Ako Funguje Multi Level Marketing (MLM)

mlm multi level marketing
Multi Level Marketing (MLM), alebo tiež sieťový marketing je forma marketingu, ktorá funguje na veľmi jednoduchom, ale účinnom princípe a používajú ho spoločnosti v rôznych odvetviach na predaj svojich produktov a služieb. Navyše s využitím dostupných internetových nástrojov sa aj v MLM otvárajú nové spôsoby a možnosti podnikania.

Veľa ľudí si spája MLM s podvodnými schémami a to častokrát oprávnene, pretože na trhu je aj mnoho podvodných neserióznych spoločností a jednotlivcov, ktorí túto formu marketingu zneužívajú pre podvody. V skutočnosti nie je Multi Level Marketing predurčený k tomu, aby pomocou neho zarábalo nekonečné množstvo ľudí, lebo to ani nie je možné. To ale neznamená, že MLM je podvod, alebo, že si s MLM nemôžete zarobiť peniaze. Práve naopak, tento obchodný model úspešne používa veľa spoločností a umožňuje zarábať peniaze aj bežným ľuďom na každej úrovni MLM systému.

Multi level marketing nie je nič nové a firmy ho používajú na propagáciu svojich produktov a služieb už desaťročia a niektoré spoločnosti sú veľmi úspešné, ako napr. RINGANA, GDIHerbalife, Oriflame, Amway, Avon, Lyoness a ďalšie. To isté platí aj o úspešných predajcoch. Niektorí ľudia si predstavujú pod MLM iba ich rodinných príslušníkov, alebo známych, ktorí predávajú kozmetické výrobky, alebo nejaké doplnky výživy a podobne…V každom prípade je multi level marketing pre mnoho ľudí stále málo známy a málo pochopený spôsob zarábania peňazí. MLM je síce jednoduchý systém, s ktorým môžete zarobiť peniaze ak viete čo robíte, ale nie je to žiadny systém pre bezpracné rýchle zbohatnutie.


TIP: Ako ľahko a dlhodobo získavať BTC zadarmo? 👉 Stačí zmeniť webový prehliadač na CryptoTab v ktorom je implementovaný ťažobný modul, ktorý využíva nevyužitý výpočtový výkon vášho PC na ťažbu Bitcoinu pre vás (overené v praxi) ✨


Ako vlastne Multi Level Marketing funguje?

Na začiatku MLM systému je spoločnosť, ktorá vyrába, alebo dodáva produkty a služby na trh. Tieto spoločnosti dodávajú svoje produkty za veľkoobchodné ceny nezávislým predajcom a partnerom, ktorí ich predávajú koncovým zákazníkom. Prípadne si zákazníci kupujú produkty priamo od spoločnosti na základe doporučenia partnerov, napr. čerstvú kozmetiku a doplnky výživy RINGANA, alebo globálne online služby ako webhosting a www domény u spol. Global Domains International (GDI), a za túto propagáciu firmy a jej produktov dostávajú partneri provízie a rôzne bonusy.

Je to v podstate ako keď továreň vyrobí produkt a distribútor, alebo veľkoobchod sa stará o predaj koncovému zákazníkovi, prípadne o propagáciu a reklamu. V prípade MLM marketingu môže nezávislý predajca buď predávať tovar koncovému zákazníkovi, a/alebo ďalšiemu nezávislému podradenému predajcovi. Taktiež si predajca môže vytvárať svoj tím ďalších podradených predajcov a keď si títo ľudia zarábajú peniaze, tak určité percento z ich obratu získava nadradený predajca (tzv. sponzor). Takto vlastne spoločnosť odmeňuje aktívnych ľudí (sponzorov) v systéme za to že pomáhajú zvyšovať predaje aj cez svoju podradenú sieť predajcov.

Hlavný rozdiel medzi spoločnosťami ktoré používajú MLM marketing a tými, ktoré ho nepoužívajú je iba v spôsobe marketingu. Kým firmy bez MLM používajú na propagáciu svojich produktov klasickú priamu reklamu v televízií, novinách alebo iných médiach, MLM spoločnosti neplatia primárne za reklamu, ale zabezpečujú marketing produktov vďaka sieti nezávislých predajcov a väčšinu peňazí platia predajcom. MLM firmy nepotrebujú veľkoobchodné medzičlánky a nepotrebujú mať svoje predajne alebo tovar dodávať do obchodov, pretože o predaj sa stará sieť mlm predajcov.

Výhody a nevýhody MLM

Výhodou multi level marketingu z pohľadu nezávislých predajcov je to, že je to pomerne jednoduchá forma zarábania peňazí. MLM je vlastne iba o  marketingu a predaji a ak si vyberiete dobrý produkt a dokážete nájsť dostatočné množstvo predajcov, ktorí ho budú predávať “pod Vami”, tak môžete zarábať slušné peniaze. Niektoré spoločnosti majú kvalitné produkty o ktoré majú ľudia záujem a dobre sa predávajú. Príkladom môže byť spoločnosť RINGANA, Oriflame, GDI alebo Herbalife, ktorých produkty ľudia sami vyhľadávajú a sami kontaktujú predajcov.

Pre spoločnosti, ktoré majú kvalitný produkt je výhodou to, že sa nemusia starať o predaj produktov, lebo sa o to starajú nezávislý predajcovia, ale musia sa starať o svojich predajcov a partnerov, aby boli dostatočne zaškolení, informovaní a zruční. Ak má spoločnosť dobrý produkt a dobrých predajcov, tak MLM je výhra aj pre spoločnosť aj pre jej nezávislých predajcov.

Určitou nevýhodou ale pre niekoho zase výhodou MLM môže byť to, že táto forma marketingu a práce je hlavne o osobných schopnostiach partnerov a zvlášť tých, ktorí sú na nižšej úrovni v MLM systéme, alebo len začínajú. O úspechu tu v najväčšej miere rozhodujú osobné schopnosti jednotlivcov a preto sa často stáva že ľudia sa zapoja, sú zo začiatku nadšení ale časom zistia, že treba byť naozaj aktívny a pracovať, aby sa dostavili dlhodobé výsledky a zárobok. No a ak ľudia zistia že to nie je až také jednoduché ako si na začiatku mysleli, tak postupne strácajú nadšenie, dôveru až skončia…

Zase naopak, ak si človek vyberie správny MLM alebo sieťový marketing s kvalitnými produktami, ktoré si odskúša a zistí že fungujú a sú naozaj hodnotné a užitočné a pochopí základné princípy MLM a bude aktívny, môže si takto vybudovať veľmi zaujímavé príjmy a aj zarábať peniaze cez internet. Osobne poznám viacero ľudí, ktorí v tejto oblasti zarábajú 4-5 ciferné sumy v €. Samozrejme aj tu platí že “bez práce nie sú koláče”. Ak má človek seriózny prístup, aktivitu a vie sa pre vec nadchnúť a dostatočne dlho vydržať  ísť za svojim cieľom, je veľká pravdepodobnosť, že sa to podarí aj vám.

Často diskutovaným problémom môže byť v MLM aj “presýtenie trhu“. Je to preto, lebo čím viac je v systéme zapojených ľudí, tým viac sa zvyšuje konkurencia a “pracovný priestor”. Napríklad ak by ste začali MLM a získali pod sebou 10 predajcov, z ktorých každý by mal tiež 10 atď.,  tak v meste s 1 000 000 obyvateľmi by mohlo byť maximálne 6 úrovní predajcov a to by už dávno nemali komu predávať… ale to je len matematika a teória, v reálnom svete a v dnešnom online priestore a množstva rôznych sociálnych sietí sa nikdy nedosiahne 100% nasýtenie trhu.

Existujú tiež podvodné spoločnosti, ktoré je ťažké na prvý pohľad odhaliť. Sú to rôzne pyramídové schémy, ktoré sú vymyslené tak, aby priniesli zisk iba ľuďom, ktorí ten systém zakladajú, alebo sa zapoja veľmi skoro. V takom prípade predajcovia investujú svoje peniaze a starajú sa o predaje a získavanie ďalších predajcov, ale nemajú z toho prakticky žiadny zisk, alebo iba minimálny a väčšinou tu neexistuje reály produkt alebo služba.

Nevýhodou (hlavne pre spoločnosti, ktoré dodávajú produkty na trh) je tiež, že nie všetky produkty sa predávajú dobre, takže MLM nefunguje pre všetky spoločnosti a produkty rovnako. Ak si ako nezávislý predajca vyberiete zlý produkt, alebo nebudete dostatočne presvedčený a zaškolený o jeho kvalitách a prínose pre klientov, potom budete mať pravdepodobne problém ho predávať, alebo dosiahnuť požadované výsledky.

Vo všeobecnosti sieťový marketing prináša výhody aj pre spoločnosť, ktorá dodáva produkty na trh a aj pre jednotlivých predajcov, ktorým umožňuje zarobiť peniaze ich predajom a distribúciou.

Multi level marketing má svoje “pre” aj “proti” no je to osvedčená forma biznisu a vždy sa v ňom budú zarábať peniaze. Je to pomerne jednoduchá forma podnikania hlavne preto, lebo nevyžaduje až také odborné znalosti a vysoké investície ako niektoré iné spôsoby.

S príchodom internetu, (čo nie je z historického hľadiska až tak dávno) sa aj pre MLM systém objavili nové možnosti a trendy, ktoré môžete využiť ako napríklad celosvetový projekt GDI zameraný na www domény a webhosting.

Rozhodne internet prináša nový rozmer aj do tohto obchodného modelu a je isté že správnym využívaním dostupných nástrojov internetu ako je web, email, online video, sociálne siete, PPC reklama a pod. sa otvárajú nové možnosti pre ďalších ľudí, ktorí doteraz váhali, alebo nemali o MLM záujem.

Úspech ľudí v MLM závisí hlavne od toho, koľko dokážu osobne predať a koľko dokážu získať ďalších spolupracovníkov do svojej obchodnej siete. Ak rozmýšľate nad tým, že sa zapojíte do MLM systému, tak najdôležitejšie je si vybrať kvalitnú spoločnosť, ktorá ponúka kvalitné produkty o ktoré majú ľudia záujem a predávať ich preto, lebo viete, že ďalším ľuďom pomôžu a nie iba preto, že tým chcete zarábať peniaze.

* Ak máte osobné skúsenosti s MLM, alebo chcete doporučiť nejaký konkrétny systém, pridajte svoj názor do komentára pod článkom.