Katalógy Článkov Pre Budovanie Odkazov a Návštevnosti

Článkový marketing je metóda pre propagáciu vášho online podnikania pomocou pr článkov. Vďaka katalógom článkov môžete zadarmo propagovať nielen vašu web stránku, alebo biznis, získať spätné odkazy a návštevnosť, ale môžete propagovať aj seba ako autora kvalitných článkov.

Aj keď vkladanie článkov do pr katalógov môže vyzerať ako jednoduchý spôsob budovania spätných odkazov a návštevnosti, na dosiahnutie najlepších výsledkov by ste mali vedieť ako na to a akým chybám sa vyhnúť.

 

Čo to sú katalógy článkov?

Katalógy článkov, alebo PR weby sú portály, ktoré umožňujú autorom väčšinou bezplatné publikovanie ich článkov. PR je skratka pre Public Relations, čiže vzťah s verejnosťou, ale je to aj skratka pre Press Release, čiže tlačové správy. Katalógy článkov alebo PR weby majú slúžiť ako miesto na ktorom môžu webmajstri alebo firmy prostredníctvom článkov propagovať svoju webstránku, biznis, produkty, alebo služby. Katalógy článkov však slúžia aj ako zdroj obsahu a umožňujú používanie ich článkov na iných weboch. Publikovaním článkov v kvalitných katalógoch tak môžete získat trvalé spätné odkazy nie len z katalógov, ale aj z iných webstránok, ak váš článok publikujú.

Aké výsledky sa dajú očakávať pri propagácií vkladaním článkov do katalógov? Niet pochýb o tom, že publikácia článkov v katalógoch je dobrým spôsobom budovania odkazov a návštevnosti pre webstránky. Výsledky však závisia od toho, koľko článkov publikujete, aké kvalitné budú a do akých katalógov ich vložíte. Čím kvalitnejšie články a čím viac ich publikujete, tým lepšie výsledky môžete očakávať.

 

Aké články pre katalógy?

Úspešná metóda pre budovanie odkazov a návštevnosti je vytvárať originálne a kvalitné články a publikovať ich v kvalitných katalógoch. Také články majú šancu na lepšie umiestnenie vo vyhľadávačoch a na to, že si ich niekto všimne a klikne na váš odkaz, prípadne že článok použije na svojom webe.

Pri tvorení článkov by ste mali myslieť na to, že sú určené pre ľudí a nie iba pre vyhľadávače, alebo preto, aby ste získali zopár odkazov. Určite by ste mali myslieť aj na SEO, ale aj na to, akú úlohu má článok plniť.

Chcete, aby katalógy a vkladanie článkov do nich bol iba zdroj nekvalitných odkazov, alebo to má byť spôsob propagácie vášho webu, alebo biznisu, ktorým získate cielených návštevníkov a zákazníkov? Ak je to druhá možnosť, tak publikovanie jedného nekvalitného článku na desiatkach webov je nezmysel a strata času, ktorá vám neprinesie žiadne výsledky.

Ako teda vytvárať články pre katalógy? Vytvárajte plnohodnotné články, ktoré budú reprezentovať váš web, alebo biznis. Najlepšie sú ale tématické články, alebo návody, skrátka také, ktoré majú pre čitateľa hodnotu.

Veľa firiem si dáva vytvárať články, ktoré sú o ich firme a biznise a publikujú ich na rôznych PR weboch v domienke, že im prinesú zákazníkov. Ale okrem toho, že také články nikto nenájde, navyše len málokoho zaujíma história a zameranie nejakej firmy. Prečo radšej neposkytnúť potenciálnym zákazníkom iné užitočnejšie informácie, ktoré ich zaujímajú. Ak predávate kosačky, tak radšej vytvorte článok o používaní kosačky, alebo kosení trávy ako o 7 ročnej histórií vašej firmy a o sortimente, ktorý predávate. Myslite na to, že čím lepší článok vytvoríte, tým väčšia šanca je, že ho niekto zoberie z katalógu a použije na svojom webe a vy tým získate ďalšie kvalitné odkazy zadarmo.

 

Aký dlhý by mal byť článok? Dĺžka článku závisí na dvoch veciach. 1. Na podmienkach katalógu do ktorého chcete článok vložiť a 2. Na tom, aké články vytvoríte vy. Ak katalóg neakceptuje článok kratší ako 500 slov, tak bude zbytočné do neho vkladať článok, ktorý má iba 200 slov. Články nemusia byť ani zbytočne dlhé, ale mali by byť plnohodnotné. Keď potrebné informácie dokážete vložiť do krátkeho článku tak je to dobre, ale keď nie, tak radšej vytvorte dlhší a plnohodnotný článok.

Vytvorenie kvalitného článku môže byť časovo náročné, ale pre dosiahnutie optimálnych výsledkov je to priam nevyhnutné. Vytvoriť dobrý článok vám môže trvať niekoľko minút, alebo aj niekoľko hodín, to záleží od náročnosti a vašich schopností. Určite je časovo náročné vytvárať originálny článok pre každý katalóg.

Ak chcete vkladať článok do viacerých katalógov, ale nechcete aby bol duplicitný, môžete vytvoriť  pre každý katalóg inú verziu z jedného článku. Tým pádom bude pre vyhľadávače originálny, ale bude mať kvalitný obsah aj pre ľudí.

Každý článok môže byť v podstate obsahovo rovnaký, ale môžete ho prepísať trochu iným spôsobom a každý môžete optimalizovať na trochu iné kľúčové slová, alebo vymeniť usporiadanie slov. Pre každý článok je dobré vytvoriť iný nadpis, či už prehodením slov, alebo vytvorením celkom iného nadpisu. Nezabudnite občas obmieňať aj text spätných odkazov.

 

Kľúčové slová

Ak vám ide aj o optimalizáciu pre vyhľadávače, tak pri vkladaní článku venujte trochu času aj doplneniu popisu, značiek a samozrejme zaradeniu článku do správnej kategórie. Väčšina katalógov článkov to umožňuje a v niektorých je doplnenie kľúčových slov, popisu, prípadne iných údajov aj povinné. Pomôže vám to pri optimalizácií pre vyhľadávače a umožní to lepšie vyhľadávanie v katalógu. Hlavné kľúčové slová použite v optimálnej hustote aj v článku a v nadpise. Z ich hustotou to však nepreháňajte, pretože potom článok bude vyzerať ako zhluk kľúčových slov pre vyhľadávače a nie ako článok pre ľudí. Niektoré katalógy dokonca ani neakceptujú príliš “preoptimalizované” články. Ideálna hustota kľúčových slov v článku je okolo 1-2%.

 

Čomu je dobré sa vyhnúť?

 

  • Vkladaniu jedného článku do desiatok nekvalitných katalógov.
  • Prílišnej optimalizácií článku pre vyhľadávače.
  • Vkladaniu nekvalitných a duplicitných článkov – vyhľadávače ich aj tak nepočítajú.
  • Porušovaniu pravidiel používania katalógov. Váš článok nemusí byť schválený a vkladanie by bola zbytočná strata času.

 

Kde a ako vkladať články

Existuje veľké množstvo katalógov článkov alebo pr webov, ktoré umožňujú publikovanie článkov, no iba málo z nich je kvalitných natoľko, aby sa do nich oplatilo vkladať články. Väčšina z nich je nekvalitných, pretože sú to iba farmy, ktoré publikujú duplicitné články a nemajú žiadnu autoritu.

Veľa katalógov slúži iba ako prostriedok na zarábanie pre majiteľa katalógovej farmy, často “experta na SEO”. Títo jednotlivci, alebo firmy, ktoré sa zaoberajú optimalizáciou pre vyhľadávače, alebo vkladaním článkov do katalógov majú často vytvorené svoje vlastné katalógové farmy, do ktorých vkladajú články pre ich klientov. Sú to desiatky, alebo stovky katalógov, ktoré sú väčšinou umiestnené na jednom serveri a IP adrese a na všetkych sa nachádzajú rovnaké články. Publikovanie článkov na takých weboch nemá žiadny význam, pretože odkaz z nich je bezcenný.

Existujú však aj kvalitné katalógy, do ktorých sa oplatí vkladať články, pretože odkaz z nich má vyššiu hodnotu a môžete získať aj priamu návštevnosť. Nie je ich veľa, ale vloženie článkov do zopár kvalitných katalógov PR článkov má oveľa lepšiu účinnosť, ako vloženie jedného článku do stoviek nekvalitných katalógov.

 

Marketing prostredníctvom článkov v katalógoch a PR weboch je dobrý spôsob, ako získať cielenú návštevnosť, ale je to aj časovo náročný spôsob. Ak na to nemáte dosť času, tak najlepšie riešenie je si na to najať ľudí, ktorí to urobia za vás. Je veľa ľudí a firiem, ktoré poskytujú služby ako písanie a vkladanie článkov do katalógov, no výber spoľahlivého dodávateľa je veľmi dôležitý. Ak vám niekto bude tvrdiť, že vám lacno napíše článok a vloží ho do 100 katalógov a vloženie do katalógov aj garantuje, môžete tušiť o aké katalógy sa jedná a čo tým získate. Ak za to máte zaplatiť 30-50 eur, tak je lepšie si dať za tie peniaze vytvoriť 5 verzií článku a vložiť ich do piatich najlepších katalógov.

 

Článkový marketing nie je rýchly proces pri ktorom vložíte do katalógov jeden pr článok a budete očakávať veľké výsledky. Naopak dosiahnutie výsledkov vyžaduje dlhodobú stratégiu a publikovanie viacerých článkov.