Ako začať podnikať bez peňazí a vedomostí

07-podnikanie-a-vzdelanieJe vôbec niečo také vôbec možné? Pustiť sa do samostatne zárobkovej činnosti bez toho, aby ste disponovali titulom a plným bankovým kontom, ktoré vám rýchlejšie vydláždi cestu k úspechu? Samozrejme, že áno, a jedným z cieľov tohto webu  je aj to, že sa vám snaží prinášať informácie, ktoré vám to umožnia.

Je nutné, aby ste poznali dostupné zdroje, mali k dispozícii poradenstvo a mohli ste sa poučiť zo skúseností iných. V prípade, že nemáte žiadne financie a nie ste na tom s vyštudovaním odborom až tak dobre, je to viac než dôležité, obrátiť sa na niekoho, kto vám v tomto smere pomôže. Zistíte to hneď na začiatku, keď si budete chcieť vybrať právnu formu podnikania.

Šanca na úspech tu je stále

Aby ste to zvládli ale nemusíte byť vyštudovaným právnikom a disponovať troma titulmi. Nič sa však nestane ani v tom momente, ak sa vám podarí zavŕšiť vaše vysokoškolské štúdium jednoduchým vypracovaním diplomovej práce. Ako povedal Jim Rohn:

“Vzdelanie vám zarobí na živobytie, samoštúdium vám prinesie bohatstvo.”

To znamená, že vaša šanca na úspech je veľká, v každom prípade ale do seba musíte určitým spôsobom investovať a foriem, ako to dosiahnuť, je samozrejme viac, napríklad aj veľmi obľúbený kurz nemčiny alebo rôzne ďalšie dostupné kurzy (aj online) a špeciálne školenia. Je to asi tá najnižšia forma nákladov, ktoré zužitkujete nie len vo svojej firme a nikto vám ich nevezme. Navyše časom ich hodnota môže aj stúpať, čo je ďalšie plus.

Nájdite si svojich zákazníkov

Namiesto riešenia “úžasnej veci, ktorú nikto nikdy neurobil,” by ste sa mohli rozhodnúť zlepšiť už existujúci produkt alebo službu. Nie je to nič jednoduché, ale takéto veci zvládnete aj bez veľkých financií a ľudského kapitálu. Stačí trochu logického a kreatívneho premýšľania a nápadov bude hneď niekoľko. Ak na to prídete a nakoniec aj urobíte, čo ľudia skutočne potrebujú, predaj je viac menej istý.

Začnite so službami

Prečo? Je to v mnohých prípadoch oveľa lacnejšia verzia. Navyše nemusíte ani premýšľať o vlastnostiach produktu, čo si nakoniec vyžaduje viac peňazí a času. A nehovorte, že nemáte žiadne zručnosti. Snažte sa vyťažiť z vášho aktuálneho “balíka výhod”. Ak ste napríklad navštevovali dobrú jazykovú školu, ponúknite svoje prekladateľské služby niekomu, kto ich ocení. Dnes je medzinárodná spolupráca dôležitá takmer pre všetky firmy, pretože trh je otvorený. Nájdite si teda svoju silnú stránku – je to veľmi dôležité. Keď to zistíte, rýchlo pochopíte, na čom sa dá dobre zarobiť.

Využite, čo sa dá

Ak máte dostatok peňazí, môžete si najať kvalifikovaného zamestnanca. Ak máte dobrú kvalifikáciu, môžete si nájsť zasa investora. Ak nemáte ani jedno, môžete sa zamestnať a čerpať inšpirácie počas tejto práce. Nikdy neviete, kedy príde tá správna chvíľa.

Existujú ale aj veci, ktoré si nevyžadujú ani vysokú kvalifikáciu a ani peniaze.  Ak sa dostanete na internet, môžete svoje skúsenosti predať inak a kreatívne. Niekedy pomôže aj obyčajná reklama cez vlastný profil sociálnej siete, pekné a zaujímavé fotky, zdieľanie a krátky reklamný text. Tieto veci zvládnete určite aj sami. Ak nie, dobrá reklamná agentúra vám s tým pomôže.