Osvetlenie: Temná stránka práce a rozhodujúci faktor výkonu


 

Vedeli ste, že osvetlenie kancelárie ovplyvňuje koncentráciu, zdravie, náladu a motiváciu vašich zamestnancov? Správne osvetlenie je okrem dobrej vnútornej klímy tiež rozhodujúce pre optimálnu efektívnosť vašich zamestnancov. Slabé osvetlenie je jednou z najbežnejších sťažností v kanceláriách na celom svete. Vy sa tomu môžete vo vašej firme vyhnúť.

Osvetlenie sa často vníma ako základný parameter života na zemi, od ktorého závisí naše zdravie, spánok, výkon a mnohé ďalšie činnosti. V exteriéri aj interiéri sa jeho intenzita v priebehu dňa a zmeny ročných období mení. Najčastejším prejavom nedostatočnej intenzity osvetlenia je potom únava, znížený výkon, zhoršené schopnosti vnímania a narušenie emocionálnej rovnováhy.

Prispôsobiť sa týmto podmienkam je pre telo náročné, preto je lepšie, ak sa nášmu organizmu naopak prispôsobuje moderné a umelé osvetlenie, ktorému predchádza rozsiahly energetický audit.

Ako zlepšiť pracovné podmienky pomocou osvetlenia?

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je skontrolovať aktuálne osvetlenie. Okrem spomínaného energetického auditu, je jedným z najlepších spôsobov, ako zistiť, či je vaša kancelária nedostatočne osvetlená, položiť svojim zamestnancom niekoľko otázok o negatívnych dopadoch nekvalitného osvetlenia na ich prácu.

  • Trpíte unavenými očami?
  • Pretierate si oči, aby ste videli lepšie?
  • Trpíte pri práci za počítačom alebo pracovným stolom častými bolesťami hlavy?

To všetko sú znaky, ktoré naznačujú slabé osvetlenie kancelárie. Moderné a lepšie osvetlenie výrobných hál, skladov a kancelárií by to mohlo ale zmeniť.

Pádov, prekážok a chýb bude v podnikaní a smerom k vytúženému cieľu veľmi veľa, preto sa pokúste eliminovať aspoň tie, ktoré by mohli vyplývať z nekvalitne osvetleného pracoviska.

Dynamické osvetlenie je praktické a efektívne

Kancelárska práca môže byť psychicky veľmi stresujúca. Dynamické svetlo však môže dať vašim zamestnancom po celý deň viac energie. Špecifický svetelný vzor alebo jeho schéma je prispôsobená rytmu pracovného prostredia.

Východiskovým bodom dynamického osvetlenia je čo najviac napodobňovať prirodzené (slnečné) svetlo. Farba a intenzita slnečného žiarenia závisia od denného času. Napríklad v popoludňajších hodinách je to chladné biele svetlo, zatiaľ čo vo večerných hodinách je viac teplé.

Dynamické svetlo zaisťuje dokonalé osvetlenie kancelárie v každom dennom období. Intenzita svetla a farba sa automaticky upravujú po celý deň, aby sa optimalizovala produktivita zamestnancov pri obsluhe kvalitných tonerov Canon v tlačiarni alebo práci za počítačom.

Inými slovami, stojí za to investovať do dobrého plánu osvetlenia, pretože dobré svetlo je rozhodujúce pre pohodlie a koncentráciu vašich zamestnancov. Je to rozhodujúci faktor výkonu, no len profesionálny výrobca osvetlenia vám poskytne kompetentné rady a môže byť veľkým prínosom pre váš projekt.

.