Sedavý spôsob života sa stáva čoraz bežnejším, no pre telo je táto poloha naopak najmenej prirodzenou. Štatistiky hovoria, že viac ako 75 % svojho pracovného dňa strávime v kancelárii práve v tomto režime. Ak si predstavíme, že už pri 30 minútach sedenia sa telo dostáva do rizika, počas bežnej pracovnej doby si takto „kopeme vlastný hrob“.
Internet a online podnikanie sa ale postarali o to, aby sa počet ľudí sediacich za počítačom znásobil a každým jedným dňom tento trend pokračuje. V tejto chvíli by ste si možno pomysleli, že bežný robotník, ktorý potrebuje na svoju prácu kvalitné montérky je na tom lepšie. Plusy a mínusy má ale každé jedno zamestnanie. To sedavé má týchto sedem zdravotných rizík.
Zdravotné riziká sedavej práce
Na jednej strane je podnikanie cez internet hodnotené ako moderné, rýchle a pohodlné, no stále sú to ľudia, ktoré dodávajú týmto moderným technológiám a strojom konkrétne povely. Takýto pracovníci, ktorí vykonávajú sedavú prácu za svojim počítačom, sú ale vystavení zvýšenému riziku vzniku:
- vysokého krvné tlaku;
- ochoreniu srdca;
- úzkosti;
- depresie;
- rakoviny;
- diabetesu;
- a obezity.
V tomto prípade by pohodlné pracovné odevy celú situáciu asi až tak celkom nezachránili. Určite sa ale pre ne využitie v nejednom sektore a odbore nájde. Pri sedavej práci sa musíte snažiť vybaviť svoju prácu a okolie vhodnými pomôckami, kam patrí pohodlná a najlepšie zdravotná stolička, výškovo a optimálne telu nastavený stôl a ďalšie iné tipy, ktoré si spomenieme.
8 praktických tipov, ako vykompenzovať negatívne dôsledky sedavej práce
Dobrou správou je, že existuje veľa vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste povzbudili svojich pracovníkov, aby boli fyzicky aktívni, vrátane:
- zmeny pracovných systémov;
- prepracovania pracovných úloh, ak je to možné, s cieľom umožniť väčšiu variabilitu pohybu alebo držania tela;
- poskytovania pravidelných prestávok, ktoré zahŕňajú fyzickú aktivitu, ako je chôdza;
- povzbudzovania pracovníkov k tomu, aby jazdili na bicykli do práce alebo si zvolili verejnú dopravu namiesto jazdy autom;
- poskytovania priestorov firemnej telocvične;
- povzbudzovania pracovníkov k tomu, aby sa každých 30 minút postavili a natiahli;
- organizovania fyzických aktivít;
- sledovania režimu chôdze pomocou krokomeru.
Mnohé úlohy za nás vyriešia moderné stroje, kvalitné montážne plošiny a samozrejme internet v počítači, no ak sa nebudeme starať o to, ako je pri práci na tom aj naše telo, negatívne dôsledky sa dostavia veľmi rýchlo!
Pracovníci, ktorí si pri sedavom zamestnaní robia pravidelné prestávky, a ktorí sa venujú fyzickej aktivite, sú tiež produktívnejší a menej náchylní na bolesti a iné choroby spojené s dlhodobým sedením. Tak na to pri svojej obľúbenej práci za počítačom myslite aj vy a snažte sa sedavej polohe čo najviac vyhýbať.
|