Linkbuilding – Budovanie Spätných Odkazov

Budovanie spätných odkazov (link building)‏ je jedným z najlepších spôsobov, ako pre váš web získať lepšie umiestnenie vo vyhľadávačoch a zvýšiť jeho návštevnosť. Spätné odkazy sú základným prvkom pri optimalizácií pre vyhľadávače, ale okrem lepšieho umiestnenia vo vyhľadávačoch vám môžu priniesť hlavne priamu návštevnosť. Počet, ale hlavne kvalita spätných odkazov je preto pri linkbuildingu rozhodujúca.

Tisíce odkazov zo stránok, alebo domén, ktoré nemajú žiadny pagerank a ani návštevnosť vám budú nanič. Naopak jeden spätný odkaz z vysoko navštevovanej a obsahovo príbuznej stránky vám určite prinesie väčší úžitok, ako veľké množstvo nekvalitných a nerelevantných odkazov.

Ako budovať kvalitné spätné odkazy?

Existujú rôzne spôsoby a metódy pre budovanie spätných odkazov, no ak je vašim cieľom lepšie umiestnenie vo vyhľadávačoch a budovanie návštevnosti, mali by ste sa zamerať iba na získavanie spätných odkazov zo stránok, ktoré majú dobrú návštevnosť a GPR(Google Page Rank)‏. Jednoducho povedané, najlepšie sú kvalitné spätné odkazy z autoritatívnych webstránok.

Pokúste sa získať jednosmerné spätné odkazy zo stránok, ktoré majú rovnaké, alebo podobné obsahové zameranie, ako má váš web. Okrem toho, že takýmto odkazom vyhľadávače dávajú väčšiu hodnotu, ako odkazom z nerelevantných stránok, získate nimi hlavne kvalitných cielených návštevníkov.

Veľa ľudí si myslí, že počet odkazov je to najdôležitejšie, ale to nie je pravda. Tak ako zvyčajne aj pri budovaní odkazov platí, že kvalita je dôlžitejšia ako kvantita. Jeden kvalitný odkaz je často užitočnejší ako 1000 nekvalitných.

 

Umiestnenie a text odkazov

Aj keď sa možno zdá budovanie spätných odkazov ako jednoduchá záležitosť, je to tiež trochu veda. Dôležitú úlohu zohráva hlavne správne umiestnenie odkazu na webe a tiež jeho text. V podstate sa dá povedať, že to, čo je dobré pre optimalizáciu pre vyhľadávače je dobré aj pre ľudí a naopak. Napríklad ak bude váš odkaz na stránke na ktorú chodí veľa ľudí, pravdepodobne bude mať tá stránka aj dobrý pagerank a okrem toho, že získate výhodu pre SEO, získate aj priamu návštevnosť. Naopak keď bude váš odkaz umiestnený v nejakom profile na diskusnom fóre na ktoré nikto nechodí, tak nielenže cez taký odkaz nezískate návštevníkov, ale ani pre SEO nemá veľký význam.

 

Najlepšie umiestnenie spätných odkazov je:

  • Priamo v texte článkov
  • Pod článkami
  • Na domovskej stránke webu
  • Na miestach, ktoré neslúžia iba na zobrazovanie odkazov
  • Na podstránkach webu, ktoré sú tématicky príbuzné
  • Diskusné fóra (odkaz ako podpis)‏

 

Menej hodnotné odkazy sú:

  • Odkazy v pätičke webstránky
  • Odkazové lišty v hlavičke webstránky
  • Linky na samostatnej podstránke určenej pre partnerské odkazy, alebo výmenu odkazov
  • Site-wide odkazy (ktoré sa nachádzajú na každej podstránke webu)‏
  • Odkazy z rôznych backlinks systémov

 

 

Text odkazu (tzv. anchor text)‏ je tiež dôležitý. Je to text, ktorý uvidia ľudia, ale aj vyhľadávače. Ak budete mať web o záhradníctve a váš odkaz bude na inom webe o záhradníctve, ale bude mať text “podnikanie na internete”, tak na neho určite klikne oveľa menej ľudí, ako napríklad na odkaz s textom “tipy pre krásnu záhradu”. A vyhľadávače tiež dajú odkazu s relevantným textom väčšiu váhu. Pokúste sa však anchor text v odkazoch obmieňať, aby ste nemali 1000 odkazov a všetky s rovnakým textom.

Ľudia pri odkazovaní na iné stránky väčšinou odkazujú iba s url. Vtedy je výhodou, keď vaša doména a url obsahuje kľúčové slová.

 

Nofollow verzus dofollow odkazy

Dofollow a nofollow sú atribúty, ktoré sú pripísané odkazom v zdrojovom kóde webstránky. Sú určené pre roboty vyhľadávačov, ktoré podľa toho vedia, akú váhu majú pripísať odkazu. Niektoré weby zabraňujú úniku pageranku tak, že pridávajú odkazom nofollow atribút. Také odkazy potom získajú menšiu dôležitosť ako odkazy, ktoré sú dofollow. Ale aj keď majú trochu menšu dôležitosť pri optimalizácií pre vyhľadávače a nezískate cez nich pagerank, môžete cez nich získať hlavne priamu návštevnosť.

 

 

Budujte odkazy aj jednotlivým podstránkam

Častou chybou, ktorú ľudia robia je, že sa zameriavajú iba na budovanie spätných odkazov pre domovskú stránku a zabúdajú na jednotlivé podstránky. Vašu domovskú stránku môžete optimalizovať na jedno, dve, možno viacero kľúčových slov, ale určite nie na všetky. Tým, že budete budovať spätné odkazy aj na jednotlivé podstránky, ich dokážete optimalizovať na rôzne kľúčové slová, na ktoré by ste domovskú stránku nedokázali. Spätné odkazy na podstránky tiež posilujú domovskú stránku, pretože každá podstránka na ňu odkazuje. Výhodou je však to, že tieto odkazy privádzajú návštevníkov priamo na jednotlivé podstránky, na ktoré by sa ináč z domovskej stránky nemuseli dostať.

 

Prelinkujte jednotlivé podstránky

Keď máte web s viacerými podstránkami, alebo blog na ktorom je viacero článkov, dobrý spôsob ako posilniť jednotlivé podstránky je ich navzájom prelinkovať. Prelinkovanie webstránky je súčasť on-page optimalizácie a aj tým získate spätné odkazy na podstránky, alebo články, ktoré by ináč ľudia nemuseli nájsť.

 

Ako rýchlo budovať spätné odkazy?

V niektorých prípadoch vám veľké množstvo nekvalitných odkazov môže aj poškodiť. Napríklad vtedy, keď celkom nový web zničoho nič získa tisíce nekvalitných a celkom nerelevantných zakúpených odkazov. Veľa ľudí si to neuvedomuje a hneď po vytvorení stránky jej začnú “budovať odkazy” tak, že začnú vymieňať odkazy s každým webom s ktorým sa dá, nakúpia stovky, alebo tisíce nekvalitných odkazov, zaregistrujú webstránku do všetkých aj podradných katalógov a čakajú, že sa dostanú na popredné miesta vo vyhľadávači, alebo že sa na ich stránku začnu valiť stovky návštevníkov denne. V lepšom prípade sa takým spôsobom dá nadobudnúť určitý základ odkazov a nekvalitná návštevnosť, ale v horšom prípade vyhľadávače budú stránku celkom ignorovať. Pred tým ako začnete budovať odkazy týmto spôsobom, by ste mali vedieť, že vyhľadávače chcú prinášať ľuďom to, čo hľadajú a nemajú radi, keď sa niekto snaží zmanipulovať vyhľadávanie. Ich algorytmy vedia rozoznať, či ide o spamera, alebo o kvalitnú webstránku, ktorá získava odkazy prirodzene. Preto ak vaša webstránka bude získavať nekvalitné odkazy príliš rýchlo, namiesto očakaváneho efektu si tým naopak pohoršite a získať dobré umiestnenie vo vyhľadávačoch vám dá oveľa viac práce. Spätné odkazy je najlepšie budovať prirodzene a postupne.

 

Spôsoby budovania odkazov

Pre budovanie spätných odkazov existuje veľa spôsobov, ale v podstate by sa dali rozdeliť iba na dva. Platené spätné odkazy a odkazy, ktoré sú zadarmo. Ideálne je spojiť obidve možnosti a získať tak širokú škálu kvalitných odkazov. Vyhnite sa však rôznym automatizovaným systémom a linkbuildingu, ktorý vám neprinesie žiadny úžitok, ale vám naopak môže poškodiť. Snažte sa získať iba odkazy z kvalitných a relevantných web stránok. V ďalšom článku si povieme o spôsoboch pre budovanie odkazov.