Linkbuilding – Spôsoby Pre Budovanie Spätných Odkazov

Spätné odkazy sú zdrojom priamej aj nepriamej návštevnosti a bez návštevnosti je aj tá najlepšia webstránka zbytočná. Takže budovanie spätných odkazov je základom úspešného webu. V predošlom článku ste sa dozvedeli o základoch budovania spätných odkazov. V tomto, článku si povieme o spôsoboch ako ich budovať.

Existuje veľa spôsobov pre budovanie spätných odkazov, ale v podstate by sa dali rozdeliť do dvoch kategórií: 1. Odkazy zadarmo 2. Platené odkazy.

 

Odkazy zadarmo

Spätné odkazy zadarmo bývajú paradoxne často kvalitnejšie ako platené odkazy. Problém je v tom, že do toho musíte investovať váš čas, takže to nie je celkom zadarmo a zadarmo je teda len samotné umiestnenie odkazu na inom webe. Výhodou je to, že môžete umiestňovanie odkazov a tým aj ich kvalitu sami kontrolovať.

Katalógy stránok

Najjednoduchší spôsob získania odkazov je registrácia do katalógov webstránok. Aj keď z väčšiny katalógov nezískate kvalitné odkazy, môže to byť jednoduchý a rýchly spôsob, ako nadobudnúť spätné odkazy pre novú web stránku. Kedysi to bola uznávaná metóda, ale to bolo niekoľko rokov dozadu a odvtedy sa internet a hodnotenie odkazov veľmi zmenilo. Dnes už katalógy nemajú takú návštevnosť a ani odkaz z nich nemá takú hodnotu ako kedysi. Zaregistrujte svoj web do najlepších katalógov stránok a ostatné kľudne vynechajte.

>> Mohlo by vás zaujímať aj máte eshop:  internetové obchody – zoznam eshopov

 

Katalógy článkov

Vkladanie článkov do katalógov článkov, alebo PR webov je tiež spôsob, ktorým môžete vybudovať vašej webstránke určitý základ spätných odkazov. Hodnota odkazov z katalógov článkov je tiež malá (záleží od katalógu), ale podobne ako pri katalógoch stránok môžete získať odkazy jednoducho a rýchlo. Existujú stovky PR webov, ale článok sa oplatí vkladať iba do zopár najlepších.

 

Sociálne médiá

Sociálne médiá ako facebook, twitter, linkedin a rôzne iné sú nepochybne jedným z najlepších miest, kde môžete pre váš web získať spätné odkazy. Sú to autoritatívne weby z ktorých odkaz má určitú hodnotu a aj keď väčšina odkazov je nofollow, pomocou dobrého marketingu môžete získať zo sociálnych médií priamu návštevnosť. Odkaz na váš web môžete získať z profilu na sociálnych médiaách, alebo z nástenky z každého príspevku.

 

Diskusné fóra

Spätné odkazy z diskusných fór môžu byť takisto kvalitné a môžu vám priniesť priamu návštevnosť. Je viacero spôsobov, ako získať odkaz na diskusnom fóre. Niektoré fóra umožňujú odkaz z vášho profilu, alebo ešte lepšie, umožňujú použiť “podpis”. Vtedy každý váš príspevok na diskusnom fóre obsahuje aj odkaz na vašu stránku. Vyhľadajte relevantné diskusné fóra, ktoré majú dobrú návštevnosť a zapojte sa do diskusie. Snažte sa prispievať hodnotnými príspevkami a niekedy môžete pridať aj odkaz na vašu stránku. Určite sa však vyhnite spamovaniu v každom príspevku.

 

Komentovanie na iných blogoch

Jednoduchý spôsob, ktorým môžete získať nejaké odkazy a návštevnosť na stránku je komentovanie na iných blogoch. Niektoré blogy umožňujú ku vášmu komentáru pridať aj odkaz na vašu webstránku. Väčšina blogov má prednastavené odkazy z komentárov ako nofollow, čiže nemajú takú hodnotu, ako dofollow odkazy, ale môžete získať návštevnosť. Ale nejde o to, aby ste získali vy spätný odkaz, ale o to, aby ste priniesli blogu nejakú hodnotu. Ak budete komentovať na blogoch, prečítajte si článok a pokúste sa reagovaťna článok.

 

Rozvíjajte komunitu

Rôzne open-source systémy ako napríklad wordpress, drupal a iné umožňujú každému sa podieľať na ich vylepšovaní a rozširovaní. To znamená, že aj vy môžete vyvíjať pluginy, vytvárať šablóny, alebo ich prekladať do iného jazyka a podobne. Za odmenu tým môžete získať kvalitný odkaz z vysoko hodnotenej stránky ako referenciu.

 

Výmena odkazov

Výmena odkazov s inými stránkami bol kedysi uznávaný spôsob budovania odkazov a aj keď dnes to už nie je ten najlepší spôsob, stále tým môžete získať nejaké odkazy a návštevnosť. Výmena odkazov funguje tak, že vy umiestnite na váš web odkaz na nejakú inú stránku a z nej získate na výmenu odkaz na váš web. Pri výmene odkazov sa snažte vymieňať odkazy iba zo stránkami, ktoré sú podobne obsahovo zamerané. Rôzne stránky s ktorými môžete vymieňať odkazy môžete nájsť napríklad na diskusných fórach na to zameraných, alebo môžete vyhľadať stránky s ktorými by ste chceli meniť odkazy a kontaktovať ich, či nemajú záujem o výmenu odkazov.

 

Hosťovské príspevky

Hosťovské príspevky sú dobrým spôsobom, ako získať kvalitné odkazy a návštevnosť pre váš web. Je to obľúbená metóda hlavne medzi blogermi. Môžete tak vybudovať povedomie o vašom novom blogu a získať dobrú návštevnosť. Ak máte záujem o publikovanie vášho článku na inom blogu, vyhľadajte známe a navštevované blogy, ktoré sú tématicky podobne zamerané ako váš a kontaktujte ich majiteľa. Aj keď je to časovo náročné, pretože by ste mali vytvoriť kvalitný a prínosný príspevok pre čitateľov, určite to má cenu.

 

Link baiting

Link baiting je najlepší spôsob pre linkbuilding, pretože ním získate kvalitné odkazy prirodzeným spôsobom tak, že na váš web ľudia sami odkazujú pre zaujímavý, alebo kontroverzný obsah, službu, alebo produkt atď. Skrátka preto, lebo ho považujú za zaujímavý, alebo hodnotný aj pre ich návštevníkov. Link baiting je najlepšim spôsobom pre získavanie odkazov, ale vyžaduje to aby mal váš web zaujímavý obsah. Na to, aby na váš web ľudia odkazovali, musí mať zaujímavý obsah, ale tiež sa o ňom musia najskôr dozvedieť, takže musíte začať budovať spätné odkazy a návštevnosť inými spôsobmi.

 

Platené odkazy

 

Kúpa odkazov

Kúpa odkazov je jednoduchý spôsob ako získať spätné odkazy. Čím lepšie odkazy kupujete, tým vyššia je aj ich cena. Môžete kúpiť tisíce odkazov za pár eur, alebo jeden odkaz za niekoľko desiatok eur. Kupovať lacné nekvalitné odkazy sa neoplatí a preto je lepšie sa zamerať len na kúpu kvalitných odkazov. Platené odkazy bývajú najčastejšie umiestňované v bočnom paneli webu, alebo na iných viditeľných miestach. Nevýhodou platených odkazov je to, že sú na webe len počas doby ich platnosti, čiže pokiaľ za nich platíte. Preto sa neoplatí kupovať odkazy na jeden mesiac, alebo krátku dobu, ale je lepšie ich kupovať na dlhšiu dobu.

 

PPC reklama, bannery

Platená reklama je spôsob, ktorým síce nezískate trvalé odkazy, ale je to dobrý spôsob, ktorým môžete získať návštevnosť. PPC reklamné systémy ako napríklad etarget, alebo adwords rozmiestňujú odkazy na relevantných webstránkach, takže môžete získať kvalitnú návštevnosť.

 

Sponzorovaný článok

Podobne ako pri vkladaní článkov do katalógov článkov aj pri tomto spôsobe môžete získať spätný odkaz z článku. Rozdiel je však v tom, že kým katalógy článkov sú väčšinou slabo navštevované odkazové farmy a nemajú taký efekt, platený článok napríklad na vysoko navštevovanom blogu má omnoho lepší účinok. Okrem toho, že získate kvalitný trvalý odkaz, môžete získať aj dobrú návštevnosť.

 

Platené katalógy

Zápisy do katalógov boli už spomínané vyššie ako metóda budovania odkazov zadarmo. Existujú však aj platené katalógy. Je veľa katalógov, ktoré umožňujú zápis zadarmo, ale aj platený-zvýhodnený zápis. Výhodou plateného zápisu v katalógoch je to, že váš odkaz bude umiestnený na úvodnej stránke katalógu, alebo na popredných miestach v danej kategórií, čím získate aj lepšiu návštevnosť, alebo Page Rank.

 

Backslinks systémy

Backlinks systémy sú rôzne plne, alebo poloautomatizované systémy, ktoré fungujú na princípe kúpy, výmeny, alebo budovania odkazov. Môžu to byť služby ako napríklad backslinksgenius, alebo softvér, ktorý buduje odkazy automaticky “po stlačení klávesy enter”, alebo to môžu byť rôzne centrá na výmenu odkazov. V každom prípade ide o blackhat metódy, ktoré môžu byť veľmi efektívne a priniesť rýchly účinok, aj penalizáciu od vyhľadávačov ak to s ich použitím preženiete:-)

 

Takže to je zoznam spôsobov, ktoré môžete použiť pre budovanie spätných odkazov pre váš web. Spojením týchto metód môžete vybudovať kvalitné spätné odkazy, ktoré vám pomôžu získať lepšie umiestnenie vo vyhľadávačoch a návštevnosť pre vašu stránku.

Ak sa vám nechce, alebo nemáte čas budovať spätné odkazy sami, môžete si na to najať SEO firmu, alebo odborníka, ktorý to urobí za vás. Väčšinou sú služby profesionálov drahé, ale ušetria vám čas. Pri výbere firmy, alebo odborníka ktorému chcete zveriť budovanie spätných odkazov, alebo optimalizáciu pre vyhľadávače sa ho opýtajte aké metódy používa. Môže vám to pomôcť pri odhade kvality odkazov a toho, čo získate za tú cenu.