Tipy pre Obchodovanie s Doménami

Domény sú virtuálne pozemky na internete. Tak ako v normálnom svete potrebujete pozemok, ak chcete postaviť dom, tak aj na internete potrebujete doménu, keď chcete postaviť web stránku. A takisto ako pri podnikaní v normálnom svete, tak aj pri podnikaní na internete platí, že správna adresa je základ. Ak postavíte obchod, alebo reštauráciu na správnom frekventovanom mieste, tak automaticky budete mať viac návštevníkov, ako nový biznis na mieste kde nechodí veľa ľudí. To isté platí aj o doménach a investovaní do domén a ako pravidlo pre obchodovanie s doménami.

Obchodovanie s doménami a investovanie do domén je lukratívny biznis. Obchodovať s doménami môžete aj Vy, ale pred tým ako začnete, by ste mali vedieť ako na to, pretože tak ako môžete na investícií do domén získať, tak môžete aj stratiť. Investovanie  znamená, že kúpite doménu na dlhšie obdobie a postupom času ju môžete zhodnotiť a prípadne na nej zarábať napríklad na parkovaní. Alebo tiež môžete s doménami obchodovať krátkodobo, čiže ich nákup a následný predaj zo ziskom.

Ak máte záujem o investovanie do domén, tak tu je pár tipov, ktoré by ste mali brať na vedomie predtým ako sa pustíte do doménového biznisu.

 

1. Zamerajte sa na kvalitu namiesto kvantity

Nové domény, resp. registrácia novej domény je pomerne lacná, takže niekoľko stoviek domén si môžete zaregistrovať za pár tisíc eur. Ale to nie je celkom dobrá investícia, pretože dobré domény nekúpite tak lacno. Navyše ak budete mať pár sto domén ktoré budú nekvalitné, tak ich nepredáte a ani na nich nezarobíte a ročný poplatok za predĺženie registrácie sa bude pohybovať v tisícoch eur. Takže keď zistíte, že sa vám ich nedarí predať, na ďalší rok ich pravdepodobne necháte expirovať.

Naopak ak by ste mali pár kvalitných domén nakúpených za tú istú cenu ako množstvo nekvalitných, tak nielenže o tieto domény budú mať ľudia záujem, ale ročný poplatok za registráciu vás výjde na niekoľko desiatok, alebo stoviek eur. Dnes je určite ťažšie nájsť dobrú doménu na predaj a zarobiť na nej ako to bolo pred pár rokmi, ale nie je to nemožné. Môžete si vybrať buď registráciu nových domén, alebo kúpu starších domén od majiteľa. Niekdy nemusí byť doména kvalitná sama o sebe, ale môže mať vysoký PageRank, alebo návštevnosť a také domény môžu byť tiež dobrá investícia. Čo sa týka nových domén, tak kvalitnú „novú“ doménu nájdete už iba veľmi ťažko. Stále je však potenciál nájsť dobrú voľnú doménu, ktorá nemusí obsahovať kľúčové slovo, ale môže byť vhodná napríklad pre budovanienie značky. Ide o to, aby ste dokázali odhadnúť či doména má potenciál a predať  ju, keď ju kupujete zo zámerom na nej zarobiť.

 

2. Snažte sa predať domény koncovému zákazníkovi

Podstata biznisu s doménami je taká istá ako každého iného biznisu a tou je kúpiť doménu lacno a predať ju zo ziskom. Ak napríklad kúpite doménu v aukcii, alebo na diskusnom fóre plnom domainerov a o mesiac neskôr sa ju budete pokúšať predať na tom istom mieste, tak s najväčšou pravdepodobnosťou môžete zabudnúť na nejaký zisk. Ale ak sa vám podarí kúpiť dobrú doménu za dobrú cenu napríklad v aukcii, tak ju môžete ponúknuť koncovému zákazníkovi za oveľa vyššiu cenu. Napríklad domény ako zubnáambulancia.sk, alebo právnik.sk a podobné sú najlepšie, pretože môžete priamo osloviť potencionálnych koncových zákazníkov. To platí pre rôzne domény, ale musíte mať víziu pre to, ako sa môže doména použiť a kto je potencionálny zákazník, ešte predtým ako doménu kúpite.

 

3. Doménové koncovky

Je strašne veľa domén, ale iba niektoré majú veľký potenciál. Každá doména má svoju cenu, ale  niektoré majú vyššiu ako iné a tiež majú väčší potenciál pre predaj. Celosvetovo najlepšia doménová koncovka je .com a po nej .net, .org atď. Na Slovensku sú to však domény .sk, v Čechách .cz atď. Môžete investovať aj do iných domén ako napríklad .eu, .tv, .biz a podobne, ale neinvestujte zbytočne do akýchkoľvek domén a snažte sa zameriať na najpoužívanejšie koncovky. Možno najkontroverznejšia doména je .mobi a stále sa špekuluje či z nej niečo bude, alebo nie a pri kúpe takých domén možno zbytočne riskujete, preto je lepšie sa zamerať na najpoužívanejšie domény. Pre anglické .com, pre slovenské .sk atď.

 

4. Vyhnite sa nezmyselným doménam

Aj keď môže byť doména krátka, môže byť zbytočná bez nejakého použitia. Príkladom môžu byť domény typu fvqy.com, ktorých je na trhu dosť a ľudia si myslia, že preto, že je to štvor písmenová doména, tak bude mať nejakú cenu a nakoniec ju buď predajú za ešte menej ako registračný poplatok, alebo vôbec.

 

5. Vyberte si dobrého registrátora domén

Ak chcete mať kvalitné domény, je lepšie keď budú u registrátora, ktorý vám poskytne najlepšie služby a dôverujete mu. Môžu sa stať rôzne veci a je vždy lepšie mať domény u registrátora, ktorý je najlepší, poskytuje najlepšie služby a bezpečnosť.

 

Pokiaľ chcete investovať do domén a obchodovať s nimi úspešne, musíte tomu venovať veľa času. Musíte byť v obraze a venovať sa tomuto biznisu naplno. Domény môžete aj parkovať, no z parkovania nečakajte žiadne veľké príjmy pokiaľ nemáte doménu s návštevnosťou. Na to aby ste na parkovaní zarobili, alebo aspoň pokryli registračný poplatok, doména musí mať určitú návštevnosť – buď zostatkovú z webstránky, alebo type-in (ľudia ju zadávajú priamo do vyhľadávača), ale takú návštevnosť majú iba veľmi dobré domény. Prečítajte si, ako si vybrať doménu.

Snažte sa získať čo najviac informácií o doménach a doménovom biznise. Pred tým ako kúpite nejakú doménu si buďte istý, že viete čo robíte, prečo ju kupujete, komu ju môžete predať a za koľko, pretože ako som písal vyššie na doménech môžete aj veľmi ľahko prerobiť. Tieto veci môžete zistiť keď sa budete v tejto oblasti pohybovať trochu dlhšie. Najlepšie bude, ak sa stanete členom diskusných fór ako domainer.sk, alebo webtrh.cz a strávite nejaký čas poznávaním domén a doménového biznisu pred tým, ako začnete s doménami obchodovať.