Kedy Dať Výpoveď v Zamestnaní?

Podnikanie je asi najlepší spôsob, ako dosiahnuť finančnú, ale aj časovú slobodu. Množstvo ľudí chce opustiť svoje zamestnanie, pretože chcú začať podnikať a mať kontrolu nad svojim vlastným životom. Ak plánujete začať podnikať, alebo už podnikáte popri zamestnaní, určite vás už napadla otázka, kedy je vhodný čas ukončiť pracovný pomer a začať sa venovať vlastnému podnikaniu naplno.

Rozhodnutie, či byť zamestnaný, alebo či podnikať je individuálne a záleží to od daných okolností každého z nás. Rozhodnutie či byť zamestnanec, alebo podnikateľ nemusí byť vždy také jednoduché, ako by sa mohlo zdať, pretože aj zamestnanie, aj vlastné podnikanie majú svoje výhody aj nevýhody, ktoré treba pri tomto rozhodnutí brať do úvahy.

Ak sa neviete rozhodnúť či zostať zamestnaný, alebo začať podnikať, môžete to vyriešiť tak, že začnete podnikať popri zamestnaní. Podnikanie popri zamestnaní je ideálny spôsob, ako postupne budovať svoje podnikanie, ale pritom mať aj istotu finančného zabezpečenia zo zamestnania.

Ale ak ste sa rozhodli, že chcete pracovať sami pre seba a mať svoje vlastné podnikanie namiesto zamestnania, tak potom budete musieť skončiť v zamestnaní a začať sa venovať iba vášmu podnikaniu. Otázka teda znie: kedy je ten správny čas?

 

Kedy dať výpoveď v zamestnaní a začať podnikať naplno?

Aj pri rozhodnutí ako je toto sa nájdu rôzne názory od rôznych ľudí. Niekto vám povie, aby ste zostali v zamestnaní, aj keď vaše podnikanie už funguje a dlhodobo prináša dostatočný zisk, a udržať si zamestnanie tak dlho, ako je to len možné.

Iný človek má zas názor, že ak ste začali podnikať, tak by ste do toho mali ísť naplno, venovať sa iba podnikaniu, a vykašľať sa na zamestnanie hneď teraz.

Asi ani jeden z týchto opačných názorov nieje celkom dobrý, pretože v obidvoch prípadoch ide v podstate o extrém. Kým v prvom prípade, tým, že sa budete snažiť udržať vaše zamestnanie tak dlho, ako to je len možné môžete prichádzať o možnosť pokroku vo vašom podnikaní, v druhom prípade zase môžete príliš veľa riskovať, pretože vaše nové podnikanie nemusí byť úspešné.

Preto ak ste sa už rozhodli skončiť v zamestnaní, je asi najlepšie aj v tomto prípade zvoliť strednú cestu. Ak sa ale neviete rozhodnúť, že kedy je vhodný čas, môžete sa opýtať pár otázok.

 

  • Ak nenávidíte svoje zamestnanie (je množstvo takých ľudí), tak by ste bez ohľadu na to, či máte rozbehnuté podnikanie, alebo nie, mali zvážiť, či v práci chcete zostať. Čo je pre vás lepšie, byť v zamestnaní, ktoré neznášate, alebo byť nezamestnaní, ale bez príjmu?
  • Máte pre vaše podnikanie jasnú víziu a vytvorený podnikateľský plán?
  • Máte na začatie, alebo prevádzkovanie podnikania dostatočné zdroje?
  • Je vašim cieľom skončiť v zamestnaní a začať podnikať na plno?
  • Ste si istí, že chcete podnikať a venovať sa tomu zo všetkým, čo k tomu patrí?
  • Ako dlho ste schopný byť bez peňazí v prípade, že vaše podnikanie nebude zo začiatku ziskové?
  • Koľko už zarába vaše podnikanie (popri zamestnaní)?
  • Čo môžete tým, že dáte výpoveď v zamestnaní stratiť, alebo čo ste ochotní stratiť v prípade neúspechu?

 

Táto posledná otázka je tiež dôležitá, pretože v podstate ide iba o to, čo môžete získať, alebo stratiť. Podnikanie zo sebou prináša aj určité riziko a musíte počítať s tým, že v prípade neúspechu môžete prísť o peniaze. Položte si teda otázku. Ak vaše podnikanie ešte nezarába a opustíte vaše zamestnanie teraz, ako dlho ste schopní fungovať, bez finančného príjmu? Určite by ste mali zvážiť túto otázku dôkladne.

Ak máte úspory napríklad na mesiac, alebo dva, a vaše podnikanie ešte nezarába, tak potom je asi lepšie zostať v zamestnaní. Ak máte úspory, ktoré vám vydržia napríklad na pol roka, alebo na rok, tak sa môžete venovať podnikaniu na plno bez toho, aby ste mali finančnú tieseň a máte aj dostatočné množstvo času na rozbeh podnikania.

Pri podnikaní popri zamestnaní, je asi najlepší čas na ukončenie zamestnania a prechod na vlastné podnikanie naplno vtedy, keď vám vaše podnikanie dokáže zarobiť na pokrytie vašich výdavkov a nákladov. Niekto môže povedať, že najlepší čas je, keď vám podnikanie zarobí toľko peňazí, ako vaše zamestnanie. Podľa niekoho je to viac ako príjem zo zamestnania. Ale asi najlepší čas je vtedy, keď vám podnikanie zarobí na pokrytie nákladov. Vtedy je už vaše podnikanie ziskové a je to asi najlepší čas, kedy sa mu môžete začať venovať naplno.

Asi pri všetkých dôležitých rozhodnutiach a hlavne v biznise je potrebné mať dobrý odhad, alebo šiesty zmysel. Aj keď veľa vecí sa dá vypočítať a predpovedať na základe výpočtov a poznatkov, veľa dôležitých rozhodnutí robíme na základe našich pocitov. Ak máte pocit, alebo viete, že je ten správny čas na ukončenie zamestnania a prechod na vlastné podnikanie, a veríte vlastnému pocitu, tak potom je správny čas.