Investovanie do Domén – Ako Zarobiť Peniaze na Doménach

investovanie do domenHľadáte spôsob ako zarobiť peniaze na internete, alebo ako vaše peniaze zhodnotiť?

Investovanie do domén (internetových adries) môže byť tá najlepšia príležitosť, pretože domény sú v dnešnej internetovej dobe veľmi žiadanou komoditou. Svedčia o tom úspešné predaje domén za desiatky tisíc, stovky tisíc, ale aj za niekoľko miliónov eur. A aj na Slovensku sa denne kupujú a predávajú domény za stovky či tisíce eur. Preto sú domény jedinečnou investičnou príležitosťou.

 

Čo to je investovanie do domén?

Investovanie do domén je v podstate rovnaké ako  investovanie do nehnuteľností, akcií, alebo starožitností. Podkladové aktívum je síce iné, ale podstata je rovnaká. Ako doménový investor, alebo obchodník kupujete doménu na to, aby ste ju skôr či neskôr predali zo ziskom, prípadne aby vám počas doby kedy ju vlastníte generovala pasívny príjem.  Existuje viacero rôznych stratégií pre investovanie do domén.

 

Prečo investovať do domén?

Dnes už je väčšina kvalitných domén obsadená niekym iným, ale dobrou správou je to, že na množstve z nich nie sú vybudované webstránky a tieto domény sú na predaj. Je viacero dobrých dôvodov, prečo investovať práve do domén. Asi najväčšou výhodou je to, že je to lukratívny a pre väčšinu ľudí dostupný spôsob ako zarobiť, alebo zhodnotiť peniaze. Ešte stále sa dajú kúpiť domény aj za registračný poplatok a predať aj s niekoľko 100% ziskom aj behom krátkej doby. Sám som predal niekoľko domén s niekoľko tisíc %-ným ziskom.

Dôležité je si uvedomiť, že každá jedna doména je unikátna a preto má aj svoju vlastnú hodnotu. Existuje iba jedna doména poistenie.sk, alebo hotely.sk atď. Samozrejme to neznamená automaticky, že každá doména musí mať nejakú hodnotu. Sú aj domény, ktoré sú skoro bezcenné, pretože nemajú vhodné využitie (napríklad www.123-aj-toto-je-domena.sk). Prečítajte si ako si vybrať kvalitnú doménu pre viac informácií o tom aké kritériá by mala spĺňať dobrá doména.

 

Stratégie pre investovanie do domén

Tak ako aj pri investovaní do iných aktív, aj pri doménach máte na výber niekoľko možností, alebo stratégií. Tu je zoznam niekoľkých spôsobov, ktorými môžete zarobiť peniaze na doménach:

 

1. Dlhodobé investovanie – Táto stratégia je pasívne investovanie, pretože kupujete doménu na dlhú dobu-niekoľko mesiacov až rokov. (Ale niekedy môžete dostať ponuku, ktorá sa neodmieta už na druhý deň po jej kúpe:-) Pri tejto stratégií sa musíte zamerať na kúpu kvalitných domén o ktorých ste presvedčený, že ich hodnota postupom času vzrastie a že doménu potom predáte za mnohonásobne vyššiu cenu ako ste za ňu zaplatili. Táto stratégia funguje najlepšie pre kvalitné jedno-dvoj slovné domény s “nestarnúcimi” kľúčovými slovami, ktoré vyhľadávajú ľudia cez vyhľadávače. Samozrejme môžete investovať aj do iných domén, o ktorých si myslíte, že ich hodnota bude v budúcnosti oveľa vyššia ako je dnes.

2. Kúpa a predaj – Kúpa za účelom rýchleho predaja je opačná stratégia ako predchádzajúca. V tomto prípade nemusíte pozerať do budúcnosti, ale iba nájsť lacnú doménu o ktorú bude mať záujem koncový zákazník (firma, alebo človek, ktorý ju potrebuje pre svoju webstránku) a predať ju zo ziskom. Pri tejto stratégií kupujete doménu iba na niekoľko dní, týždňov, maximálne mesiacov, takže to môžu byť aj trendové domény (napríklad iphone5.sk). Dôležité je vedieť vyhľadať vhodné príležitosti-dobré domény za nízke ceny o ktorých viete, že o nich bude mať  záujem koncový zákazník a takisto ich vedieť predať.

3. Developing a monetizácia domén  – V prípade, že máte skúsenosti s tvorbou webstránok, alebo monetizáciou domén, potom táto stratégia môže byť veľmi profitabilná.  Pri tejto stratégií kupujete doménu na dlhší čas, ale oproti prvému spôsobu ju aktívne zhodnocujete tým, že na nej postavíte obsahovú webstránku a budujete jej návštevnosť a spätné odkazy. (domény môžete monetizovať aj parkovaním). Cieľom tejto stratégie je získať z domén do ktorých investujete maximum, pretože na webstránke zarobíte oveľa viac. A pri predaji má oveľa vyššiu hodnotu a je oveľa jednoduchšie ju predať ako iba samotnú doménu. Pri tejto stratégií môžete vybudovať  lukratívnu doménu aj zo zdanlivo menejcennej domény, ktorá by sa vám ináč predávala ťažšie, alebo by ste ju predali za oveľa nižšiu cenu.

 

Ako začať?

Vyberte si stratégiu, ktorá vám najviac vyhovuje a začnite na nej pracovať. Asi najmenej časovo náročná je prvá stratégia, pretože vám stačí kúpiť kvalitné domény a držať ich. Často ich ani nemusíte aktívne predávať, pretože ak sú skutočne kvalitné, záujemci sa vám ozvú sami. Samozrejme je to aj finančne náročnejšie, lebo kvalitná doména môže stáť aj niekoľko tisíc eur.

Ak máte dostatok času, môžete s doménami obchodovať, alebo na nich budovať webstránky a vytvárať z nich zarábajúce aktíva.

Niet pochýb o tom, že cena domén rastie rýchlejšie ako akákoľvek komodita. A ich cena má pravdepodobne veľký rast ešte stále pred sebou. Investovanie do domén je jednoduchý spôsob ako zarábať peniaze, ktorý je dostupný pre každého. Ale aj tento biznis rovnako ako každý iný obnáša určité riziká. Preto pred tým, ako začnete investovať do domén sa uistite, že viete čo robíte, viete prečo danú doménu kupujete, aká je jej skutočná hodnota a aký zisk môžete očakávať.

 

Domény a webstránky, ktoré sú aktuálne na predaj