Optimalizácia Pre Vyhľadávače – Základy SEO

 

Prečo je SEO priam nevyhnutnou súčasťou podnikania na internete? Je v podstate jedno akú webstránku máte, či je to eshop, diskusné fórum, alebo blog, ale ak je komerčne zameraná, alebo aspoň chcete aby ju ľudia našli, tak určite by ste nemali podceniť význam optimalizácie pre vyhľadávače.

Vyhľadávače sú jedným zo základných zdrojov návštevnosti väčšiny webstránok na internete, a na celkovej návštevnosti môžu mať podiel aj 80%. Navyše prirodzená návštevnosť z vyhľadávačov je zadarmo.

 

Čo to je SEO a ako to využiť pre zvýšenie návštevnosti webstránok?

SEO je skratka pre Search Engine Optimization, čo znamená optimalizácia pre vyhľadávače. SEO je iba  skratka, takže je to to isté ako optimalizácia pre vyhľadávače. Niektorí ľudia mýlne používajú pojem SEO optimalizácia, čo je vlastne nezmysel. Je to buď optimalizácia pre vyhľadávače, alebo iba SEO.

Webstránku môžete optimalizovať pomerne  jednoducho pridaním správnych kľúčových slov a vybudovaní správnych odkazov smerujúcich na váš web. Už základnou optimalizáciou môžete dosiahnúť oveľa lepšie výsledky vo vyhľadávačoch. Samozrejme záleží hlavne na tom, pre akú oblasť chcete web stránku optimalizovať. Ak je príliš konkurenčná, tak to buď bude vyžadovať veľa úsilia a/alebo peňazí, alebo sa to ani neoplatí a je lepšie sa zameriať na inú špecifickejšiu oblasť, respektive iné kľúčové slová.

Celá optimalizácia pre vyhľadávače je založená iba na dvoch veciach, ktoré som už spomenul a to sú: kľúčové slová a spätné odkazy.

Vyhľadávačom ide o to, aby návštevníkovi, ktorý niečo hľadá, poskytli čo najrelevantnejšie výsledky a informácie. Je to ich biznis a keby s vyhľadávačom neboli ľudia spokojní, prešli by na iný. Preto sa na základe rôznych kritérií-algorytmov snažia vyhľadávače vyhodnocovať a prinášať čo najkvalitnejšie výsledky vyhľadávania (webstránky). A medzi tieto kritéria patrí aj počet kvalitných spätných odkazov, ktoré smerujú na vašu webstránku z iných webov a samozrejme obsah webstránky. Sú to dve veci a preto aj SEO sa delí na dve časti. On-page SEO čo je optimalizácia webstránky a off-page SEO čo je optimalizácia mimo webstránky, respektíve budovanie spätných odkazov z iných web stránok.

 

On-page SEO

Základ pre optimalizáciu webstránky je jej obsah a jeho vyladenie, tak, aby čo najviac zodpovedal vyhľadávaniu ľudí cez vyhľadávače. Základné a najdôležitejšie prvky on-page SEO sú doména, nadpis stránky, meta popis stránky. Sú to prvé veci, na ktoré “pozerajú“ roboty vyhľadávačov a takisto tieto tri veci vidia vo výsledkoch vyhľadávania ľudia a na základe nich sa rozhodujú či na stránku kliknú, alebo nie. A samozrejme je to aj samotný obsah webstránky-texty, obrázky atď.

To sú podstatné časti, ktoré majú najväčší vplyv pri optimalizácii webstránky a ktoré by mali obsahovať tie kľúčové slová na ktoré chcete webstránku optimalizovať. Základ pri optimalizovaní webstránky pre vyhľadávače je obsah webstránky, ale keďže na internete je množstvo iných webstránok, už dávno su preč časy, kedy bolo možné získať dobré umiestnenie vo vyhľadávačoch iba na základe dobrého obsahu. Vyhľadávače musia vyhodnocovať výsledky aj na základe iných kritérií ako je samotný obsah stránky. Druhým dôležitým kritériom pri optimalizácií webstránky sú spätné odkazy, čiže off-page SEO.

 

Off-page SEO

Budovanie spätných odkazov je druhá časť optimalizácie, ktorá je takisto dôležitá ako on-page SEO. Na základe relevantných spätných odkazov vyhľadávače môžu určiť, či je webstránka kvalitná, pretože na ňu odkazujú aj iné stránky.

Vo všeobecnosti čím viac kvalitných spätných odkazov vedie na webstránku, tým lepšie. Niekedy však môže byť jediný spätný odkaz hodnotnejší ako 1000 odkazov. To znamená, že ak je napríklad 1000 nofollow odkazov, ktoré sú z nejakého slabého diskusného fóra, alebo katalógu, majú menšiu váhu ako napríklad jeden kvalitný odkaz z autoritatívnej webstránky. Najlepšie je spätné odkazy budovať prirodzenou cestou, čiže tak, že na vás budú odkazovať ľudia z iných webstránok sami, alebo postupným budovaním kvalitných spätných odkazov rôznymi spôsobmi.

Optimalizácia pre vyhľadávače je dlhodobý proces, ktorý ak robíte správne môže priniesť požadované výsledky a kvalitnú návštevnosť. Niekedy je jednoduché optimalizovať webstránku si sám/a, ale niekedy je lepšie zvoliť profesionála.

Na trhu je množstvo firiem, ktoré poskytujú SEO poradenstvo a optimalizáciu webstránok a na ktoré sa môžete obrátiť. SEO je časovo náročná záležitosť a preto je to pomerne náročné aj po finančnej stránke. Ak ale zvolíte pre optimalizáciu nejakú firmu, tak sa radšej vyhnite takým, ktoré vám sľubujú rýchle umiestnenie na popredných miestach vo vyhľadávačoch behom krátkej doby. Je to síce možné, ale riskujete, pretože buď sú tie sľuby nereálne, alebo môžu používať techniky a spôsoby, za ktoré môžu nakoniec vašu stránku vyhľadávače penalizovať.

To či si chcete webstránku optimalizovať sami záleží iba na vás a vaších znalostiach SEO, prípadne chuti to robiť, alebo tiež od finančných a časových možností.

V každom prípade je optimalizácia webstránky základom nielen pre návštevnosť z vyhľadávačov, ale aj pre celkový marketing pre vyhľadávače a môže vám v konečnom dôsledku zvýšiť zisk.