Ako a kde Zaregistrovať Doménu (www adresu pre Vašu webstránku)

Doména a webhosting sú dve základné veci, ktoré potrebujete na to aby ste mohli mať webstránku na internete. Predstavte si doménu ako adresu na ktorej sa nachádza vaša webstránka. Je to ako pozemok na ktorom na ktorom sa nachádza nehnuteľnosť (vaša webstránka). A rovnako ako pri pozemkoch aj pri doménach platí, že čím lepšiu doménu máte, tým lepšiu a kvalitnejšiu návštevnosť bude vaša webstránka získavať.

Výber správnej domény je veľmi dôležitý a ak si nie ste istí aké kritéria by mala spĺňať kvalitná doména, pred jej registráciou si prečítajte tento článok.

Ak už máte vybrané doménové meno, alebo názov, samotná registrácia domény je veľmi jednoduchá.

Navštívte stránku registrátora (napríklad websupport), kliknite na objednávka, alebo názov domény, ktorú si chcete zaregistrovať napíšte priamo do objednávkového políčka na úvodnej stránke. Ak je vaša doména voľná, jednoducho iba prejdite procesom registrácie, ktorým vás prevedie registrátor.

 

websuport

 

 

Jedna vec, ktorú by ste mali urobiť ak chcete doménu oficiálne vlastniť (byť zapísaný ako jej držiteľ v registri SK-NIC) je vytvoriť si vlastný identifikátor držiteľa domény na stránke sk-nic.sk. Je to bezplatné, stačí keď na stránke sk-nic.sk vyplníte formulár F1(obrázok nižšie), vytlačíte, podpíšete a odošlete ho na adresu SK-NICu. 

Na to aby ste si mohli zaregistrovať doménu to nie je nevyhnutnosť, pretože si doménu môžete zaregistrovať na spoločnosť u ktorej ju budete registrovať. Ale ak nebudete mať vlastný identifikátor, tak vlastníkom domény síce budete vy, ale v registri bude uvedený ako vlastník spoločnosť u ktorej si doménu zaregistrujete. Keby ste potom chceli vašu doménu napríklad predať, alebo zmeniť jej držiteľa, alebo jednoducho iba chcete byť uvedený v registri ako jej držiteľ, potom potrebujete mať váš vlastný identifikátor. 

sk-nic

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po získaní vášho SK-NIC identifikátora (čo trvá zvyčajne 3-4 dni, kým ho doručíte poštou a kým vašu žiadosť spracujú) ho zadáte pri procese registrácie domény. 

 

Kvalitný webhosting je rovnako dôležitá vec ako kvalitná doména, pretože s kvalitným hostingom bude vaša stránka vždy dostupná pre návštevníkov, bez výpadkov, budete mať kvalitnú zákaznícku/technickú podporu na ktorú sa môžete obrátiť a máte aj extra funkcie a doplnkové služby a iné výhody oproti nekvalitným hostingom.  V prípade, že potrebujete webhosting pre vašu webstránku, prečítajte si ako si vybrať najlepší hosting