Vytvorenie web stránky návod

 

Mať svoj vlastný web na internete je v dnešnej digitálnej dobe stále dôležitejšie a populárnejšie, hlavne ak podnikáte alebo potrebujete prezentovať svoje aktivity alebo služby väčšiemu počtu ľudí. Dokonca aj osobné web stránky majú stále väčší zmysel, kde môžete prezentovať svoju osobu, záujmy, koníčky, názory a pod.

Stále viac ľudí, firiem a podnikateľov hľadá návody na vytvorenie web stránky. V súčasnosti zisťujú aj tzv. offline podnikatelia a živnostníci, ktorí prevádzkujú klasické kamenné obchody a prevádzky, že keď nemajú svoju vlastnú webstránku tak je to pre nich rozhodne konkurenčná nevýhoda oproti tým, ktorý aspoň nejakú webstránku majú.

Mať svoju web stránku znamená aj to, že sa ku vám a vašim službám môže dostať oveľa viac ľudí len tým, že si vás nájdu na internete a potom môžu prísť aj osobne ku vám nakúpiť alebo využiť vaše služby. Dobre vytvorená a SEO optimalizovaná webstránka je často účinnejšia a efektívnejšia než bežná reklama a navyše je k dispozícii pre vašich potenciálnych zákazníkov 24 hodín denne 7 dní v týždni! Je to vlastne taký váš verný neúnavný zamestnanec 🙂

Spôsobov ako sa dostaľ k svojej vlastnej webstránke je viac.

Tu je niekoľko možností:

  • Nájdite si firmu alebo agentúru ktorá sa zaobrá tvorbou webstránok zadajte jej požiadavku so špecifikáciou, ako si svoju webstránku predstavujete a oni vám ju vytvoria. Táto možnosť je síce pomerne pohodlná a zvyčajne aj rýchla (ak sú šikovný) ale aj najdrahšia. Jednorázovo zaplatíte za web podľa jeho náročnosti a obsahu cca od 800€ až po niekoľko tisíc… A je tu ešte jedna nevýhoda, ak sa rozhodnete po čase na webe niečo upraviť alebo zmeniť, bude vás to stáť ďalšie výdavky za jednotlivé dodatočné práce na vašom webe.

 

  • Vytorenie webu na CMS (redakčný systém) – ak sa trochu vyznáte do progrmovania alebo aktívnejšie pracujete s počítačom, môžete si vytvoriť web stránku aj sami. CMS je v podstate už predpripravený systém, ktorý sa nainštaluje na vašu www doménu (adresa vášho webu) a postupnou editáciou a pridávaním obsahu si budete tvoriť svoj web. Asi najpoužívanejším CMS je Word Press. Prípadne aj tu si môžete nájsť nejakého odborníka, ktorý vám web vytvorí a môže sa vám o neho starať za nejaký poplatok, alebo vám ho len vytvorí a ďalej sa o neho budete starať sami.

 

  • Vytorenie webu na CMS na Word Presss + editačná šablóna (napr. Mioweb). Toto je celkom často využívaná forma ako si vytvoriť web a ďalej sa o neho starať svojpomocne alebo za jednorazový poplatok za rozbehnutie webu. Práve využitím vhodnej editačnej šablóny sa podstatne uľahčuje tvorba a editácia webu, nakoľko tá šablóna mení editáciu a tvorbu webu na podobný princíp ako keď pracujete v textovom editore Word alebo Powerpoint. Takže sa tu tvorí web formou celých blokov ktoré sa dajú jednoducho do webu vkladať a rôzne presúvať a umiestňovať.

 

  • Vytvorenie web stránky cez online aplikáciu (napr. Webinson) – tu je možné využiť 3 typy užívateľského účtu:
  • 1 – ZADARMO – kde bude vaša adresa stránky fo forme www.vasastranka.webinson.cz a stránku si môžete sami vytvoriť využitím niektorej hotovej grafickej šablóny, ktorých je tam k dispozícii niekoľko desiatok. Keď si zvolíte vhodnú šablónu, potom si už len doplníte vlastný textový obsah, obrázky videá a pod. (tu je ukážka webu zadarmo – ringanapartner.webinson.cz)
  • 2 – PREMIUM (cca. 11€ mesačne) – máte k dispozícii všetko ako v predchádzajúcom prípade (1) a navyše tu máte aj webHosting a môžete si pripojiť ľubovolnú www doménu vo forme napr. www.vasastranka.sk a je tu na výber aj Jazyková verzia webu. Ak svoju www adresu (doménu) ešte nemáte, môžete si nejakú zaobstarať napr. tu.
  • 3 – WEBMASTER (cca 37€ mesačne) – obsahuje všetko ako v predchádzajúcom prípade (2) a navyše tu máte k dispozícii aj osobného webmastra – človeka (experta), ktorý vám poradí so všetkým čo potrebujete na webe urobiť, prípadne vám aj celý web za vás vytvorí a bude sa o neho starať na základe vašich požiadaviek. Takže vy len požiadate čo potrebujete, dodáte potrebné texty, obrázky, videá a pod. a váš webmaster vám vytvorí webstránku a priebežne ju bude upravovať podľa vašich potrieb.

Na internete nájdete mnoho možností ako si vytvoriť web stránku aj zadarmo, no väčšina týchto online aplikácií a služieb je postavených len na tom, že vám poskytnú nástroje a online priestor na to aby ste si mohli sami webstránky vytvoriť. Takže všade sa očakáva, že ste dostatočne skúsený a zručný na to aby ste si web vedeli sami “naklikať” a vytvoriť.

Ale ak nemáte skúsenosti s tvorbou web stránok, tak pravdepodobne tu narážame na veľký problém. Buď začnete študovať a vzdeláavať sa v oblasti tvorby a programovania web stránok, alebo využijete skúsenosti ľudí, ktorí sú v tejto oblasti “ako doma” a vedia pra vás webstránky vytvoriť podľa vašich požiadaviek.

Ale skúste nájsť taký projekt, kde vám ponúknu za prijateľnú cenu, že vám vašu webstránku oni priamo vytvoria, nastavia všetko potrebné a ešte sa o ňu budú aj priebežne starať a aktualizovať ju!!! Toto nie je bežná vec. A práve v službe webinsonwebmaster toto všetko máte zahrnuté !

 

Ak máte otázky ohľadom možností vytvorenia webstránky, jej optimaalizácie pre vyhľadávače, editácie a pod. neváhajte sa ozvať.

V prípade vášho záujmu o využitie možnosti č. 3 – Webmaster bude pre vás najvhodnejšie aby ste poslali svoju požiadavku cez tento kontaktný formulár a následne obdržíte potrebné informácie a osobnú pomoc v tom, ako ďalej postupovať.

Sami vidíte, že máte na výber rôzne možnosti ako mať na internete vlastnú web stránku a záleží na vašej voľbe, prípadne zručnostiach, aká forma bude pre Vás najvhodnejšia. No v každom prípade, ak sa rozhodnete vytvoriť si svoj web, môže to byť skutočne otázka len pár dní a už môžete byť ONLINE aj vy!