. Napríklad v oblasti áut by to mohlo byť diskusné fórum o autách, čo už je určitá špecifická oblasť, ale ešte špecifickejšie by bolo napríklad škoda fórum, kde by ste našli všetko čo sa týka áut značky škoda.

To isté platí pre rôzne odvetvia, produkty a služby. Navyše úzko zamerané trhy sú tie, ktoré na internete získavajú najlepších cielených zákazníkov. Predstavte si že chcete kúpiť poistenie pre auto. Do googlu nezadáte poistenie, ale skôr niečo ako poistenie áut, alebo porovnanie cien poistenia vozidiel, najlepšie poistenie áut a podobne. Výraz poistenie môže vyhľadávať študent, ktorý potrebuje napísať prácu(príklad), ale najlacnejšie poistenie auta pravdepodobne bude hľadať potencionálny zákazník, ktorý má záujem o kúpu poistenia pre auto. Príkladov by sa dalo uviesť nespočetné množstvo, ale určite ste pochopili podstatu.

Zameriavať sa na príliš široký trh nemá význam vo väčšine prípadov. (Pod zameriavaním sa na veľký trh myslím ponúkanie širokého spektra produktov, alebo služieb, alebo aj optimalizovanie web stránky na hlavné kľúčové slová). Pretože konkurovanie v nejakej všeobecnej oblasti je náročné, a ako z krátkodobého, tak aj z dlhodobého hľadiska je lepšie a ziskovejšie sa zameriať na špecifické segmenty trhu. Nielenže ľudia nájdu ľahšie vás, ale takisto váš marketing bude omnoho cielenejší a kampane omnoho efektívnejšie.

Výber špecifického trhu platí pre každé odvetvie a spôsob podnikania od ehopov, diskusných fór, blogov, inzertných portálov a vlastne všetkých webov. Je v podstate jedno s čím začnete a na aký produkt, alebo službu sa zameriate, ale ak sa budete zameriavať na veľmi špecifický úzky trh, budete mať veľkú šancu uspieť a zarobiť peniaze. A neviete v čom začať podnikať, prečítajte si ako si vybrať oblasť zamerania.