Vplýva aj na vás? Faktor, ktorý najviac zhoršuje výkon v práci

 

interiérová akustikaModerné spojené a otvorené kancelárske priestory dnešná spoločnosť miluje, nie vždy sa s nimi ale stotožňujú aj ich obyvatelia. Rozprávanie, hluk, vyzváňajúce telefóny a iné rušivé prvky ničia nielen vašu produktivitu, ale aj sluch so psychikou. 

Každý, kto musí v práci počúvať kolegov, ktorí telefonujú, diskutujú alebo chatujú, prípadne jeho sluch zamestnáva kopírka alebo ventilácia, sa ťažko sústredí. Aj preto je hluk podľa odborníkov považovaný za najvplyvnejší faktor, ktorý najviac zhoršuje pracovný výkon ľudí pracujúcich v kancelárii. 

Riešením je zlepšenie interiérovej akustiky pomocou niektorých univerzálnych a jednoduchých spôsobov. Tak sa poďme na ne spoločne pozrieť, aby sa vám lepšie podnikalo aj pracovalo.

Inštalujte pod podlahu kročajovú izoláciu

Často si to ani len neuvedomujeme, ale pri sústredení sa na prácu, navyše keď sme v strese a potrebujeme niečo rýchlo dokončiť, pretože nás tlačí termín, môže náš sluch „dráždiť“ aj ten najmenší podnet. Lietajúci hmyz alebo obyčajné kroky po podlahe sa zrazu premenia na nepríjemnú ozvenu. 

Na zmiernenie hlučnosti podlahy môžete použiť obyčajný koberec. Ešte lepšia však je špeciálna kročajová izolácia pod podlahu. Ide o kvalitnú akustickú penu, ktorá aj napriek svojej minimálnej hrúbke podlahu veľmi dobre odhluční a vytvorí vám na prácu ideálne podmienky. 

Minimalizujte hluk na pozadí

Aj tlačiarne, kopírky a iné technické zariadenia vytvárajú hluk na pozadí, ktorý je z dlhodobého hľadiska vyčerpávajúci. Z tohto dôvodu sa umiestňujú tieto a iné podobné zariadenia do iných miestností, prípadne sa tie, kde pracujete, predelia špeciálnymi mobilnými priečkami, často kancelárskym nábytkom. Niekedy je tiež lepšie staré vymeniť za nové kľučky alebo spotrebiče mysliace na vaše maximálne pohodlie. Prípadne sa môžete dohodnúť s kolegami, aby vás ničím nerušili. 

Používajte slúchadlá s mikrofónom

Ak si pri telefonovaní nasadíte náhlavnú súpravu, môžete nielen lepšie porozumieť volajúcemu, ale aj tichšie hovoriť. Ľuďom sediacim vedľa vás tak uľahčíte vypočutie konverzácie a prácu. Slúchadlá, v ktorých znie, naopak, príjemná hudba, vám môžu pomôcť sa tak trochu „odrezať“ od okolia. 

Využite izbové kvety

Veľké rastliny medzi stolmi pohlcujú a znižujú hluk tiež. Zlepšujú aj vnútornú klímu, upokojujú a dvojnásobne prispievajú k tomu, aby sa zamestnanci mohli lepšie sústrediť. Tak to s nimi alebo inými odporúčaniami pre váš maximálny komfort pri práci vyskúšajte. 

 

Zdroj obrázka: Dean Drobot/Shutterstock.com