Dovoz Tovaru z Číny – Čo Treba Vedieť


Dovoz tovaru z Číny. Dobrý, alebo zlý nápad? Túto otázku si kladie veľa ľudí, ktorí chcú podnikať v oblasti obchodu. Faktom je, že z Číny pochádza väčšina tovaru, ktorý nájdete na našom trhu. Prečo to je tak, je každému jasné. Čína je lacná a ponúka pomerne kvalitný tovar. Kedysi bol nápis made in China na produktoch synonymom nekvality, no dnes už to tak nie je.

Dovoz tovaru z číny sa preto môže zdať ako vhodné riešenie. Je pravdou, že z Číny môžete kúpiť lacný tovar, no to je asi jediná výhoda. Nákup z Číny môže obnášať aj určité rizíká a má aj niekoľko nevýhod, ktoré by ste mali brať do úvahy pred tým, ako začnete s Čínou obchodovať.

Najväčším rizikom pri nakupovaní z Číny je výber dodávateľa. Už dosť veľa ľudí sa popálilo na tom, že poslali peniaze “obchodníkovi“ do Číny, ale svoj tovar nikdy nevideli. Preto nikdy nenakupujte tovar od obchodníkov, ktorí nie sú overení a nemajú určitú reputáciu.

Ak chcete nájsť nového dodávateľa z Číny, tak najlepší spôsob je použitie online obchodných platforiem ako napríklad alibaba.com. Nielenže tam nájdete akýkoľvek tovar, ale môžete si vyberať medzi viacerými spoločnosťami, alebo obchodníkmi podľa toho, ktorý/á vám najviac vyhovuje.

Pri výbere dodávateľa sa nedajte ovplyvniť iba dobrou cenou, pretože môže ísť o podvodníkov, a určite sa vám nechce ísť hľadať podvodníka niekde do Číny. Nájsť dobrého dodávateľa môžete podľa hodnotenia a certifikátov. Môžete ho nájsť aj na základe referencií známych, alebo ľudí, ktorí majú s obchodovaním s Čínou skúsenosti.

Keď si nájdete vhodného dodávateľa, na začiatok od neho kúpte iba menšiu vzorku tovaru a nie hneď tovar za niekoľko tisíc eur. Zistíte, či je tovar kvalitný a či je firma, alebo obchodník spoľahlivý. Väčšina predajcov ponúka zľavy pri nákupe väčšieho množstva tovaru a to zľavu nielen na tovar, ale aj na dopravu. Nedajte sa tým však príliš ovplyvňovať pri prvom nákupe. Môžete to využiť neskôr, keď sa dodávateľ osvedčí. Ak to myslíte s obchodovaním s Čínou vážne, najlepším riešením je navštíviť spoločnosť osobne v Číne.

Spôsoby platby

Pri nakupovaní z Číny máte niekoľko spôsobov platby. Záleží to od predajcu. Najčastejšou metódou je platba vopred a to buď kreditnou kartou, cez PayPal, alebo iné platobné procesory. Ak nakupujete vo veľkom, väčšinou si môžete vybrať z rôznych druhov platieb. Všimnite si tiež, koľko platobných spôsobov ponúka predajca. Ak iba jeden, alebo dva a z toho je hlavný Western Union, môže sa jednať o podvodníka.

Na čo myslieť

Možno chcete začať podnikať práve s tovarom z Číny. Ak budete vytvárať touto činnosťou nejaký zisk, musíte sa stať podnikateľom oficiálne a to založením živnosti, alebo s.r.o., prípadne inej formy.

Ďalšou vecou na ktorú treba myslieť je to, že nie každý výrobok môžete predávať na Slovenskom trhu. Väčšina výrobkov musí byť schválená podľa európskych noriem a mali by obsahovať popis v našom jazyku a ako predajca by ste mali poskytovať záruku. Vybavenie týchto vecí býva často veľmi nákladné.

Myslite tiež na to, že v Číne existuje veľa výrobkov, ktoré sú falzifikáty, alebo repliky známych značiek. Tento tovar je ilegálny a ak sa ho rozhodnete kúpiť, riskujete, že vám ho môžu zabaviť na colnici, prípadne ešte iné právne postihy.

Doprava a clo

Ďalšou nevýhodou nakupovania z Číny je to, že aj keď tam môžete nájsť produkty za super nízke ceny v porovnaní s našim trhom, po príchode na Slovensko, alebo niekde inde môže byť konečná cena podstatne iná, dokonca vyššia ako maloobchodná na Slovensku.  Musíte brať do úvahy, že okrem poštovného môžete platiť aj clo. To v akej výške záleží od daného tovaru a sadzby môžete zistiť na colnici, alebo ich web stránke.

Ide hlavne to, v akom objeme nakupujete

Konečná cena tovaru záleží od druhu a objemu tovaru, ktorý kupujete. Čím menej budete kupovať, tým vyššia bude cena. Väčšina veľkoobchodníkov v Číne má nastavené určité minimálne odberné množstvá, pod ktoré vám tovar nepredajú. To je na jednu stranu dobré, pretože na tom ušetríte aj vy, ale na druhú stranu nie je dobré nakupovať veľké množstvo tovaru od neprevereného predajcu. No keď budete na začiatku nakupovať v malom množstve, musíte počítať s tým, že tovar sa trochu predraží.

Dovážať tovar z Číny môže byť niekedy výhodné, no nezabúdajte aj na vyššie spomenuté riziká.